Czech Republic

Národní památkový ústav: Skanzen u hradu Velhartice poprvé ukázal interiéry

Skanzen lidových staveb v předhradí hradu Velhartice během minulého víkendu poprvé ukázal návštěvníkům také interiéry. Oživila je navíc tradiční řemesla, jako je kovářství, zpracování vlny či kůže, pletení košíků nebo včelařství.

Národní památkový ústav: Skanzen u hradu Velhartice poprvé ukázal interiéry
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Skanzen vzniká víc než 20 let jako záchranná aktivita pro stavby, kterým hrozil v místě jejich původního umístění zánik. Unikátem je, že ve Velharticích jsou domy usazené přesně na základy původních domů, které tvořily předhradí. „Doposud měli návštěvníci možnost obdivovat lidové stavby pouze zvenku. Letos jsme se rozhodli v rámci živých řemesel v podhradí otevřít částečně některé interiéry poprvé pro veřejnost. Určitě to nebude běžné, letos se to s největší pravděpodobností už nebude opakovat," řekl kastelán Matěj Mejstřík.

Velhartický skanzen tvoří dvě obytná stavení s hospodářskou částí a dva špýchary. Přeneseny sem byly například z Běšin či z Petrovic, rovněž ze šumavského předhůří. „Ty domy sedí poměrně přesně na původní základy, u té jedné obytné chalupy jsme dokonce v diferenci nějakých sedmi centimetrů, včetně komínů a části s pecí, takže je to téměř totožné s tím, co tady po staletí bylo," poznamenal Mejstřík.

Ve skanzenu jsou ukázky typické roubené venkovské architektury z počátku 19. století s pozdějšími částečnými úpravami. Unikátem je například jeden ze špýcharů, který se podařilo před zhruba 13 lety přenést vcelku a ne rozebraný na části, jak tomu při transferu lidových staveb většinou bývá. Díky tomu se dochovaly autentické hliněné omítky a mezitrámové výplně z období napoleonských válek.

Návštěvníci mohli nahlédnout do obou obytných chalup i špýcharů s truhlami na obilí. V jedné chalupě byla malá expozice o včelařství, druhá je vybavená základním nábytkem. „Je to jednoduše zařízená světnice, aby návštěvníci měli představu, jak to prostorově mohlo vypadat - kde byl stůl, kde postel, kde měli spížní skříň. Jakmile tam lidé vejdou, pocítí ty nízké stropy, malá okénka a poměrně tmavý prostor," dodal kastelán.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Skanzen u hradu Velhartice poprvé ukázal interiéry

Skanzen lidových staveb v předhradí hradu Velhartice během minulého víkendu poprvé ukázal návštěvník…

Football news:

Chernyshenko about Euro 2020 in St. Petersburg: Despite the postponement, the organizers will keep the fanzones and trophy tour of the European Cup
Jesus used to eat too much fast food and want to shoot himself because of bad matches. Then I hired a personal trainer
David Silva's Father: The son loves Serie A and says he can play there until he is 40
Alexis Sanchez: I really wanted to stay at Inter. I found a family here
Emil Heskey: Salah should have moved to another club if Liverpool had not taken the Premier League
Roma are discussing with Manchester United the purchase of Smalling
Belenov – the best player of Ufa in the 2019/20 season