logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Czech Republic

Ve Španělsku vyhráli vládní socialisté, krajní pravice třetí

Madrid - První předběžné výsledky parlamentních voleb ve Španělsku potvrzují odhady u volebních místností a ukazují na nárůst pravice. Volby ale vyhráli vládní socialisté Pedra Sáncheze, který se stal premiérem loni v červnu po vyslovení nedůvěry vládě lidovců. Druzí skončili v dnešních volbách lidovci a třetí se umístila krajně pravicová strana Vox, která oproti dubnovým volbám získá zřejmě zhruba dvojnásobek křesel v dolní komoře parlamentu.

Po sečtení 60 procent hlasů mají zatím socialisté 124 mandátů, dosud jich měli 123. Lidovci by měli podle těchto předběžných výsledků obsadit 83 křesel, zatímco dosud jich měli 66. Krajně pravicová strana Vox bude mít podle dosavadních výsledků 52 poslanců, od dubna jich měla 24.

Vox se v dubnu stala první krajně pravicovou stranou v dolní komoře parlamentu od pádu frankistické diktatury v zemi v roce 1975, senátora získala po loňských prosincových regionálních volbách v Andalusii.

Nynějšímu nárůstu pravicových stran podle expertů přispěly mimo jiné protesty separatistů v Katalánsku, které zintenzivnily minulý měsíc.

Volební účast ve Španělsku je zatím mírně nižší než v dubnu

Dnešní parlamentní volby ve Španělsku, které jsou už druhé v tomto roce, probíhají podle ministerstva vnitra zcela normálně, informoval deník La Vanguardia. Klid byl dnes i v Katalánsku, kde se poslední měsíc konaly protesty separatistů. Menší incident se odehrál před jednou z volebních místností v Barceloně, kde separatisté křičeli na političku ze strany Ciudadanos, která vystupuje tvrdě proti separatismus. Volební účast je zatím mírně nižší než v dubnu.

"Ve vězení bys měla být ty," křičeli například někteří na Inés Arrimadasovou po poledni před volební místností. Odkazovali na devět katalánských politiků a političek, z nichž někteří jsou ve vězení přes dva roky kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Minulý měsíc nad nimi vynesl španělský nejvyšší soud tresty vězení od devíti do 13 let, což zažehlo protesty části obyvatel Katalánska.

Na bezpečnost během dnešních voleb dohlíží po celé zemi na 92.000 policistů, což je podle místních médií o něco více než při předchozích parlamentních volbách 28. dubna.

Jako první z lídrů pěti větších španělských stran dnes odvolil úřadující premiér Pedro Sánchez, jehož socialisté volby zřejmě opět vyhrají. Stejně jako v dubnu ale zřejmě nezískají dost poslaneckých křesel pro sestavení jednobarevné vlády a budou muset hledat podporu u dalších stran.

Před půl rokem Sánchez hledal podporu zejména u druhé největší levicové aliance Unidas Podemos, s níž se nakonec nedohodl, protože s ní odmítal jít do koalice. Její radikálně levicový lídr Pablo Iglesias dnes dopoledne Sánchezovi vzkázal, že socialistům opět "podá ruku". "Nechme plavat výčitky a pojďme spojit vaše zkušenosti s naší odvahou," uvedl Iglesias.

Sánchez i Iglesias vyzvali voliče k "vysoké volební účasti", které je jednou z neznámých dnešních voleb ve Španělsku. Ty dubnové provázela druhá nejvyšší účast v historii, když přišlo 72 procent voličů. Nyní ale už mohou být voliči "unavení", když jdou letos ke třetím velkým volbám; kromě dubnových a nynějších parlamentních volili ještě v květnu europoslance.

K 18:00 SEČ byla dnes volební účast mírně nižší než v dubnu. Volit zatím přišlo 56,8 procenta voličů, v dubnu to k téže hodině bylo 60,7 procenta.

Optimismus ohledně výsledků dnes vyjádřil lídr největší pravicové strany Pablo Casado, jehož lidovci by mohli až zdvojnásobit počet křesel v dolní komoře oproti dubnovým volbám a přiblížit se tak výsledku socialistů. Až dvojnásobek křesel předpovídaly tento týden některé průzkumy i krajně pravicové straně Vox, která po dubnových volbách získala 24 mandátů ve 350členném Kongresu poslanců.

Nejrychleji dnes odvolili obyvatelé maličké obce Villarroya v provincii La Rioja na severu Španělska. Osm voličů tam odvolilo za 32 vteřin. Museli ale přijít o půl hodinu před otevřením volební místnosti, aby byli připraveni zlepšit svůj rekord z roku 2014 o deset sekund.

Themes
ICO