Czech Republic

Vláda zakázala noční vycházení, netýká se cest do práce a zpět. Omezila prodejní dobu

V Česku začne od středy platit zákaz nočního vycházení kvůli epidemii covidu-19. Vláda rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. V neděli bude také nově zavřená většina obchodů, v ostatní dny se nebude prodávat mezi 20:00 a 5:00. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Podle statistik roste počet domovů, kde se nákaza objevila. Přibývá také nakažených seniorů, a to v průměru 1600 denně. Od prvního října testy nákazu potvrdily u 25.000 lidí nad 65 let. Nyní tvoří senioři 14 procent lidí s covidem. Osoby nad 75 let pak představují 6,5 procenta nakažených.

V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně používat antigenní testy. Pokud odhalí koronavirovou nákazu u více obyvatel, následovat bude testování PCR, tedy výtěr z nosohltanu. Cílem je izolovat pacienty s covidem.

"Vláda rozhodne o možném návratu žáků prvního stupně ZŠ na základě dat na konci týdne. Čísla jsou ale nepříznivá," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Diskutovali jsem veškeré varianty opatření, které jsou k dispozici. Kromě Izraele nejsou v žádné zemi tak silná, aby přímo devastovala hospodářství. My ale chceme mít Vánoce v nějakém přijatelném režimu. Opatření jsou sice razantnější, ale není to ten úplný lockdown," sdělil dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Vláda dnes spustila program COVID BUS, který podpoří provozovatele dálkových linek," sdělil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

"V maloobchodních prodejnách se zakazuje volný prodej v neděli. V ostatní dny musí mít od 20 hodin večer do 5 hodin ráno zavřeno," sdělil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.

"Současně omezení doby neplatí pro prodejny ve zdravotnických zařízeních a na restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat," dodal Havlíček.

Vyjímkou jsou i farmářské obchody. "V místě farmářských trhů se zakazuje konzumace výrobků a v jeden čas se na ploše nesmí vyskytovat víc než 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Stánky na trzích musí být minimálně dva metry od sebe," dodal Havlíček.

"Home office by měl být nařízen všude tam, kde je to možné. To se týká všech podniků i státních úřadů," oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Zakazujeme volný pohyb osob od 21 hodin do 4.59 hodin ráno. Vyjímky se týkají cest do a z práce, výkonu povolání. Týkán se i ústavních činitelů," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Ten, kdo bude v tomto čase kontrolován, se bude muset prokázat potvrzením, že do popsaných vyjímek patří. Nařízení platí od 28. října. "Cesty, které se konají za účelem ochrany zdraví a života jsou povoleny. Po deváté hodině večer je možno venčit psa, ale pouze do 500 metrů od bydliště," upřesnil Prymula.

"Výkony, které jsou odložitelné, musí nemocnice odkládat. Týká se to péče lůžkové i následné péče lůžkové," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

"Jsou připravena volná lůžka, abychom mohli oddělit nemocné a zdravé rezidenty domovů seniorů a domovy se sociálními službami," sdělil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Testovat budeme seniory pomocí PCR testů," upřesnil Prymula.

"Opatření, která tu byla v uplynulých dvou týdnech, se projevila pouze velmi omezeně. Ochota se jim podrobovat je totiž nízká," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Nacházíme se před kolapsem zdravotnictví, projdeme exodem. Vrchol nastane okolo 6. listopadu," dodal.

V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. ČTK to sdělil člen NERV a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle informací ČTK by omezení sociálních kontaktů mohlo spočívat v zákazu nočního vycházení nebo povinném uzavírání obchodů nejpozději ve 20:00 hodin. Na to upozornil i server Seznam Zprávy, podle kterého je jednou z možností zákaz nočního vycházení nebo rušení některých výjimek z aktuálních opatření.

Británie zaregistrovala 20 890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v neděli. Tamní vláda dnes oznámila, že kvůli vzrůstajícím počtům nakažených tento týden zpřísní pravidla ve střední a severozápadní Anglii, píše zpravodajský server BBC.

Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na základě výroku personálního šéfa Bílého domu v neděli obvinil demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, informovaly dnes agentury AFP a AP. Trump dnes zároveň na twitteru pandemii zlehčoval a obvinil média, že o ní informují, jen aby jej poškodila.

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows v neděli v rozhovoru se stanicí CNN řekl, že současná administrativa "nebude kontrolovat pandemii" a bude kontrolovat jen "skutečnost, že dostaneme vakcínu a léky".

Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz cestování o víkendech nebo uzavírání obchodů. Druhou možností je celostátní karanténa, která by však byla mírnější, než na jaře. V rádiu RTL to dnes uvedl profesor Jean-François Delfraissy, který předsedá poradnímu orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19.

V 58 pobytových sociálních zařízeních z 84 ve Zlínském kraji se objevila nákaza koronavirem. Klientů je pozitivních 104, karanténu jich má 54, celkem je v zařízeních asi 2500 klientů. Více nakažených je mezi pracovníky, pozitivních je jich 145. Karanténu má 57 pracovníků, celkem je jich asi 3500, řekl dnes ČTK hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Žádné pobytové sociální zařízení však podle něj není kvůli koronaviru zavřené.

Do konce října by v Česku kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 mělo přibýt zhruba 6000 lůžek s možností podávání kyslíku a přibližně 1500 lůžek intenzivní péče s umělou plicní ventilací. K dosažení tohoto cíle bude třeba pozastavit veškerou odkladnou péči až na čtyři týdny a snížit počet takzvaných sociálních hospitalizací. Vyplývá to z dnes zveřejněné prezentace na webu ministerstva zdravotnictví.

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem překročil na Vysočině k dnešnímu dni stovku. Dnes se podle hygieniků zvýšil o pět na 101. Nakazilo se dalších 437 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice Kraje Vysočina k 18:15.

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na nemoc covid-19. Dostávají je i lidé, kteří na testu nebyli. Jde o hackerské útoky, VFN se věcí zabývá ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). VFN to dnes uvedla na Facebooku. Ukázala tam také, jak vypadá pravá textová zpráva.

"Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou," uvedla VFN. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní.

Mezi nakaženými covidem-19 je v posledních dnech průměrně přes 1600 seniorů denně. Celkem jich bylo pozitivně testováno od 1. října více než 25 000. Aktuálně tvoří lidé nad 65 let více než 14 procent nakažených, lidí nad 75 let je asi 6,5 procenta. Vyplývá to z prezentací, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Změny v ošetřovném z dílny lidovců, podle kterých by se vyplácelo po celou dobu uzavření školského zařízení nebo karantény na děti do 13 let, a to ve výši 80 procent denního vyměřovacího základu, vláda na dnešním zasedání odmítla. Sdělila to ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Sněmovna už schválila vládní předlohu o ošetřovném, která na epidemii covidu-19 reaguje.

Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů v neděli dosáhl rekordních 34,43 procenta. Nakažených bylo za neděli 7301, což byl nejvyšší nedělní nárůst od březnového začátku epidemie koronaviru v zemi. Dnes zatím k 18:00 přibylo 5474 případů nákazy, což je zhruba o 1400 více než minulé pondělí k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nárůst počtů hospitalizovaných a zemřelých byl v neděli podle aktuálních údajů podobný jako v předchozích dnech minulého týdne. Množství lidí s covidem-19, kteří skončili v nemocnici, stouplo za neděli o 268 na 5613. Z toho přes 800 lidí je nyní ve vážném stavu. Zemřelých přibylo v neděli 115 a dnes dalších 61 na celkem 2337 od začátku epidemie v Česku. Za celý minulý týden počet hospitalizovaných i zemřelých vzrostl asi o polovinu.

