Czech Republic

Ministryní financí USA bude bývalá šéfka Fedu Yellenová, potvrdil Biden

Nově zvolený americký prezident Joe Biden nominuje bývalou šéfku centrální banky (Fed) Janet Yellenovou na ministryni financí. Potvrdil to tým budoucího šéfa Bílého domu. Náměstkem ministryně bude Wally Adeyemo, který sloužil už v administrativě někdejšího prezidenta Baracka Obamy.

Bidenův tým v pondělí oznámil jména několika členů budoucího ekonomického týmu prezidenta. Nominace Yellenové se všeobecně očekávala. Už dříve o ní jako příští ministryni financí psal americký tisk.

Yellenová byla první ženou v čele Fedu v letech 2014-2018, tedy za prezidenta Obamy, kdy byl viceprezidentem právě Biden. Ve funkci podporovala umírněný přístup k měnové politice, charakterizovaný jen pozvolným zvyšováním úrokových sazeb. O Trumpovi loni v únoru řekla, že nerozumí hospodářské politice a nechápe poslání Fedu.

Adeyemo za Obamy sloužil jako zástupce šéfa Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a také jako náměstek ředitele Národní ekonomické rady (NEC).

Do čela rozpočtového a správního úřadu (OMB) si Biden vybral Neeru Tandenovou, dosavadní prezidentku a generální ředitelku liberálního institutu Centrum pro americký pokrok. Sloužila také jako ekonomická poradkyně Obamy a neúspěšné kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové.

Cecilia Rouseová, v současnosti děkanka fakulty veřejné a mezinárodní politiky Princetonské univerzity, se postaví do čela Rady ekonomických poradců (CEA), což je hlavní poradní a analytický ekonomický orgán v Bílém domě. Předsedkyně CEA rovněž bývá hlavní mluvčí Bílého domu v ekonomických otázkách.

Podívejte se na video o budoucí první dámě Jill Bidenové:

Její muž je příštím prezidentem USA. Nastal čas seznámit se s Jill Bidenovou | Video: Aktuálně.cz

Football news:

Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams
UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable
Eriksen scored for Inter for the first time in almost six months - Milan in the Cup in the 97th minute from a free kick