Czech Republic

Na světě se potvrdilo přes 45 milionů případů koronaviru

Washington/Paříž/Brusel - Nákaza koronavirem se na světě potvrdila už u více než 45 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která pandemii covidu-19 dlouhodobě sleduje. S nemocí, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, zemřelo přes 1,18 milionu infikovaných.

Nejvíce postiženou zemí světa zůstávají co do počtu nakažených Spojené státy americké. Země, která má téměř 330 milionů obyvatel, zaznamenala už více než 8,9 milionu nakažených. Následuje Indie s osmi miliony potvrzených případů a Brazílie s téměř 5,5 miliony.

Hranici jednoho milionu nakažených překročilo už osm zemí světa včetně tří evropských - Ruska, Francie a Španělska.

V Česku se nákaza koronavirem od počátku epidemie zjistila u více než 310.000 lidí. Ve čtvrtek přibylo 13.051 potvrzených případů. Podle žebříčku JHU je Česko nyní celosvětově co do počtu případů devětadvacáté.

Virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první milion lidí se nakazil začátkem dubna. Počet infikovaných ve světě začal zrychlovat v červenci, v říjnu zaznamenala řada zemí dosud nejvyšší počty potvrzených případů za den. Hranice 40 milionů infikovaných padla 19. října.

Ve Francii zavřou bary a restaurace, Belgie oznámí další opatření

Epidemická situace napříč Evropou se nelepší a většina zemí proto zavádí přísnější opatření v boji proti šíření koronaviru. Ve Francii dnes začíná celostátní karanténa, která bude platit do 1. prosince. Zavřené budou restaurace a bary i obchody, které nejsou životně důležité. Přísnější opatření by mohly oznámit i Belgie a Řecko.

Francouzi se ode dneška mohou vzdálit z domova jen kvůli cestě do práce, na nákup potravin, ze zdravotních nebo závažných rodinných důvodů. Při porušení těchto pravidel hrozí pokuta 135 euro (asi 3700 Kč). Omezené je i cestování mezi regiony a vstup do země je možný pouze s negativním testem. Školy zůstávají otevřené.

V Belgii se dnes odpoledne sejde poradní krizový tým premiéra Alexandera De Croo. Vyhodnotí, zda omezení zavedená 16. října jako noční zákaz vycházení a zavřené bary a restaurace splnila svůj účel, nebo se ještě zpřísní. Po tvrdších opatřeních volají zástupci belgických nemocnic, které jsou podle místních médií přetížené.

Nová opatření v boji s šířením koronaviru dnes zřejmě oznámí také řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie budou při videokonferenci jednat mimo jiné o dosavadní koordinaci cestovních omezení kvůli covidu-19. Členské státy evropského bloku se na výzvy Evropské komise pokoušejí svůj postup koordinovat dlouhodobě, v některých oblastech však zvláště kvůli používání různých epidemiologických kritérií a postupů zatím k jednotě nedospěly.

koronavirus

Football news:

19-year-old midfielder Sevikyan made his debut for Levante in La Liga. He is a pupil of Lokomotiv
Barca Director Amor: Messi gave a lot to the club, and the club gave a lot to Leo. I hope he finishes his career here
Dele Ayenugba: they didn't believe in African goalkeepers in Europe, but now a Senegalese is playing in Chelsea, and a Cameroonian is playing in Ajax
Bavaria has watched the midfielder, Inter Aguma. He was included in the list of the best born in 2002
Davies can play in the match Bayern-Lokomotiv, Kimmich-at the beginning of the new year
Barcelona can sign Atalanta midfielder de Ron for free
Hyslop on the racism of Newcastle fans: from 50 yards they insulted me, from 50 feet they sang my name