Czech Republic

Šéf Nvidie: „Nové grafiky GeForce budou až za dlouho. Honem kupujte ty staré.“

Nvidia včera pořádala velkou prezentaci různých svých technologií na Computexu 2018; již jsme tu probírali uvedení desky Jetson Xavier pro různé aplikace umělé inteligence a podobné. Na prezentaci se ale troško dostalo i na herní grafiky, byť Nvidia o nich sama nic neřekla. V závěrečných otázkách z pléna se ale novináři na karty GeForce ptali a z šéfa společnosti Jen-Hsun Huanga dostali docela pozoruhodná vyjádření.

Nové grafiky prý budou „až za dlouho“

Jen-Hsun Huang nejprve na otázku, kdy přijde „herní Volta“ (čímž asi byla míněna obecně nová architektura, jelikož přímo Volta asi pro hráče nebude nikdy), odpověděl-neodpověděl, že ceny současných GeForce jdou dolů a že nejlepší karty jsou teď GTX 1080 a GTX 1080 Ti. Hráčům doslova radil „si je pořídit co nejdřív.“ Na další otázku, která se přímo ptala, kdy vyjdou „příští GeForce,“ pak Huang odpověděl, že to bude „až za dlouho“ nebo „ještě dlouhý čas“.

To je pozoruhodné ve světle posledních informací. Neoficiální únik z Tom’s Hardware mluvil o červenci nebo srpnu, a zejména zde čerstvě máme přímo oficiální indicii. Nvidia totiž do programu konference Hot Chips na 21. srpna přihlásila referát o „příští generaci mainstreamového GPU“. Jak jsme rozváděli zde, patrně to znamená, že grafiky s daným čipem nové generace by měly už do této doby být uvedeny na trh. Pak se ale asi Nvidia lekla toho, jak se tato informace a její extrapolace roznesla a tento údaj z programu nechala vymazat. Novináři se Huanga na nové karty ptali zřejmě i pod dojmem toho uřeknutí a padla dokonce i otázka přímo na něj.

Q: When is Volta coming to gaming?

A: So many gamers were deprived of GeForces due to mining, but now pricing is coming down. 1080/Ti are the best cards right now, we suggest they buy GeForce ASAP [as fast as possible]

Q: When is the next GeForce?

A: I’ll invite you. There will be lunch. But it’s a long time.

(Zdroj: AnandTech)

Interpretace toho, co znamená ona „dlouhá doba“, mohou být různé. Pokud byste větu brali doslova, pak by mohla znamenat, že karty budou uvedeny až později než v onom srpnovém termínu – buď byly odloženy, něco se něco opozdilo, nebo nikdy takto časně plánovány nebyly. Pak je tu ale ještě druhá možnost. Nvidia si je dobře vědoma, že když hráči budou mít potvrzen termín vydání novinek, raději si na ně počkají a odloží nákupy. Říká se tomu efekt Osborne, podle firmy, která v 80. letech zabila prodeje svého počítače prohlášením, že ten následující bude mnohem lepší, a zkrachovala.

Za slovy CEO firmy by pak byla čistě snaha tuto skutečnost zastřít a přimět zákazníky prozatím koupit co nejvíc starých GPU Pascal, než je bude třeba zlevnit (navíc hráč s o jednu generaci starším GPU ho také bude dřív chtít upgradovat). Prodeje karet těžařům nedávno silně klesly a je dokonce možné, že Nvidii po těžní horečce zůstaly větší skladové zásoby, než by ráda. Ono trvání na tom, že nové grafiky ještě vůbec nejsou blízko, a nápadné povzbuzování ke koupi těch starých by tak paradoxně mohlo znamenat přesný opak a být dalším důkazem, že nová generace už je za dveřmi.

Šéf Nvidie Jen-Hsun Huang během úvodní prezentace firmy na Computexu 2018
Šéf Nvidie Jen-Hsun Huang během úvodní prezentace firmy na Computexu 2018 (Zdroj: AnandTech)

Osobně bych se přiklonil k této druhé možnosti a tipl bych si, že ta údajná dlouhá doba bude pravděpodobně dlouhá jen dle nějaké hodně specifické marketingové definice. Prezentace na Hot Chips, jejíž jméno jasně mluvilo o novém GPU, nebyla určitě omylem. Chybou bylo maximálně zveřejnění názvu. Myslím proto, že zatím se s uvedením nových grafik v červenci nebo srpnu dá stále docela solidně počítat a ujišťování o dlouhé době je naopak případem marketingového přemalovávání skutečnosti.

Q: Anything to say about NVIDIA’s talk at Hot Chips about Next Gen changing to TBD? [to be determined]

A: Live in the present! We will invite you to our launch events

(Zdroj: AnandTech)

„Žijte v přítomnosti!“

Možná nejpodstatnější detail na této malé grilovačce je asi to, co Jen-Hsun Huang řekl přímo na adresu onoho úniku ukazujícího na srpen. Novináři se ho totiž přímo tázali na onu prezentaci na Hot Chips a to, že byl její název rychle zcenzurován na TBD (tj. „bude upřesněno později“). Pokud by Nvidia skutečně neplánovala uvedení Turingu (či jak se nová generace jmenuje) před termínem Hot Chips, mohl by Huang natvrdo říct, že šlo o chybu. Nebo že prezentace na oné konferenci neznamená, že už GPU bude v té chvíli na trhu. Ovšem Jen-Hsun Huang samotné jádro informace nijak nepopřel, což v tomto kontextu lze interpretovat jako určité potvrzení. Jeho odpověď opět spíše odváděla od tématu stranou, když redaktorovi řekl „Žijte v přítomnosti!“, což zní až trošku nervózně a komicky.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Na základě tohoto mi to opravdu celé připadá jako snaha nějak odpálkovat zprávu o nových GPU v zájmu zachování prodeje starých (popravdě je zde CEO v nezáviděníhodné pozici a kličkování ve prospěch firmy mu asi nelze zazlívat). Ale zároveň to vypadá, že úplně jasné popření si Huang nemohl dovolit, což je asi také signifikantní. Každopádně když vám firma tak okatě naznačuje, že máte koupit teď a nepřemýšlet, jestli dnešní produkt brzo nebude zastaralý, a to zrovna v momentě, kdy si přesně o tomto už cvrlikají vrabci na střeše, tak to jen utvrzuje v podezření, že by opeřenci mohli mít pravdu. Ale to by samozřejmě byla dobrá zpráva pro nás – nová a tak dlouho vyhlížená GPU by se dala koupit dřív.

Ohodnoťte tento článek!

Football news:

Daniele de Rossi: Ronaldo is comparable to Messi in goals and trophies, but Leo's game is more fun
Pep about 5:0 with Newcastle: Manchester City tries to score more goals out of respect for the tournament and the opponent
Who will enter the Champions League directly?
🚲Pique came to camp Nou on a Bicycle for the Espanyol Derby
David Silva has given at least 10 assists in every season at Manchester City. He has 121 assists for the club
Bellerin will pay for the mass planting of trees, despite the fact that Arsenal did not win against Leicester
Bayern claims 19-year-old left back Bara from Lyon