Czech Republic

Jak Írán popravil známého sportovce: Rodina ho nesměla vidět, na těle měl známky bití

Řeckořímský zápas je v Íránu mimořádně populárním sportem. Zápasníci jsou národními celebritami, a pokud íránští sportovci získávají na olympijských hrách medaile, bývá to často právě v zápasech na žíněnce. Tisíce mladých Íránců trénují v posilovnách a fitness centrech se snem, že jednou budou reprezentovat.

O to víc šokující byla na začátku září zpráva, že popravčí četa ukončila život sedmadvacetiletého zápasníka Navída Afkarího. V Íránu to byl známý sportovec a mistr republiky, v roce 2018 se účastnil protivládních demonstrací a kritizoval režim. I přes protesty ze zahraničí a žádosti o milost z celého světa jej soudce ve městě Šíraz odsoudil k nejvyššímu trestu. Porota dospěla k závěru, že během protestů spáchal vraždu.

Spojené státy v pátek oznámily přijetí sankcí proti všem, kteří se na odsouzení sportovce podíleli. Proti soudcům, kteří vyřkli rozsudek, proti vyšetřovatelům případu i vedení věznic, kde Afkarího zadržovali. A mučili, jak ukázal audiozáznam, který někdo z věznice tajně nahrál a zveřejnil na internetu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Afkarího týrali ve věznici Adelabád a donutili jej k přiznání, že při demonstraci napadl a zavraždil člověka. Odsouzen byl také za urážku nejvyššího vůdce ajatolláha Chameneího a za ohrožení bezpečnosti země.

"Spojené státy jsou rozhodnuté hnát k odpovědnosti ty, kteří upírají lidem v Íránu svobodu a spravedlnost. Zavádíme sankce proti všem, kteří odsoudili Navída Afkarího k smrti. Včetně soudce, který přečetl rozsudek," oznámil zvláštní vyslanec prezidenta Trumpa pro otázky Íránu Eliott Abrams. Muž, který byl v osmdesátých letech poradcem tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana a podílel se na formování americké zahraniční politiky v posledních letech studené války.

Známky bití

Člověkem, kterého zápasník při protestech v roce 2018 údajně zavraždil, je podle obžaloby příslušník ostrahy vodárenské společnosti Hasan Turkmán. Soud zamítl jeho odvolání i prohlášení, že vyšetřovatelé na něm doznání vynucovali násilím. Afkarího právník tvrdí, že nikdo neprokázal jeho vinu, a navíc mu soud nepovolil setkat se před popravou s rodinou.

Nejbližší členové rodiny jej mohli vidět po popravě, ale jen tvář, nikoliv tělo. Podle nich měl Afkarí zlomený nos a na tváři jasné známky bití. Objevila se dokonce spekulace, že vyšetřovatelé jej ubili k smrti a rozsudek byl později vynesen kvůli zamaskování mučení.

Turkmán byl podle týmu, který hájil zápasníka, zároveň příslušníkem Revolučních gard, ozbrojených složek, které režim nasazuje na potlačování demonstrací a pronásledování opozice. Právník Afkarího řekl, že soud se řídil pouze dvěma svědectvími, z nichž ale žádné nebylo průkazné a nedokazovalo zápasníkovu spojitost se smrtí Turkmána.

"Popravili nevinného"

Zastánci zápasníka tvrdí, že šlo o politický proces s cílem zastrašit opozici, protože Afkarí byl otevřeným odpůrcem režimu. Ačkoliv ulice v Šírázu, kde se incident odehrál, je sledována průmyslovou kamerou, soud si záznamy nevyžádal.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Zaríf tvrdí, že jeho země má nezávislé soudnictví a vláda soudcům do práce nezasahuje. "Tento pán byl popraven kvůli vraždě, ne kvůli účasti na demonstracích," odpověděl Zaríf na kritiku.

Mezi těmi, kdo vyzývali Írán k udělení milosti, byl také prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Afkarí se nejdříve přiznal, ale pak svá slova odvolal s tím, že jej fyzicky týrali.

Z vězení poté někdo propašoval Afkarího prohlášení před smrtí: "Pokud mě popraví, chtěl bych, aby všichni věděli, že popravili nevinného člověka, i když udělal vše pro to, aby byl vyslyšen."

Video: Klíčová dohoda na Blízkém východě? USA budují frontu proti Íránu

Dohoda mezi Izraelem a Spojené arabské emiráty je důležitá, SAE mohou být jen pokusný balonek Saudů, říká bývalý velvyslanec v Izraeli Žantovský.

Dohoda mezi Izraelem a Spojené arabské emiráty je důležitá, SAE mohou být jen pokusný balonek Saudů, říká bývalý velvyslanec v Izraeli Žantovský. | Video: Martin Veselovský

Football news:

Metz forward Gyan is the best player in Ligue 1 in September. He is the leader of the goalscoring race
Miranchuk is able to play in almost any club in the world. Ex-midfielder Loko Drozdov about Atalanta newcomer
Bale on Tottenham start: I'm not completely ready yet. I'm trying to get in shape
Ex-Barca coach Sethien can take over at Palmeiras
Fonseca about 2:1 with young boys: Gave a break to some. Now Roma will focus on Milan
Highlight of the month: the Rangers forward scored from 50 meters (the farthest goal in the history of the Europa League). Gerrard says he's never seen anything more beautiful 😍
Mourinho on 3:0 with LASK: Difficult opponent, but Tottenham played so that the victory seemed easy