Czech Republic

USA varují své občany, že jim v Číně hrozí vyšší riziko zadržení. Neupřesnily proč

Americké ministerstvo zahraničí v sobotu varovalo občany USA, že jim v Číně hrozí zvýšené riziko svévolného jednání od tamní policie, jež může vést k jejich zadržení či k zákazu opustit zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

"Občané USA mohou být zadrženi bez přístupu k americkým konzulárním službám či informacím o jejich údajném zločinu," uvedlo ministerstvo s tím, že Američanům v zemi hrozí "vleklé vyslýchání a dlouhé zadržování".

Podle varování mohou být Američané zatčeni například za to, že posílají soukromé elektronické zprávy, v nichž kritizují čínskou vládu. Ministerstvo však neuvedlo konkrétní příklady a ani nesdělilo, proc bezpečnostní varování uveřejnilo zrovna v sobotu 11. července, poznamenává Reuters.

Vztahy Pekingu a Washingtonu jsou v posledních měsících na bodu mrazu. Nejprve se ochladily kvůli obchodní válce vyvolané americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Obě země pak v podstatě přestaly komunikovat poté, co Trump začal na Čínu svalovat vinu za současný rozmach pandemie covidu-19 i za obrovské ekonomické ztráty, které šíření nemoci přineslo.

Země se dostaly do sporů také v důsledku Pekingem prosazeného bezpečnostního zákona pro Hongkong či ohledně otázky porušování lidských práv Ujgurů v táborech v severozápadní čínské provincii Sin-ťiang.

Peking na varování Washingtonu zatím nereagoval. Obdobnou výstrahu, kterou ve středu vydala Austrálie, však nazval "naprosto směšnou a dezinformační".

Football news:

Raheem sterling: Looking for tickets to Lisbon. From the 10th to the 24th. Retweet if you can help
Pep Guardiola: Gabriel is the best player of matches with Real Madrid
Three heroes of Lyon in the match with Juve – among them the defender, whom the fans drove in the fall
Manchester City and Lyon will meet in the 1/4 final of the Champions League on August 15 at Jose Alvalade
Photo of Pep and Zizou – just a gift for Showsport users
Ronaldo was eliminated so early from the Champions League for the first time in 10 years, although he tried very hard – in the playoffs for Juve, only he scores
Rudi Garcia: to Pass Juventus is a feat. The most pleasant defeat in my career