Czech Republic

Niedermayer (TOP 09): Daňová změna nebezpečná a absurdní zároveň

Komentář na facebookovém profilu k snížení zdanění práce

Niedermayer (TOP 09): Daňová změna nebezpečná a absurdní zároveň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Tak lze nazvat myšlenku na zásadní snížení daně z práce pro zaměstnance. Možná se divíte, jak něco takového zrovna já mohu říct, vždyť často píšu o tom, že vysoké "zdanění práce" je jedním z velkých problémů naší ekonomiky.

Problém je v tom, že já píšu opakovaně o špatném poměru mezi "cenou práce" (tedy tím, co zaplatí zaměstnavatel za práci zaměstnance) a "odměnou za práci", kterou si odnese pracovník domů (čistou mzdou).

Ten poměr je neradostný, a dělá z nás zemi s "nízkými platy" a "vysokou cenou práce". Jen pár čísel:

Proč diskuse o dani z příjmu s tímto má jen málo do činění? V prvním případě (2 děti, 30 tisíc) činí daň 2,7% ceny práce, u bezdětného pak 9.8%. U mzdy 60 tisíc pak jsou odpovídající procenta 8.8% (2 děti) a 12,4%.

Vzhledem k tomu, že si stát z ceny práce v uvedených případech "osvojil" mezi 46 a 36 procenty, je jasné, že "danění práce" se u nás odehrává mimo samotnou daň. Peníze stát dostává prostřednictvím odvodů.

Osobně považuji snížení "zdanění práce" (tedy zlepšení poměru ceny práce a čisté mzdy), spolu se zjednodušením systému daní, odvodů a sociální politiky (do níž samozřejmě patří slevy z daně), za hlavní prioritu ekonomické politiky v této oblasti. Ale to, o čem se spustila diskuse, to opravdu není. A mezi nadšenými proponenty snížení daně pro zaměstnance, nevidím nikoho, kdo by opravdu podstatné změny chtěl dosáhnout. Neb tu přes tweet nezařídíte.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

Kane scored 5 (1+4) points in the match against Southampton
Son Heung-Min made a poker in the match against Southampton. All goals - from Kane
Bale on Tottenham: I hope we can win a trophy, if not two
Shaw on Manchester United's pre-season: We didn't prepare the way we wanted to. It's the start of the season, we should have been fresh
Pep Guardiola: I have to earn a new contract. Need to win
Barcelona will sell Semed in Wolverhampton
PSG have started talks about Dele alli's transfer