Czech Republic

Povodí Moravy: Úhyn v Bečvě způsobil kyanid, lze ho pouze naředit zvýšením odtoků z přehrad

Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb v Bečvě kyanid. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží. Policie nadále šetří možného znečišťovatele vodního toku. Při vyšetřování spolupracuje s Povodím Moravy.

Povodí Moravy: Úhyn v Bečvě způsobil kyanid, lze ho pouze naředit zvýšením odtoků z přehrad
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy
reklama

Laboratorní testy potvrdily, že úhyn ryb v Bečvě, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě, způsobil kyanid. Kyanidy nelze z povrchových vod odstranit, nelze provést k jejich snížení oxidaci chlorem, ozónem, ani jinou látkou, bylo proto nutné přijmout okamžitá opatření ke snížení koncentrací. „Situaci jsme začali řešit ihned po ohlášení. K tomu jsme využili zásoby vody z vodní nádrže Bystřička a zvýšili jsme odtok až na patnáctinásobek. Manipulace jsme prováděli i v následujících dnech, aby došlo k naředění škodlivé látky a zabránilo se dalším úhynům ryb. Odběry v místech níže po toku dokazují, že koncentraci kyanidu se nám podařilo takto snížit,“ popisuje zásah generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Látka se v dalších dnech dostala do Přerova a dále pak do soutoku s Moravou. Ještě během úterý nebylo známo, o jakou látku jde. Postupující látka, byť již s nižší koncentrací, představovala riziko i pro řeku Moravu, do které se Bečva vlévá. „Ukázalo se, že snížení koncentrace představuje jediné účinné řešení havárie. Z tohoto důvodu jsme vyčíslili postupové doby – rychlosti proudění v síti vodních toků pod jednotlivými nádržemi pro stanovení počátku zvýšených odtoků z nádrží Slušovice a Fryšták. Vzhledem k tomu, že přímo na řece Moravě není žádná větší vodní nádrž, snižujeme koncentraci kyanidu díky zásobám vody ze Slušovic a Fryštáku, které leží na přítocích do Moravy,“ vysvětluje Gargulák. Situaci se daří postupně řešit. Koncentrace po naředění vodou z vodních nádrží již nepřestavuje tak velké riziko pro vodní faunu a floru.

Bezprostředně poté, co laboratoře Povodí Moravy, s.p., potvrdily přítomnost kyanidu v odebraných vzorcích vody, byl operativně svolán krizový technický štáb podniku, který projednal možná opatření.

Povodí Moravy, s. p. proto již ve středu odpoledne začalo zvyšovat odtok z VD Slušovice z 0,04 m3/s na 3,8 m3/s. Od čtvrtečního rána je pak navýšený odtok z VD Fryšták z 0,05 m3/s na 1,5 m3/s. Z důvodu optimalizace manipulací vodohospodářské laboratoře Povodí Moravy, s. p. odebírají vzorky z Moravy a na základě rozborů průběžně vyhodnocují situaci. Povodí Moravy, s. p. také spolupracuje s Policií ČR při vyšetřování původce znečištění. Probíhají pochůzky podél míst možného úniku a probíhá identifikace výustních objektů, kterými mohla látka do řeky uniknout.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Úhyn v Bečvě způsobil kyanid, lze ho pouze naředit zvýšením odtoků z přehrad

Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb v Bečvě kyanid.…

Football news:

Ander Herrera: I didn't feel love from Manchester United. The management and I had different views
Pique is ready to take a pay cut at Barca
Eto'o accused France Football of disrespect: I spent 1-2 seasons on the right, and the center forward was 25 years old
Barcelona are concerned about the shape of the Target. The club believes that he did not work enough on vacation
Laporte was supported by van Dyck: Sorry, bro. No joy, even though we are rivals
Lautaro Martinez: Messi is the best in the world. He is always one step ahead of the rest
The Atletico stadium was painted pink as part of the campaign to fight breast cancer