Czech Republic

Vláda podpořila možnost dálkové účasti zastupitelů - video

Praha - Členové zastupitelstev a rad krajů a obcí možná výslovně dostanou možnost účastnit se zasedání distanční formou. Ve změně zákona o obcích, krajích a hlavním městě to dnes na návrh ministerstva vnitra schválila vláda, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě. Novela reaguje na zkušenosti při letošní koronavirové epidemii. Obecní orgány dostanou možnost o distančních jednáních rozhodnout v rámci svých jednacích řádů.

Členové rad a zastupitelstev se podle vnitra především kvůli koronaviru scházejí dálkově již nyní, chybí ale právní úprava. "Bez jasného právního rámce dnes obce nemají jistotu, že jednání na dálku organizují správně. Dáváme proto obcím a krajům právní jistotu, jak distanční jednání zastupitelstva a rady zorganizovat," uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo navrhuje, aby se za využití technických zařízení pro přenos obrazu a zvuku mohla zasedání účastnit i veřejnost.

Podmínkou pro distanční jednání zastupitelstva by mělo být, že tuto možnost připouští jeho jednací řád. Sama obec by tedy měla rozhodnout, jestli dálkovou formu účasti na zasedáních využije. "Přihlédne přitom k místním podmínkám, ale i k technickým možnostem zajištění této účasti, včetně případných nákladů, které by s takovou formou účasti mohla mít," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

Jednací řád má také vymezit bližší podmínky distanční účasti na jednání. Obce mohou stanovit případy, za kterých ji připustí, nebo to ponechat na rozhodnutí starosty pro každé zasedání. Pokud dálkovou formu obec povolí, bude muset na zajistit, aby se lidé mohli k jednání připojit. "Bude však na jejím uvážení, do jaké míry zabezpečí technické vybavení i pro jednotlivé zastupitele," napsalo ministerstvo.

Zastupitelé se podle návrhu musí k jednání připojit tak, aby zvukový i obrazový přenos byl obousměrný, aby mohli hlasovat, vyjadřovat se k jednotlivým projednávaným bodům a podávat návrhy. Využití distanční účasti nebrání podle vnitra ani případnému tajnému hlasování.

Návrh neupravuje jednání výborů zastupitelstva a komisí rady. Podle ministerstva to není potřeba vzhledem k tomu, že nemají rozhodovací pravomoci a vykonávají především kontrolní činnost.

vláda správa kraje obce koronavirus

Football news:

Dinamo Zagreb-federations: 14 Dynamo players brought the team silver at the 2018 World Cup, and in response, the judges kill us. You are not worried about Croatian football
Tuchel on the zeros with Wolverhampton: If we play like this, the result will come. I liked it
Nuno on the draw with Chelsea: We understood that we would not have much possession
Messi broke Barcelona's record for the number of games in the Spanish Cup
Martin Edegor: Arteta seems to me a top coach, I like his ideas
Napoli has full confidence in Gattuso. The club has released an official statement
Jurgen Klopp: In this world, trust is lost very quickly: either everything is fine, or vice versa. But there are many stages in between