logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Odvolání Murína bez skandálu? Babiš míří před výbor kvůli GIBS

Boj o post ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů pokračuje. Před poslance předstoupí premiéra v demisi Andrej Babiš a bývalý premiér Bohuslav Sobotka. GIBS tvrdí, že Andrej Babiš dvakrát vyzval při osobním setkání ředitele inspekce Michala Murína aby odstoupil. Poté mu měl slíbit, že pokud to neudělá, neobejde se jeho odchod bez skandálu. Babiš argumentuje dokumentem z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který se týká možného Murínova kárného provinění.

Ředitel GIBS Michal Murín před sněmovním bezpečnostním výborem vystoupil už minulý čtvrtek, aby se vyjádřil ke kritice ze strany Andreje Babiše. Poslanci ani samotný Murín však jednání nekomentovali. „Stanovisko k uvedenému tématu bude možné až po zítřejším zasedání, protože zatím nemohu předjímat, který z aktérů k uvedenému vypoví,“ řekl pro deník Echo24 předseda výboru pro bezpečnost Radek Koten.

Kromě Andreje Babiše a Michala Murína má před poslanci vystoupit také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupce Ivo Ištvan či bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Dle Kotena zatím nikdo účast neodmítl. „Zatím se z uvedených protagonistů dnešního výboru pro bezpečnost nikdo neomluvil,“ řekl pro Echo24 Radek Koten.

Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš se chce na výboru zeptat na závažné informace. „Chci se zeptat na velice závažný dokument, který přišel z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který se tu ztratil a náhodou ho našla sekretářka ve svém počítači,“ uvedl Babiš. Jeho předchůdce Bohuslav Sobotka podle něj věc neřešil.

„Věřím, že se výbor bude soustředit na to hlavní, a tím je nevybíravý a nepřijatelný nátlak premiéra v demisi Babiše na ředitele Murína. K odchodu pana Murína, který byl se souhlasem vlády a bezpečnostního výboru jmenován na pětileté funkční období, není žádný věcný, natož zákonný důvod. Premiér v demisi Babiš, který je trestně stíhaný, se svojí snahou vyměnit vedení GIBS, která vyšetřuje trestnou činnost policistů, se znovu ocitá ve velkém střetu zájmů,“ řekl Bohuslav Sobotka pro Echo24.

Po Babišově kritice navštívilo ministerstvo financí Generální inspekci bezpečnostních sborů. Údajně na základě řady podnětů a tedy nejen na základě podnětu od premiéra Andreje Babiše. Ve sněmovně to poslancům řekla před mimořádnou schůzí ministryně financí Alena Schillerová. Podněty, které má k dispozici příslušný ministerský odbor, podle svých slov neviděla. Babiš začátkem března řekl, že má o hospodaření GIBS pochybnosti, a proto požádal ministryni, aby její úřad kontrolu zahájil.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který Schillerovou kvůli kontrole ve Sněmovně již interpeloval, jí v reakci řekl, že když obdržela podnět, muselo jí být jasné, že existuje obrovské podezření z konfliktu zájmů. Vysvětlil to tak, že podnět jí podal trestně stíhaný předseda vlády, který podle něj může mít zájem na to, aby vyměnil ředitele GIBS.

GIBS v minulém týdnu uvedla, že Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Prý mu slíbil, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítá a chce dál pokračovat ve své práci. Babiš poté začal ředitele inspekce kritizovat veřejně. Uvedl, že v něj nemá důvěru. Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka.

Themes
ICO