Czech Republic

Hrnčíř (SPD): Zrušení superhrubé mzdy nestačí. Nízkopříjmovým pracujícím téměř nepomůže

Podporujeme zrušení superhrubé mzdy, ale tak jak je to navrženo, tak to bohužel nejméně pomůže nízkopříjmovým pracujícím občanům.

Hrnčíř (SPD): Zrušení superhrubé mzdy nestačí. Nízkopříjmovým pracujícím téměř nepomůže
Foto: Archiv J. Hrnčíř
Popisek: Poslanec SPD Jan Hrnčíř
reklama

Proto jsem za SPD podal návrh na navýšení základní slevy na poplatníka a spolupracujícího manžela či manželku ve třech alternativách z 24.840 na 27.000 Kč, 28.200 Kč nebo 30.000 Kč. Pokusíme se prosadit maximum, protože právě zvýšení základní slevy na poplatníka nejvíce pomůže nízkopříjmovým pracujícím.

Chápeme, že se tím zvyšují náklady pro státní rozpočet, a proto opakovaně navrhujeme zdanění dividend pro zahraniční vlastníky tuzemských korporací, které mají výjimku, kterou prosadila Špidlova vláda. V případě, že si zahraniční vlastník vyplatí podíl na zisku, nemusí platit 15 % srážkovou daň, na rozdíl od českých vlastníků firem. Ročně je tak vyvedeno cca 300 miliard korun, to znamená 40 – 50 miliard Kč na daních, které by posílily státní rozpočet, v případě, že bude tato výjimka zrušena.

Dalším pozměňovacím návrhem, který jsem podal, je zákaz vyplácení státní podpory pro zahraniční vlastníky vyplácející si dividendy a to na 1 rok. V případě, že zahraniční firmy vyplatí dividendy do zahraničí svým zahraničním vlastníkům, pozbývají nárok na kompenzační bonusy z peněz daňových poplatníků. Tyto společnosti určitě nepotřebují peníze ze státního rozpočtu, či z kapes českých daňových poplatníků.

Dalším návrhem je navýšení částky pro osvobození příležitostných příjmů, kde se částka 30.000 Kč nahrazuje částkou 40.000 Kč. Typickými příjmy jsou příjmy z pěstitelství, chovatelství, či prodeje věcí (maminky na mateřské dovolené). Odhadovaný výpadek příjmů do státního rozpočtu bude nepatrný, ale posílí finanční situaci rodin a nízkými příjmy či důchodců, kteří si vylepšují svoji životní situaci.

Dále navrhujeme navýšení limitu obratu pro povinnou registraci k DPH. Dnešní situace je taková, v případě, že plátce překročí hranici 1mil. korun, vzniká povinnost k registraci DPH, náš návrh je zvýšit tento limit na 1,2 mil. korun.

Zamýšleným cílem předloženého pozměňovacího návrhu je také snížit byrokracii a náklady na případnou administraci DPH pro drobné živnostníky a firmy. Návrh zároveň přibližuje limit sousedním zemím. V Polsku je tento limit právě cca 1,2 mil. Kč, na Slovensku pak cca 1,35 mil. Kč.

Převzato z profilu.

Psali jsme:

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle PhDr. Ing. Mgr. Jan Hrnčíř, MBA, LL.M.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hrnčíř (SPD): Zrušení superhrubé mzdy nestačí. Nízkopříjmovým pracujícím téměř nepomůže

Podporujeme zrušení superhrubé mzdy, ale tak jak je to navrženo, tak to bohužel nejméně pomůže nízko…

Football news:

Jota has 8 goals in his last 8 games for Liverpool
Powerful cyber attack on Manchester United: hackers blackmail, and the state threatens a fine (up to 18 million) for leaking data about fans
We want to get to know you better - please complete this questionnaire and tell us what other sports media you read!
Pavel Zanozin: At Utkin and Maslachenko was a bit of a strained relationship. Vasya became the editor-in-chief of NTV-Plus, there was jealousy
Messi, de Jong and Busquets - in Barcelona's bid for the match against Osasuna
Klopp on Wijnaldum: I want him to stay. But nothing has been decided yet, everything is possible
I didn't see the greatness of Maradona at all. But I can't stop thinking about it