Czech Republic

Horák jedná o poskytnutí Havla streamovacím službám

Uherské Hradiště - Režisér Slávek Horák jedná s globálními streamovacími službami o uvedení snímku Havel. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Horák se tak snaží najít nejlepší cestu, jak svůj film v době pandemie nového typu koronaviru dostat k co nejvíce divákům.

"Teď jednáme s obchodníky a streamovacími službami," uvedl Horák. "Jsou to jednání na dlouhé týdny a my jsme teprve na začátku," poznamenal režisér, jehož film o disidentovi a bývalém československém a českém prezidentovi v pátek zahájil Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.

Film Havel měl slavnostní premiéru 23. července v pražském kině Lucerna. V České republice ho podle webu Unie filmových distributorů (UFD) za dva týdny navštívilo přes 64.000 diváků a vydělal skoro deset milionů korun. Premiéru si už odbyl také na Slovensku.

Na snímku se podílel také uherskohradišťský rodák a dramaturg Jan Gogola starší, který s Horákem spolupracoval už na snímku Domácí péče. Pro režiséra je spolupráce s dramaturgem naprosto zásadní. "Když scénář uvnitř nefunguje, tak ten film nikdy nebude fungovat," podotkl. Podle něj dramaturg pomáhá, aby film držel pohromadě. "Já bych byl rád třeba za tři čtyři dramaturgy, každého z jiné generace, každého s jiným úhlem pohledu," dodal.

Podle Gogoly, který se jako univerzitní profesor podílí na výuce začínajících dramaturgů a mezi jehož studenty patřil i Horák, záleží hodně na vztahu s režisérem: "Je to individuální záležitost. Já musím říct, že Slávkovi jsem u Domácí péče podle mého názoru pomohl daleko víc než u Havla," řekl.

Horák se s Gogolou poprvé setkal na Filmové škole Zlín. Po jejím absolvování šel režisér studovat pražskou FAMU, kterou ale po dvou semestrech opustil. Horák po studiu pracoval jako asistent režie u filmu Kolja. S Gogolem jako dramaturgem natočil v roce 2015 snímek Domácí péče, za který Horák získal nominaci na Českého lva. Spolupráci si zopakovali u snímku Havel. Gogola momentálně vyučuje na pražské FAMU a brněnské JAMU.

film U. Hradiště festival Václav Havel Horák

Football news:

Ranieri on 0:3 with Juve: I did not expect such a weak game from my players
Leeds can buy Malinovsky for 20 million pounds
David Silva made his debut for Sociedad in a game against Real Madrid
Bayern Munich and Borussia Dortmund are Interested in Barcelona forward de La Fuente
Rodgers has 100 WINS in the Premier League in 210 games. Only Ferguson, Dalglish and Keegan have a better result among the Brits
Ferran Torres: I Knew that Manchester City have strong players, and in training I saw how
Leicester scored 6 points in the opening two rounds of the Premier League for the first time since the 2015-16 championship season