Czech Republic

MediaTek zachránil Intel tam, kde obr selhal: uvádí 5G modem T700 pro jeho ultramobilní PC

Intel dlouho chtěl vlastní 5G modemy, než po nezdarech kapituloval. Teď je odkázán na 5G řešení mnohem menšího konkurenta, který na jeho místě uspěl.

Minulý rok pošramotilo prestiž Intelu, když po letech snah o prosazení se na poli LTE modemů svoji účast odpískal a pak levně přenechal svou modemovou divizi Applu. Intel předtím na 5G konektivitu hodně ukazoval jako na budoucí potenciál pro růst a chtěl tlačit mobilní připojení do tzv. „always connected PC“, tedy notebooků pracujícím v connected standby s rychlým probuzením, nízkou spotřebou a dlouhou výdrží na baterie, podobně jako mobily.

Zrušení vlastního vývoje 5G modemu, kde se Intelu dlouhodobě nedařilo vyrovnat se Qualcommu (částečně asi přispělo i jeho zaostávání ve výrobních procesech), bylo pro tyto snahy problém, protože Intel modemy pro notebooky potřebuje dál. Toto dalo vzniknout jedné lehce pikantní spolupráci – protože Intel asi kvůli rivalitě a nevraživosti z minula nechce 5G modemy od Qualcommu, bude používat tyto čipy z jiného zdroje – možná trochu v duchu hesla „nepřítel mého nepřítele…“ od mnohem menšího MediaTeku.

MediaTek bývá vnímán jako levná značka mainstreamových nebo lowendových SoC, ale nedávno se z něj stala druhá největší tchajwanská firma dle tržní kapitalizace a vyvíjí právě i vlastní modemy, včetně 5G. Intel s ním proto oznámil už loni partnerství a ultramobilní počítače s 5G konektivitou platformy Intel budou používat modemy právě od MediaTeku (asi ne úplně nutně všechny, je možné, že výrobci budou moci na vlastní pěst použít nějaký Qualcomm, ale Intel bude platformu ladit s modemy MediaTek).

5G modem MediaTek T700 pro Intel
5G modem MediaTek T700 pro Intel (Zdroj: Liliputing)

MediaTek nyní oznámil první modem, který je jeho příspěvkem do tohoto partnerství: MediaTek T700. Ten podporuje sub-6Ghz sítě a minulý týden MediaTek oznámil, že design hardwaru je hotový a byl už také certifikován pro Standalone 5G (5G SA) sítě. Bude ovšem podporovat i non-stadalone (NSA) sítě. Budoucí generace by měly přidat i podporu komunikací na submilimetrových vlnách.

MediaTek T700 Zdroj TeknoBurada
MediaTek T700 v provedení modulu M.2 (Zdroj: TeknoBurada)

Modem bude možné integrovat přímo na desku notebooku nebo mobilního zařízení/tabletu, ale bude existovat i ve formě modulu M.2. Základem, z kterého je modem T700 vyvinutý, je 5G modem v ARM čipu MediaTek Helio M70 5G (procesor s jádry Cortex-A77 a grafikou Mai-G77). Jeho schopnosti, kvalita spojení a případné problémy tak mohou dávat představu o tom, jak na tom bude modem T700.

Tip: MediaTek se vrací do high-endu a oznámil první mobilní čipset s 5G

Intel zatím racuje na vývoji a odladění podpory těchto 5G modemů na PC platformě s výrobci zařízení. Na trhu by se takové produkty s podporou 5G sítí měly objevit v příštím roce (2021), a to údajně na jeho počátku. Intel by je možná mohl s MediaTekem a partnery uvést na CES 2021 – tedy v rámci jeho virtuálního pořádání, protože fyzicky se veletrh konat nebude, kvůli koronaviru.

Uznání, že MediaTek zvládl to, co Intel nedokázal?

Jak už jsme nakousli, tato spolupráce je pro Intel asi i trošku hořkou pilulkou. Před ne tak dlouhou dobou si možná největší polovodičová firma světa z MediaTeku mnoho nedělala. Ale po selhání svých pokusů o 5G modemy jako by tímto těď přiznávala, že nejen že nebyla schopná vyrovnat se Qualcommu, ale snad ji překonal i právě relativně malý hráč, jakým byl MediaTek. Nynější partnerství lze totiž číst tak, že tchajwanská firma uspěla přesně tam, kde si Intel vylámal zuby.

Pravda, to je zatím trochu předčasné, teprve uvidíme, zda se MediaTeku podaří se na trhu 5G zařízení udržet a také nakonec nebude nucen rezignovat kvůli obtížnosti těchto technologií.

Zdroj: MediaTek

Ohodnoťte tento článek!

Football news:

Mendes suggested that Wolves sign Douglas Costa. Juve can buy Chiesa or El Shaarawy
Barcelona agreed a 5-year contract with Aarons. We have to agree with Norwich
Age is just numbers in documents. Tiago Silva on speed in the Premier League
The Swiss Prosecutor's office has requested a 28-month sentence for the President of PSG in the case of the sale of rights to broadcast the world Cup
In England, too, cancellations due to the virus. Tottenham insisted on testing their Cup opponents, the result is that almost the entire squad is infected
King Of The North. Leipzig bought Turkish League top scorer Serlot for 20+4 million euros
Christian Zaccardo: Miranchuk was a top player in Russia. A very important transfer for Atalanta