Město Hradec Králové zatím dalo na pomoc podnikatelům a svým organizacím postiženým epidemií koronaviru téměř 55 milionů korun. Město teď chystá pomoc pro zmírnění dopadů v nynější druhé vlně epidemie. "Principy podzimního balíčku pomoci budou na podobných obrysech jako ty jarní. Jejich konkrétní body projedná městské zastupitelstvo 2. listopadu," uvedl dnes primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Minulý týden radnice vytvořila pracovní skupinu, která začala připravovat opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronaviru.

Novináře o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Vláda, jejíž videokonferenční jednání začalo ve 14:00, by měla mimo jiné rozhodovat o dalších opatřeních kvůli koronavirové epidemii.

Moravskoslezský kraj hledá lůžka pro seniory, kteří jsou kvůli covidu-19 hospitalizováni, ale jejich zdravotní stav není vážný. Pro tyto seniory by mohlo být už v tomto týdnu k dispozici 35 lůžek vyčleněných v Bílovecké nemocnici. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Největší problém, který je, je dneska ten, že máme celou řadu seniorů, kteří jsou v situaci, že nepotřebují nemocniční péči, nicméně jsou odmítáni, aby byli vzati zpět do svých domovů seniorů, případně ke svým blízkým. To je věc, kterou jsme teď řešili," uvedl Vondrák. Podle něj si kraj vyžádal z nemocnic seznamy takových seniorů.

Stále rychle rostoucí počet lidí nakažených covidem-19 přiměl belgické úřady ode dneška opět přitvrdit v omezování veřejného života. V Bruselu lidé nesmějí vyjít na ulici po desáté večer, zavřela se kina či divadla a střední školy přejdou na dálkovou výuku. 

Ve fakultní nemocnici Motol je k dnešnímu datu 196 pacientů s onemocněním covid-19.

S nejistotou a obavami vyhlížejí k současným i připravovaným opatřením proti šíření koronaviru pořadatelé plzeňských Adventních trhů na centrálním náměstí Republiky. Zatím vše chystají, jako by se měly jedny z největších vánočních trhů v Česku konat, a počítají i s nařízenými omezeními. Pokud by je ale museli úplně zrušit, znamenalo by to citelný zásah do podnikání i do budoucna, řekl dnes ČTK Emil Procházka z pořadatelské společnosti PROSTR SERVIS.

V Nizozemsku přibylo rekordních více než 10 300 případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin. Celkový počet nakažených v západoevropské zemi se 17,4 milionu obyvatel překročil hranici 300 tisíc.

V Belgii zase rostly v předchozím týdnu počty infikovaných o téměř 12 500 případů za den, vyplývá z údajů místních úřadů. Země Beneluxu patří aktuálně mezi nejhůře zasažené v Evropě a Belgie je v počtu nově infikovaných za poslední dva týdny vzhledem k velikosti populace hned za Českou republikou.

Domov sociálních služeb Liblín na Rokycansku má po druhém sobotním testování 89 pozitivních klientů celkem ze 132 seniorů a mentálně postižených a 39 zaměstnanců, tedy polovinu. Ředitel Petr Kounovský dnes řekl, že zařízení, zřejmě nejpostiženější koronavirem v Plzeňském kraji, jede takzvaně jen s šíleně odřenýma ušima.

V dnešním počtu 89 klientů je 73 lidí, jimž vyšly pozitivní výsledky už minulé úterý, kdy bylo 17 pozitivních zaměstnanců. "Ode dneška nám pomáhají čtyři studenti vyšší odborné školy v Plzně. Pracují i u lůžek. Jezdíme si pro ně," uvedl ředitel.

K posílení zdravotnického personálu v současné epidemii covidu-19 by podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) Martina Vokurky mohlo pomoct, kdyby medici měli možnost více se zapojit do péče o nemocné. V současnosti jim legislativa umožňuje vykonávat ve zdravotních zařízeních jen pomocné práce. Vokurka proto vyzval vládu a další státní orgány, aby co nejrychleji změnily předpisy. Uvedl to ve svém komentáři, který ČTK zaslala mluvčí fakulty Petra Klusáková.

