Czech Republic

Kozlová (Piráti): Podpora OSVČ v kultuře stále není dořešená

Komentář pirátské poslankyně Lenky Kozlové k programu Covid – kultura 2

Kozlová (Piráti): Podpora OSVČ v kultuře stále není dořešená
Foto: Lenkakozlova.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kozlová z Pirátské strany
reklama

Ministerstvo kultury nedávno představilo program Covid – kultura 2, který má navázat na předešlou dotaci pro pracovníky v odvětví kultury. Stejně jako předchozí podpůrné opatření je i to současné provázeno administrativní zátěží a řadou problematických prvků, které komplikují život lidem z umělecké branže. Obrátila jsem se proto ve věci na ministryni financí Alenu Schillerovou, která je zodpovědná za přidělování finanční podpory.

Žádost o přesun 98 milionů korun na podporu filmového průmyslu, která míří do sněmovního Rozpočtového výboru, je doprovázena škrty v již přidělené podpoře pro regionální a kulturní instituce v programu na podporu muzeí a galerií. Přitom už tak se tyto organizace potýkají s výpadky v příjmech. V rámci podpory v první vlně pandemie byla stanovena diskriminační podmínka, že žadatelé musejí mít sbírku zapsanou v Centrální evidenci sbírek, a navíc nesmí mít zřizovatelem krácený rozpočet. Přitom by mělo naopak smysl takové instituce podpořit. Učiní ministerstvo kroky na podporu regionálních institucí, které neměly šanci požádat o příspěvek na podporu své činnosti v době uzavření svých provozů?

Dotační program Covid – kultura 2 představilo Ministerstvo kultury a Ministerstvo průmyslu a obchodu v říjnu. Pokryje část OSVČ působících v kultuře. Přesto se v neřešitelné situaci nacházejí velké skupiny lidí, jako jsou maminky na mateřské nebo invalidní důchodci. Kvůli souběhu dávek od státu nemohou o příspěvek žádat, přestože jejich současný příjem je malý a živnost hlavním zdrojem obživy. Stejný problém je u žadatelů, kteří svou živnost přerušili. Podmínky je tak opět vylučují a osoby, které přerušili činnost z rozhodnutí státu nyní nemají nárok na kompenzace za dobu, kdy jim byla činnost znemožněna. Je v plánu úprava pravidel, která zaručí podporu i těmto občanům? Plánuje se jiná pomoc těmto znevýhodněným lidem?

Vedle uvedených nedostatků, se kterými se podpůrné programy vlády trvale potýkají, je třeba zmínit, že Ministerstvo kultury po soustavném tlaku na informování veřejnosti, zejména z řad Pirátů, zveřejnilo dlouho očekávaný přehled hlavních otázek (FAQ) a video-návod, v němž popisuje, jak o podporu požádat, a to jak na oficiálních stránkách ministerstev, tak na kanálu Youtube Ministerstva kultury. 

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Goodbye, Dad Buba Diop. Thanks to you, I lived the most memorable tournament of my childhood
Nuno about 2:1 with Arsenal: We played amazing, very proud. Jimenez recovered
Arsenal scored 13 points in 10 opening matches - the worst result in 39 years
West Brom can be bought by us investors. The Chinese owner of the club wants 150 million pounds
Lampard on Mourinho's words about ponies: You have Kane, Son, bale and alli. We are all fighting to win the Premier League
Mourinho on winning the Premier League: Tottenham are not in the race, because we are not a horse, but a pony
Laurent Blanc: I will return to football, but in children's. Now coaches are being asked to increase the cost of players, I don't like it