Czech Republic

Koronavirus už se v celém Česku šíří komunitně. V pátek přibylo přes 15 tisíc případů

Živě

Koronavirus už se v celém Česku šíří komunitně, nedaří se tedy nalézat zdroje nákazy. Všechny kraje jsou po páteční aktualizaci semaforu rizika nákazy červené. Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku v pátek poprvé překročil 15.000. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Semafor krajů v Česku.

Semafor krajů v Česku. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Živě

Pokles produktivity práce zaměstnanců při práci z domova není tak velký jako na jaře, v průměru činí 10 až 20 procent. Firmy, kde bylo zavedení home office alespoň trochu možné, se na tento způsob práce postupně adaptovaly. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic, podle které v prvních měsících pandemie klesla efektivita práce až o třetinu.

Česko je na tom s více než 730 případy na 100.000 obyvatel ve srovnání se sousedy nejhůře, a to s velkým náskokem. Vykazuje v přepočtu na 100.000 lidí zhruba desetinásobek proti Německu, které má za uplynulý týden 74 nových případů na 100.000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí států V4.

 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v důsledku vládních omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19 za zhruba 4,8 miliardy korun. Na úřad se dosud obrátilo 69 lidí a 291 firem. 

Koronavirus už se v celé ČR šíří komunitně, všechny kraje jsou v semaforu rizika nákazy červené. Před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů.

Rakouská pošta chce se rozhodla vydat známku s motivem koronaviru. Vytištěná bude na toaletním papíře, jednom z druhů zboží, které lidé během pandemie nakupují do zásoby, informovala agentura APA.

Denní přírůstek případů koronaviru v Praze po třech dnech nárůstů na nové rekordy klesl pod 1500. V pátek jich bylo potvrzeno 1489.

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku poprvé překročil 15.000. Pátečních 15.252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Nemocných je aktuálně 144.701 lidí, u většiny má onemocnění covid-19 mírný průběh. Hospitalizovaných už je ale víc než 5000 a počet úmrtí se blíží dvěma tisícům. Obě čísla rychle rostou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu.

Football news:

Laporta on Messi's future: This is Barca's priority. I don't think Leo only cares about money. All the clubs in the world want to get it
The first conference League final will be held in Tirana on 25 may 2022
Spain will play Italy and France will play Belgium in the Nations League play-offs. The final tournament will be held in Milan and Turin
Solskjaer about Fred: He was lucky to stay on the field in the 1st half. His second yellow is not a foul
Real can fire Zidane if the club loses to Gladbach in the Champions League (COPE)
Barcelona will not pay players' salaries for January
Ramos is leaning towards leaving Real Madrid (Onda Cero)