"Jsme v mimořádné situaci. Již nyní chybí zdravotnický personál, počty nemocných se budou dále zvyšovat. Stát chce využít tisíců mediků, ale posílá je vykonávat pomocné práce," uvedl. Medici podle něj mají nyní v podstatě nulové kompetence na pomezí uklízečky či poslíčka, přestože se již několik let učí vyšetřovat, ovládají první pomoc, prošli ošetřovatelskou praxí a jsou zvyklí na etiku práce ve zdravotnictví. 

Pro zpomalení šíření epidemie covidu-19 je podle odborníků nejdůležitější maximální omezení kontaktů mezi lidmi. Víc než v současné době by jich například mělo pracovat z domova, protože pracoviště je nejčastějším místem nákazy. Zásadní je, aby vládní opatření všichni lidé dodržovali. Vyplývá to z jejich vyjádření na sociálních sítích. Podle některých je problematický samotný termín lockdown, který není jednoznačně definovaný. Tímto anglickým termínem se označuje uzávěra společnosti, ekonomiky a volného pohybu.

Prachatice zaplatí podnikatelům, kteří musí mít kvůli vládním koronavirovým omezením zavřeno, 50 procent nájemného. O druhou polovinu mohou živnostníci požádat stát. Stejně město podpořilo podnikatele na jaře. Kvůli dopadům covidové pandemie budou mít Prachatice příští rok zřejmě schodkový rozpočet. Odloží opravu letního kina nebo letního koupaliště Hulák. Radnice asi zruší letošní adventní program. Po jednání radních to dnes ČTK řekl starosta Martin Malý (Nezávislí).

Zlínský magistrát se kvůli šíření koronaviru na dva dny uzavře, nepřístupný bude ve čtvrtek a v pátek. Opatření se týká odborů a oddělení sídlících v budově radnice i na detašovaných pracovištích. Na magistrátu se již dříve kvůli onemocnění covid-19 a karanténám omezoval provoz některých oddělení. K dnešnímu dni je na covid pozitivně testováno 31 lidí, z toho 21 pracovníků magistrátu a deset členů městské policie.

Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců a ODS podepsali koaliční smlouvu pro Olomoucký kraj. Krajská rada bude muset řešit hlavně dopady epidemie covid-19.

Fakultní nemocnice Hradec Králové vyzvala lidi vyléčené z nákazy covid-19 k darování plazmy, která poslouží k léčbě nemocných s covidem-19. Od června plazmu na transfuzním oddělení nemocnice darovaly desítky lidí, kteří se s nákazy uzdravili. Plazma byla využita k léčbě pacientů ve fakultní nemocnici a také v krajských nemocnicích. 

Vláda v úterý na mimořádné schůzi projedná návrh, aby požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval úřad vlády. Letošní druhý nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 3. listopadu. Kabinet ho může prodloužit jen po předchozím souhlasu poslanců. Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem minulého týdne počítal s tím, že se případnou žádostí bude zabývat kabinet 30. října.

Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na mzdy z programu Antivirus pro firmy s omezenou výrobou, tedy příspěvek B, oznámila Maláčová.

Radnice Hradce Králové letos sníží počet vánočních stromů ze tří na dva. Nadále budou stromy stát na historickém Velkém náměstí a na Masarykově náměstí. Strom letos nebude na náměstí 28. října. Tradiční vánoční trhy se letos přesunou z Masarykova náměstí na Velké náměstí do prostoru ke katedrále svatého Ducha. 

Klatovská nemocnice začne příští týden odebírat takzvanou rekonvalescentní plazmu od lidí, kteří prodělali a úspěšně se vyléčili z onemocnění covid-19. Jejich plazma obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Transfuze tak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. Nemocnice nyní hledá dárce této rekonvalescentní plazmy a vyzývá je, aby pomohli s léčbou dalších nemocných.

