Czech Republic

Ve Valašském Meziříčí bude další z pochodů za Bečvu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se dnes odpoledne uskuteční další z takzvaných pochodů za Bečvu. Prostřednictvím účasti v protestním průvodu lidé požadují spravedlivé vyšetření loňské otravy řeky. V září do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Protestující se setkají ve 14:00 na valašskomeziříčském náměstí. "Poté se protestním průvodem přesuneme k soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci se bude jednat o neorganizovaný happening, počítáme pouze s krátkými proslovy během pochodu, mimo jiné i na téma plánované přehrady Skalička," uvedl za pořadatele Jan Husák.

Na základě avizovaného zájmu na sociálních sítích se podle něj dá očekávat, že účast na protestní akci nebude malá. "Je evidentní, že kauza veřejností stále silně rezonuje," doplnil Husák. Petici za objasnění postupu úřadů podepsaly tisíce lidí.

Viník ekologické havárie z 20. září není známý. Policie stále čeká na vyjádření znalce. Klíčový posudek týkající se rozborů vzorků vody měl být původně hotov do 20. prosince, znalec poté požádal o delší lhůtu. Policie uvedla, že pokud budou známy nové okolnosti případu, tak je zveřejní. Délku vyšetřování kritizuje mnoho politiků i veřejnost. Odborníci v pondělním pořadu Reportéři ČT řekli, že odebrání vzorků po havárii na Bečvě bylo opožděné a nedostatečné.

demonstrace neštěstí ekologie Bečva

Football news:

Three Barca players under the age of 19 have scored in La Liga this season. This is a tournament record
Mbappe has scored 7 goals in his last 4 matches
Andrea Pirlo: Juventus started 20 minutes late. But I liked the reaction of the team
Ronald Koeman: There are no excuses at Barca for playing young people. So it is even more pleasant to win
Federico Chiesa: For Juventus, every match is now like a final: in Serie A, in the Champions League and in the Cup
Juventus is 1 point behind Milan and 7 points behind Inter. The teams have 25 matches each
Moriba scored for Barca in La Liga in 18 years and 46 days. Only Messi, Fati, Pedri and Krkic have done it before