Czech Republic

V noci nikam, přes den jen do práce. Ochota opatření dodržovat je nízká, musíme přitvrdit, vzkázal lidem Prymula.

Vláda v pondělí oznámila zpřísnění současných epidemiologických opatření kvůli zbrzdění šíření koronaviru. Od středečního večera rozhodla o zákazu nočního vycházení ven po deváté hodině večer, omezení pohybu bude i přes den, a to minimálně do konce nouzového stavu. Obchody budou zavírat v osm hodin večer, v neděli budou mít maloobchodní prodeje zavřeno úplně. V České republice je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) reálně půl milionů lidí nakažených koronavirem. Lidé se podle něj bohužel chovají během druhé vlny jinak, než jak tomu bylo na jaře.

V noci nikam, přes den jen do práce. Ochota opatření dodržovat je nízká, musíme přitvrdit, vzkázal lidem Prymula.
Foto: Screen ČT24
Popisek: Roma Prymula vyhlašuje zákaz nočního vycházení
reklama

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

hlasovalo: 24793 lidí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) oznámil, že situace se vyvíjí komplikovaně. „Mobilita neklesla tak, jak jsme očekávali. Opatření v uplynulých čtrnácti dnech se projevila nepatrně. Ochota opatření dodržovat je nízká. Blížíme se k hladinám ohrožujícím kapacitu zdravotního systému,“ uvedl šér resortu zdravotnictví.

V České republice je podle ministra zdravotnictví reálně půl milionu nakažených. Lidé se podle něj bohužel chovají během druhé vlny jinak, než jak tomu bylo na jaře. Musíme podle jeho slov napřímit úsilí, aby se zvládla epidemiologická situace. Vyslovil přání, abychom na Vánoce žili už v mírnějším režimu.

Oznámil zásadní opatření zákazu volného pohybu osob, lidé budou muset zůstávat doma mezi 21.00 a 04.59 s účinností o 28. října do 3. listopadu. Výjimkou jsou cesty do zaměstnání, zásobování, roznáškové služby, neodkladné cesty za nejbližšími příbuznými, zajištění nezbytných služeb, nezbytný nákup potravin, léků, hygienických potřeb, krmiv pro zvířata, pohonných hmot.

Přes den budou moci lidé cestovat mimo domov do zaměstnání, za podnikáním, za rodinou a osobami blízkými. „Napříč ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by měla být přikázána práce z domu. Pracovníci by měli jít na home office,“ dodal ministr zdravotnictví.

„Další zpřísnění, tvrdý postih ekonomiky, nechceme, omezení pohybu supluje zákaz pohybu, jiný, než tu byl, je lépe vymahatelný. Dochází k řadě nepovolených akcí v domácím prostředí, kvůli nimž k šíření dochází. Je to možnost, jak policejní orgány mohou v době, která je takto vymezena, situaci řešit,“ doplnil na dotaz novinářů, zda přijde další zpřísnění.

Od středy 28. října bude také maloobchodní prodej v provozovnách zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20.00. Nevztahuje se to na čerpací stanice nebo lékárny, upřesnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda zakázala také trhy. Ministr Havlíček upřesnil, že zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny, které zajišťují prodej potravin či drogerie v obcích. „Dále pak na prodej čerstvé zeleniny a ovoce, medu, masa, pečiva a cukrářských výrobků. Vše z domácí provenience,“ přiblížil ministr Havlíček. Platí i zákaz konzumace v místě farmářských trhů.

Dále mají nově sázkové kanceláře zákaz provozu kamenných kanceláří. V lázních je povolena výlučně lázeňská péče hrazená z pojištění. Květinářství zůstávají otevřená s tím, že do nich smějí najednou vstoupit maximálně dva zákazníci.

Situace je podle ministra zdravotnictví mimořádně závažná, a ještě se zhorší, jak tisíce čersvě nakažených budou za jeden až dva týdny chodit do nemocnic. „Pík požadavků na lůžka očekáváme po 6. listopadu“ sdělil končící ministr zdravotnictví. Ten také pohrozil, že vláda má informace, že dochází k řadě domácích večírků o velkém počtu osob, a podle současné úpravy má policie možnost proti takovým shromážděním zasáhnout.

Psali jsme:

Seznam schválených zákazů pohybu, jak jej získaly ParlamentníListy.cz:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…

Football news:

Suarez passed a negative test for coronavirus and will return to the General group of Atletico tomorrow
Chelsea are ready to sell Ruediger and Tomori in the winter. The German was Interested in Barcelona
Çalhanoğlu for 7 years has scored 18 goals from free-kicks. Only Messi (36) has more players in the top 5 European leagues
Adrien Rabiot: we Didn't celebrate Ronaldo's 750th goal. Now is not the time for parties
Mourinho on Arteta: you have to be a good coach to work at Arsenal. If you're not good , you're not in the club
Ramos is unlikely to play against Sevilla. He can return to the game with Borussia
Neymar urged Messi to move to PSG last summer. He wants Leo to join the club in 2021