logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Tajfun Hagibis paralyzoval Tokio, šesti milionům Japonců úřady nařídily evakuaci

Tajfun Hagibis ochromil Tokio. Hlavní město Japonska zasáhly záplavy a velmi silný vítr, hromadná doprava nefunguje a zrušeny byly i tisíce letů. Lidé zůstají schovaní v evakuačních centrech nebo ve svých domovech. Nejméně dvě osoby už zemřeli, devět lidí se pohřešuje. Tajfun Hagibis je označovaný za nejsilnější v regionu v posledních 60 letech.

"Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy," vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Živel může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné.

Obyvatelé východního pobřeží se mají uchýlit do pokud možno masivních budov, nejméně do druhého poschodí.

Večer místního času (kolem poledne SELČ) už nicméně meteorologická služba snížila sílu tajfunu z nejvyššího stupně "velmi silný" na stupeň "silný".

Úřady vyzvaly k evakuaci více než šest milionů lidí, ulice Tokia jsou vylidněné a obchody zavřené. Ve městě Ičihara nárazy větru převrátily automobil, v němž zahynul padesátiletý muž. Pět lidí zranily trosky domu, který Hagibis poškodil. Celkem bylo podle agentury Kjódó zraněno kolem 50 lidí. O škodách či zraněních způsobených otřesy půdy nejsou žádné zprávy.

Hladiny řek stoupají, dvě řeky v okolí Tokia se vylily z břehů. Na několika místech rozbouřené moře převrátilo zakotvené jachty a některé pobřežní obce jsou zaplavené, uvedla agentura Kjódó. Úřady varují před sesuvy půdy. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. K záchranářským operacím bylo povoláno 17 tisíc policistů a vojáků. Tajfun postupuje severozápadním směrem, rychlost větru v jeho středu dosahuje až 230 kilometrů za hodinu. V okolí Tokia byly otevřeny desítky provizorních středisek pro evakuované. Meteorologové varují, že ve městě může spadnout až tisíc milimetrů srážek.

Themes
ICO