Děti zdravotníků našly po uzavření škol útočiště v zábavním vědeckém centru Vida! v Brně. Zopakovala se tak situace z jarních měsíců. Příměstské tábory ve Vida! centru u brněnského výstaviště pořádá a personálně zajišťuje školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka.

"Máme radost, že opět můžeme pomoct tam, kde je potřeba. Naši zaměstnanci i rozlehlé prostory jsou zárukou, že se tu děti smysluplně zabaví," uvedl Lukáš Richter, ředitel Vida! centra zaměřeného na popularizaci vědy.

Odběrová místa v Olomouckém kraji posílil ode dneška také speciální tým hasičů. Takzvaný mobilní odběrový tým covid-19 bude nasazen v regionu především v ohniscích nákazy, jako jsou například sociální zařízení. Tvoří ho dvojice profesionálních hasičů, kteří mají zdravotnické vzdělání a minulý týden absolvovali odborné školení na infekčním oddělení prostějovské nemocnice.

V Íránu se za uplynulý den potvrdilo dalších 5960 případů nákazy novým koronavirem, dalších 337 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Podle íránské státní televize nyní v zemi s koronavirem zemře každé čtyři minuty jeden člověk. V hlavním městě Teheránu i dalších částech země byla prodloužena protiepidemická opatření. Írán, který má přes 80 milionů obyvatel, je koronavirem nejvíce zasaženou zemí na Blízkém východě.

Jihomoravský kraj nakoupí 30 000 ochranných obleků. Poslouží pro případ budoucího nedostatku. Náklady jsou 8,9 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Nákup dnes schválila krajská rada. "Jihomoravský kraj má kvůli epidemii koronaviru zavedený dynamický nákupní systém také na nákupy ochranných zdravotnických pomůcek, tedy roušek, respirátorů, ochranných obleků, rukavic, návleků a podobně," uvedl hejtman Bohumil Šimek (za ANO).

Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že magistrát nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů.

Novým ministrem zdravotnictví bude podle informací serveru Lidovky.cz náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Životopis, který přivezl premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi do Lán, patří podle serveru právě jemu. Blatný má ve funkci nahradit současného ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO).

Soukromá laboratoř v Chomutově nabízí firmám v regionu služby mobilního odběrového týmu. Laboratoř testuje pacienty na koronavirus ode dneška. Denně může vyšetřit až 200 odebraných vzorků. V tiskové zprávě to dnes uvedl Robert Hladil, mluvčí společnosti Synlab, která testuje pacienty na covid-19 od poloviny března.

Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem. Přístroje darované Rakouskem skončily ve skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech na Příbramsku, čeká je rozvoz do nemocnic. Kam přesně budou dodány, záleží na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Patnáct ventilátorů darovalo rakouské ministerstvo vnitra, 30 pochází od rakouského Červeného kříže. Ministerstvo zdravotnictví má ve skladu Správy státních hmotných rezerv kromě toho uloženo dalších 44 plicních ventilátorů.

Prosincový sjezd německé vládní Křesťanskodemokratické unie, který by vybral nové vedení strany a možného kandidáta na kancléře, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskuteční. "Za současné situace není konání stranického sjezdu 4. prosince s účastní delegátů možné," řekl generální tajemník CDU Paul Ziemiak. Uvedl, že vedení strany nadále podporuje jako nejlepší řešení prezenční konání sjezdu.

Sjezd, který se tak očividně přesouvá na příští rok, rozhodne o nástupci dosavadní předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové. Budoucí šéf CDU se může v nadcházejících parlamentních volbách v roce 2021 ucházet o funkci kancléře, kterou dosud zastává Angela Merkelová.

