logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Odhady: Volby ve Španělsku vyhráli socialisté, posílila pravice

Madrid - Podle prvních odhadů z průzkumů mezi voliči zvítězila v dnešních parlamentních volbách ve Španělsku podle očekávání vládní socialistická strana, které ale oproti posledním volbách v dubnu ztratila několik křesel v dolní komoře. Více hlasů podle sondáže získal pravicový blok, ani on ale nebude mít většinu 176 křesel ve 350členném Kongresu poslanců.

Sondáž společnosti GAD3 i deníku La Razón zatím potvrzuje předpoklady výrazného posílení pravice, včetně krajně pravicové strany Vox, která se asi stane třetí nejsilnější stranou.

GAD3 předpovídá vítězným socialistům 114 až 119 křesel, zatímco dosud jich měli 123, a Lidová strana (PP) by mohla obsadit 85 až 90 poslaneckých mandátů, zatímco dosud jich měli 66. Vox může více než zdvojnásobit počet křesel z nynějších 24 a může být třetí nejsilnější stranou s 56 až 59 křesly. Pravicový blok tak bude mít podle prvních odhadů mezi 155 až 164 poslanci, levicový mezi 147 až 156.

Velkou ztrátu podle očekávání utrpěla zřejmě středopravá strana Ciudadanos, která se propadla z 57 křesel až na 14 či 15. Druhá nejsilnější levicová aliance Unidas Podemos také nejspíš ztratila, a to ze 42 na 30 až 34 mandátů.

Volební účast ve Španělsku je zatím mírně nižší než v dubnu

Dnešní parlamentní volby ve Španělsku, které jsou už druhé v tomto roce, probíhají podle ministerstva vnitra zcela normálně, informoval deník La Vanguardia. Klid byl dnes i v Katalánsku, kde se poslední měsíc konaly protesty separatistů. Menší incident se odehrál před jednou z volebních místností v Barceloně, kde separatisté křičeli na političku ze strany Ciudadanos, která vystupuje tvrdě proti separatismus. Volební účast je zatím mírně nižší než v dubnu.

"Ve vězení bys měla být ty," křičeli například někteří na Inés Arrimadasovou po poledni před volební místností. Odkazovali na devět katalánských politiků a političek, z nichž někteří jsou ve vězení přes dva roky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Minulý měsíc nad nimi vynesl španělský nejvyšší soud tresty vězení od devíti do 13 let, což zažehlo protesty části obyvatel Katalánska.

Na bezpečnost během dnešních voleb dohlíží po celé zemi na 92.000 policistů, což je podle místních médií o něco více než při předchozích parlamentních volbách 28. dubna.

Jako první z lídrů pěti větších španělských stran dnes odvolil úřadující premiér Pedro Sánchez, jehož socialisté volby zřejmě opět vyhrají. Stejně jako v dubnu ale zřejmě nezískají dost poslaneckých křesel pro sestavení jednobarevné vlády a budou muset hledat podporu u dalších stran.

Před půl rokem Sánchez hledal podporu zejména u druhé největší levicové aliance Unidas Podemos, s níž se nakonec nedohodl, protože s ní odmítal jít do koalice. Její radikálně levicový lídr Pablo Iglesias dnes dopoledne Sánchezovi vzkázal, že socialistům opět "podá ruku". "Nechme plavat výčitky a pojďme spojit vaše zkušenosti s naší odvahou," uvedl Iglesias.

Sánchez i Iglesias vyzvali voliče k "vysoké volební účasti", které je jednou z neznámých dnešních voleb ve Španělsku. Ty dubnové provázela druhá nejvyšší účast v historii, když přišlo 72 procent voličů. Nyní ale už mohou být voliči "unavení", když jdou letos ke třetím velkým volbám; kromě dubnových a nynějších parlamentních volili ještě v květnu europoslance.

K 18:00 SEČ byla dnes volební účast mírně nižší než v dubnu. Volit zatím přišlo 56,8 procenta voličů, v dubnu to k téže hodině bylo 60,7 procenta.

Optimismus ohledně výsledků dnes vyjádřil lídr největší pravicové strany Pablo Casado, jehož lidovci by mohli až zdvojnásobit počet křesel v dolní komoře oproti dubnovým volbám a přiblížit se tak výsledku socialistů. Až dvojnásobek křesel předpovídaly tento týden některé průzkumy i krajně pravicové straně Vox, která po dubnových volbách získala 24 mandátů ve 350členném Kongresu poslanců.

Nejrychleji dnes odvolili obyvatelé maličké obce Villarroya v provincii La Rioja na severu Španělska. Osm voličů tam odvolilo za 32 vteřin. Museli ale přijít o půl hodinu před otevřením volební místnosti, aby byli připraveni zlepšit svůj rekord z roku 2014 o deset sekund.

Themes
ICO