Czech Republic

Pražští starostové vytkli vládě, že se jich nezastala proti Rusku

Praha - Pražští starostové Ondřej Kolář (TOP 09) a Pavel Novotný (ODS) odmítli tvrzení, že by nakládáním s pomníky, které vadilo Rusku, dělali diplomacii nebo něco nezákonného. Vytkli představitelům výkonné moci, že projevili malou odolnost vůči zahraničnímu nátlaku a dostatečně se proti němu nevymezili. Uvedli to dnes na veřejném slyšení v Senátu.

Pražská městská část Řeporyje čelila tlaku ze strany Ruské federace kvůli výstavbě památného místa vlasovcům, kteří se podíleli na osvobození Prahy. "Nikdo neměl zvenčí do toho co kecat," řekl Novotný. "Byli bychom špatní politici, kdybychom ustoupili od toho záměru o jediný milimetr," dodal. Ruské aktivity označil mimo jiné za "pár bezskrupulózně bolševicko inkvizičně mediálních manýr".

Postoj vládních činitelů k nátlaku ze strany ruských představitelů starostu zklamal, neboť žádnou odolnost nepředvedli. Na slyšení Senátu by si zasloužili podle starosty dělat maximálně šatnářky nebo vybírat drobné za použití toalety.

"Ti, co je měli okřiknout z titulu svých funkcí tady u nás, se k nim přidávali, což bych nečekal. Měli by se stydět, kdyby to uměli. Mají třeba nejlepšího píáristu v zemi, ale co je jim to platné, když musí poslouchat (předsedu KSČM) Vojtu Filipa," uvedl Novotný. KSČM zajišťuje menšinové vládě ANO a ČSSD ve Sněmovně podporu.

Starosta Prahy 6 Kolář čelil nátlaku Ruska kvůli tomu, že městská část rozhodla o přemístění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva. Podle něj prezident Miloš Zeman v souladu s ruskou stranou tuto akci označil za "něco nelegálního". "Prezident dokonale předvedl to, že by mohl být trojským koněm jak Číny, tak Ruska," uvedl Kolář.

Zeman se podle Koláře obklopil lidmi, kteří povyšují vlastní ekonomické zájmy nad zájmy českých obyvatel. "Není možné, aby úzká skupinka lidí působila na prezidenta republiky v tom smyslu, že obětuje zájmy České republiky pro své zájmy," řekl.

Jako příklad čínského nátlaku uvedl Kolář požadavek čínské ambasády, aby městský část přejmenovala společenskou akci Festival ambasád kvůli tomu, že na něj byli pozváni i zástupci Tchaj-wanu, který pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zase poukázal na ruský protest neobnovit na Staroměstské radnici pamětní desku k událostem z května 1945. Zdůvodnil to tím, že český text na rozdíl od ruského zamlčel informaci o pražském povstání. Hřib uvedl, že byl kvůli tomu pozván i k předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), který podle primátora použil obdobné argumenty jako předtím ruský velvyslanec.

Rusko Čína senát historie diplomacie Praha bezpečnost

Football news:

Salzburg coach Marsh: Atletico are no different from Lokomotiv in their style of play. The difference in the level of players
Bartomeu and his Directors can resign tomorrow if the vote of no confidence is not postponed
Luka Modric: would Exchange the Golden ball for Croatia winning the world Cup
We've taken apart Bale's Golf skills with the pros. It seems that Gareth trains 15 hours a week
Alli was not included in Tottenham's bid for the match against Burnley, although he is not injured
ISCO: Zidane changes me in the 50-60th minute or even at half-time, and releases me in the 80th
Pirlo on Ronaldo's optimal position: Start from the left inside and move to the center. He can play alongside Morata or Dybala