Czech Republic

Írán hrozí odplatou za vraždu svého jaderného vědce. Viní Izrael i USA

Íránský vyslanec u OSN upozornil, že Teherán si vyhrazuje právo podniknout „veškerá nezbytná opatøení“. Zároveò uvedl, že existují „vážné známky“ toho, že za vraždu je zodpovìdný Izrael. Útok podle agentury AP nesl znaky peèlivì naplánovaného pøepadení ve vojenském stylu.

Generální tajemník OSN António Guterres podle svého mluvèího vyzval ke zdrženlivosti a zdùraznil potøebu vyhnout se krokùm, které by vedly k eskalaci napìtí v regionu, informovala agentura Reuters.

„Bezohledné ruce globální arogance, jejímž žoldákem je uzurpátorský sionistický režim, jsou potøísnìny krví syna tohoto národa,“ uvedl íránský prezident Hasan Rúhání v prohlášení, které zveøejnil jeho úøad. Íránští politici výraz „globální arogance“ používají pro Spojené státy a termín „uzurpátorský sionistický režim“ pro Izrael.

Íránský jaderný vìdec Mohsen Fachrízádeh podlehl v nemocnici zranìním, která utrpìl pøi páteèním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha oznaèují za šéfa íránského programu jaderných zbraní.

Prezident oznaèil vìdce za muèedníka

Útok na auto s vìdcem a jeho ochrankou se odehrál ve mìstì Ábsard východnì od Teheránu. Svìdci nejprve slyšeli výbuch a pak støelbu. Kromì Fachrízádeha byli zranìni i jeho strážci.

Rúhání zavraždìného oznaèil za „muèedníka“ a zdùraznil, že jeho smrt nezastaví úspìchy Teheránu. Izrael pak obvinil, že se v Íránu snaží vyvolat chaos. Duchovní vùdce Alí Chameneí vybídl k potrestání tìch, kteøí vraždu zosnovali a provedli. Neuvedl ale, kdo by to mìl být.

Izrael se zatím k obvinìním nevyjádøil. Podle sobotní zprávy izraelského televizního kanálu N12, na kterou se odvolává agentura Reuters, ale židovský stát uvedl v pohotovost svá diplomatická zastoupení na celém svìtì. Izrael byl podezírán z vražd vìdcù pøed deseti lety, kdy panovalo napìtí kolem íránského jaderného programu.

Na Fachrízádeha v jednom ze svých vystoupení o íránském jaderném programu upozornil v roce 2018 izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

Napìtí mezi USA, Izraelem a Íránem

Smrt Fachrízádeha by mohla vyvolat konfrontaci mezi Íránem a jeho protivníky v posledních týdnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters. Zároveò mùže zkomplikovat jakékoli úsilí novì zvoleného prezidenta Joea Bidena o zmíròování amerických sankcí proti Íránu, které zahájil už Barack Obama.

„Vzniká riziko odvety a nového kola regionálního konfliktu. Íránské vedení by mìlo prokázat moudrost a poèkat, až bude u moci odpovìdné americké vedení, a odolat touze potrestat pachatele,“ uvedl nìkdejší šéf CIA z let 2013 až 2017 John O. Brennan.

Agentura Reuters napsala, že do Perského zálivu tento týden jen nìkolik dní pøed smrtí pøedního jaderného vìdce pøiplula americká letadlová loï USS Nimitz. Americké námoønictvo v sobotu ale uvedlo, že její vyslání s žádnou konkrétní hrozbou nesouvisí.

 „To nebyl útok jen na profesora, ale na diplomatické úsilí, které mìly obì zemì vyvinout poté, co se Joe Biden ujme úøadu,“ uvedl na Twitteru politolog íránského pùvodu Mohsen Milani z univerzity v Tampì na Floridì. Podobnì to podle agentury DPA vidí prominentní íránská novináøka Sahra Asghariová: „Útok byl cenou, kterou Írán musel zaplatit za Trumpovu volební porážku.“

Football news:

Lampard on Havertz: De Bruyne and Salah were the same age when they came to Chelsea. They went away, came back and became legends of the Premier League
Ronald Araujo: Barcelona will fight to win La Liga. We know the results will come
Klopp on transfers: The central defender would not have won us the match against Burnley. I won't cry like a 5-year-old if I don't get what I want
Barcelona could sell Dembele in the summer if he does not renew his contract. Manchester United, Bayern Munich, Juve and Chelsea are monitoring the situation
Kylian Mbappe: I will not sign a contract with PSG to say in a year that I want to leave. If I do that, I'll stay
City Defender Dias: Seeing an opponent unable to even hit and feeling powerless is the greatest pleasure
The chances of Mbappe and Holland joining Real Madrid in the summer are very slim. The club has almost no money for transfers