logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

T-Mobile koupil AIM a nabídne optiku pro 100 000 domácností

Česko Česká republika mapa

Růžový operátor loni v lednu oznámil, že hodlá do modernizace sítě investovat až 15 miliard korun. Cílem je posílit infrastrukturu kvůli chystaným 5G sítím, ale T-Mobile má v plánu rozšiřovat optické linky také do domácností (FTTH/B). Peníze ale nakonec nepůjdou jen na budování nových sítí, ale také kupování stávajících. T-Mobile totiž minulý týden oznámil, že koupil společnost Planet A, která v Čechách poskytuje služby pod značkou AIM.

Optická síť je budoucností T-Mobile. Předpokládáme, že zájem zákazníků o ještě rychlejší data na fixní síti nadále poroste. V průběhu letošního roku jsme dosáhli na sto tisíc pokrytých domácností optikou a v tomto trendu chceme pokračovat i v příštím roce. Vše bude záležet na tempu schvalování stavebních prací a na naší schopnosti získávat povolení k výstavbě. Rozjednaných lokalit je skutečně mnoho. A samozřejmě také na spolupráci s lokálními ISP,“ říká Juraj Bóna, výkonný ředitel T-Mobile Czech Republic.

Planet A v Praze, Mělníku a Neratovicích poskytuje internet pro více než 40 000 domácností. Kromě optiky využívá také Wi-Fi, koaxiální kabel nebo přeprodává xDSL. Planet A úzce spolupracuje s brněnskou společností Smart Comp (Netbox). Sice jsou vlastnicky nezávislé, ale mají shodné weby, společně vyvíjejí internetovou televizi Kuki a v minulosti spolu rozjely virtuální mobilní operátory (AIM už jej nemá).

Velké spojování operátorů

T-Mobile o Planet A mluví jako o dceřiné společnosti a v současnosti má ještě velkou míru autonomie. Otázkou je, jestli to tak zůstane i do budoucna a jestli s Planet A s T-Mobilem nesplynou. Z marketingového hlediska je důležitější mít jednu silnou značku. Z obchodního zase jeden společný systém. Vazby na Smart Comp a hlavně Kuki se růžovým příliš líbit nebudou, když mají vlastní televizní služby.

Pokud ovšem T-Mobile nakonec nekoupí i jej. Konsolidace trhu se zrychluje poté, co Cetin oznámil masivní investice ve výši 27 miliard korun. Lokální poskytovatele skupují Nej.cz a Nordic Telecom. K tomu Vodafone pohltil UPC. Podle ČTÚ (viz výroční zpráva) mezi největší poskytovatele internetu patří ještě Poda, Starnet, Jon.cz nebo Tlapnet. Jako dlouho asi tyto firmy zůstanou nezávislé?

Zdroj: T-Mobile


Ohodnoťte tento článek!

Themes
ICO