logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Pro Babišovy voliče jsme druhou volbou, říká šéf Pirátů Bartoš

Piráti za sebou mají první veřejný vnitrostranický střet, kdy byl z šikany spolustraníků obviněn šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek. Jedna z hlavních tváří strany. Hlasování o odvolání ze stranického vedení nakonec ustál a zatím nevyšel žádný průzkum, který by ukazoval, že by Pirátům hádky před voliči uškodily. Podle průzkumů zůstávají nejsilnější stranou pro voliče ze všech generací mezi 18 a 44 lety. Jsou tak přímým protivníkem Andreje Babiše s jeho elektorátem postaveným na seniorech. Právě generační střet zájmů dnes v Česku výrazně ovlivňuje politiku. Ivan Bartoš je přesvědčen, že pirátské voliče nejvíc zajímá nedostupné bydlení, kvalita škol a ochrana přírody.

Jak generační střet zájmů ovlivňuje politiku?

Samozřejmě ta data, která vydává agentura Kantar, Media nebo STEM, sledujeme. A je z nich jasně vidět, že rozhodně nejsme stranou pro prvovoliče. Je to také tím, že i my jsme starší. Mně bude v březnu čtyřicet. Když jsem s politikou začínal, bylo mi třicet. Přišli jsme tehdy s programem transparentní politiky, který o pár let později s megamarketingovou kampaní za 100 milionů korun úspěšně použil Andrej Babiš. On sám byl přitom součástí systému, proti kterému jsme bojovali a který najednou on sám začal kritizovat. A nic ze svých slibů vlastně nikdy realizovat nechtěl. Pouze tak nastavil svůj marketing, čehož jsme svědky dnes a denně. Podle průzkumů jsou dnes pro třetinu jeho voličů Piráti stranou druhé volby. Pro lidi, kteří politiku moc detailně nesledují se vytvořil takový zjednodušený obraz, že Babiš s Piráty to tady vyčistí od nešvarů, zprůhlední a digitalizují. Nejsme generační strana. Je pravda, že jádro našich voličů je z generace mezi pětadvaceti a pětačtyřiceti lety. Nejsou to žádní youngsteři. Jsme středová strana s přesahem, jak k levicovým, tak pravicovým voličům, jak je vy ráda dělíte. A myslím, že to funguje. Ódéeska cítí, že náš přístup, jak věcně pracujeme s daty a nerozhodujeme se podle toho, že takhle nějak to vnímáme, funguje. Lidi, kteří chtějí řešení problémů založené ne na dojmech a ideologii, ale na nějakých výzkumech a datech, tu ódéesku opustili a šli volit Piráty. Proto se s ODS tak sekáme.

Dávají vám politici ODS v osobním kontaktu najevo, že vás takhle vnímají?

Máme velmi korektní vztahy. Když jednám s vámi, jdu do televize, mluvím s voliči nebo předsedou ODS Fialou, tak se bavím víceméně stejně. Ne každý politik to dělá. Spousta jich přepíná podle toho, s kým zrovna mluví. Když je nějaká volební kampaň nebo jsme vyzváni v médiích, abychom se navzájem komentovali, tak to má ODS sklony strašně nastartovat. Přitom pan předseda Fiala ve sněmovně skutečně je a vidí, že tam spolu dobře fungujeme. To, že Andrej Babiš vidí parlament z vrtulníku a je pak schopný tvrdit, jak Piráti nic nedělají a všechno mu jen ničí, je jiný příběh. Přitom všechny digitalizační zákony děláme dohromady s ODS a ANO. Když s panem místopředsedou ODS Kupkou nebo šéfem jejich poslanců Stanjurou připravujeme ve sněmovně zákony, tak je to velmi korektní. Žádnou antipatii tam nevidím. Pak si přečtu v médiích ostré komentáře. Je ale fakt, že když se mě někdo v médiích zeptá na ODS, tak to taky otevřeně řeknu. I politici čtou bohužel většinou jen titulky. Sem tam si v novinách přečtu, co o nás zase říká třeba Marek Benda. Tak za ním ve sněmovně jdu a říkám: No, Marku. A smějeme se tomu. Pak zas předseda Fiala přiběhne s článkem, který má ostrý titulek. Ale celkově jsou vztahy mezi námi zdravé a korektní. Normální soupeření. Kampaň v komunálních volbách v Praze, kterou vedla místopředsedkyně Alexandra Udženija, už byla prasárna. Ale o Petru Fialovi si myslím, že je to rovný chlap, který historicky nemá máslo na hlavě.

Themes
ICO