Jihočeský kraj má dva scénáře, kdy se naplní nemocniční kapacity pro pacienty s covidem-19. Podle pesimistického scénáře to bude 4. listopadu, podle modelu, jenž odpovídá posledním třem dnům, 11. listopadu. Kraj je připraven přesunout pacienty s lehčí formou koronaviru do volných objektů poblíž nemocnic nebo některé z hal. V jihočeských nemocnicích je 443 pacientů s covidem, z toho 51 na ARO a JIP. Novinářům to dnes řekli zástupci kraje a českobudějovické nemocnice.

Devět desítek studentů zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity (JU) nastupuje dnes do nemocnic v kraji, aby pomohli v současné situaci kolem koronaviru. Jde většinou o studenty vyšších ročníků, kteří už mají praktické zkušenosti. V tiskové zprávě o tom informovala Alena Binterová ze zdravotně sociální fakulty.

"Tak jako na jaře při první vlně pandemie, zaznamenáváme nyní opět velkou ochotu našich studentů pomáhat. Někteří z nich už také pracují individuálně jako dobrovolníci," uvedla děkanka fakulty Ivana Chloubová.

Zaměstnanci Moravských Budějovic na Třebíčsku začnou zřejmě ještě dnes pomáhat s trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem. Školení krajské hygienické stanice absolvovaly dvě desítky úředníků a pracovníků příspěvkových organizací města. Většinou budou pracovat z domu. Čekají už jen na povolení přístupu do druhého ze dvou informačních systémů. 

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem-19. Je to méně než v sobotu, kdy bylo pozitivně testováno 1119 osob. Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 26.664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný (kurz 1,3:1). Na druhém místě je stávající ministr Roman Prymula (za ANO) s kurzem 3,75:1. Následují hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová (6:1), náměstek ministra zdravotnictví a biochemik Aleksi Šedo (11:1) a epidemiolog Rastislav Maďar (12:1). ČTK o tom dnes informovala sázková společnost Fortuna. Ostatní kanceláře kurzy nevypsaly.

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem-19. Je to méně než v sobotu, kdy bylo pozitivně testováno 1119 osob. Od počátku pandemie dosud v regionu onemocnělo 26 664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V Rakousku bylo za posledních 24 hodin evidováno 2456 nově nakažených koronavirem. Země dnes slaví státní svátek, který se však kvůli opatřením proti šíření koronavirové nákazy odehrává bez obvyklých davů lidí v centru Vídně. Rakouský kancléř Sebastian Kurz navíc nevyloučil, že v zemi by mohl být zaveden druhý takzvaný lockdown, tedy výrazné omezení služeb a pohybu i setkávání lidí.

V Pardubickém kraji za 24 hodin kleslo tempo růstu počtu potvrzených případů koronaviru. Pozitivní testy nově vyšly 238 lidem, v předchozích třech dnech počty nově zjištěných případů stoupaly o více než 400 za den.

Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní nepřipravenost na současnou fázi epidemie. V dnešním prohlášení to uvedlo vedení Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zároveň univerzita apelovala na akademickou i širokou veřejnost, aby nepodceňovala a nezlehčovala epidemii.

Nemocnicím a zdravotníkům přetíženým kvůli vrcholící epidemii koronaviru by mohli pomoct kuřáci, pokud by se vzdali cigaret nebo alespoň kouření omezili. Počet akutních hospitalizací zejména na interních a plicních odděleních by se tak v nejbližších měsících podle odhadů mohl snížit až o desítky tisíc. Několik lékařů ve výzvě "Přestaňte kouřit - uvolníte lůžko nakaženým!" apeluje na lidi, aby přestali kouřit a pomohli nejen sobě, ale i pacientům s koronavirem a personálu v nemocnicích.

Ve středních Čechách přibylo od pátku 4579 nakažených covidem-19. Jde o nejvyšší víkendový nárůst za celou dobu pandemie. Nyní je v kraji 21 659 nemocných, od počátku pandemie se nakazilo 32 938 lidí. S nemocí zemřelo 108 lidí, vyléčit se podařilo 11 171, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

Klienti znojemského domova důchodců, kteří se nakazili koronavirem, mají jen mírné příznaky. Nikdo z nich dosud nepotřebuje hospitalizaci. Nákaza se projevila u téměř 60 ze 183 klientů. Všichni jsou izolování v jedné ze dvou budov domova, řekla ČTK ředitelka městské organizace Radka Sovjáková.

Na ministerstvo zdravotnictví ráno přišel dopis obsahující neznámou látku. Na Twitteru to uvedli zástupci policie. Podle mluvčího ministerstva Jana Brodského látku na místě otestovali hasiči a vyloučili možnost, že je nebezpečná. Část budovy ministerstva musela být kvůli zásilce evakuována.

Mělník v pondělí spustil krizové linky, fungovaly i na jaře. Mohou se na ně obracet například senioři kvůli pomoci s nákupem a zajištěním léků, řekla ČTK mluvčí mělnické radnice Barbora Walterová. Podobné linky fungují i v dalších středočeských městech.

Pražští hasiči vybudovali v polní nemocnici v Letňanech stanoviště dekontaminace, které bude sloužit k dezinfekci zdravotníků, pomocného personálu i vybraného materiálu. V případě, že tato záložní nemocnice pro lidi s nemocí covid-19 kvůli přeplnění klasických zdravotnických zařízení začne fungovat, budou dekontaminační linku nepřetržitě obsluhovat minimálně čtyři hasiči, pro které je připraveno i nezbytné zázemí. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. ČTK to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Vánoční trhy v Praze každoročně pořádá společnost Taiko, její vyjádření ČTK shání.

V Královéhradeckém kraji přibylo za 24 hodin 761 potvrzených případů covidu-19 na 12 527. Dosavadní rekord je z nedělního dopoledne, kdy činil denní přírůstek 1022 nákaz. Za posledních 24 hodin stouply i počty úmrtí lidí s covidem-19 o čtyři na 87 a aktivních případů o 234 na 7493. Uzdravených k dnešnímu dopoledni bylo v hradeckém kraji 4947, o 523 více než v neděli dopoledne. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje zveřejňuje k 09:00.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17 347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 16 710 případů a 229 úmrtí, uvedla agentura Reuters. V Moskvě, což je nejvíce zasažený ruský region, přibylo 5224 nakažených.

Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala v pondělí stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. Řekla to brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno.

Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13 000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to v pondělí řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Počty v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc zdravotníků denně. Na začátku října bylo podle dat ČLK nakažených téměř 600 lékařů, asi 1000 sester a 900 ostatních zdravotníků. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50 000 lékařů a přes 117 000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 589 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v posledních dnech, za sobotu bylo 1109 nově nakažených, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 1111 případů. Dosud rekordní denní přírůstek byl v pátek, kdy bylo 1198 nových případů nákazy, po zpětné úpravě 1185. Za minulou neděli přibylo 432 případů. Od začátku epidemie je v kraji 17.564 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Olomouckém kraji přibylo v neděli 527 potvrzených nákaz novým koronavirem. Ve srovnání s minulou nedělí je to více než dvojnásobný počet. Za celý víkend je v kraji evidováno 1083 nákaz covidem-19, zatímco minulou sobotu a neděli jich bylo dohromady 790. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v kraji od počátku epidemie 15.790 případů.

Testy v Libereckém kraji odhalily za víkend dalších 711 nakažených covidem-19. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, je to nejvyšší víkendový nárůst v kraji od začátku epidemie. O víkendech se ale méně testuje, v kraji jsou otevřena jen dvě z pěti odběrových míst, a to v nemocnicích v Liberci a České Lípě.

V Česku nejvíc nákaza v posledním týdnu zasáhla Zlínsko, kde ministerstvo eviduje 1097 případů na 100 000 obyvatel. Následuje Vsetínsko s 1053 a Královéhradecko se zhruba 1037 nakaženými na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. Nejlépe je na tom Chebsko s 307 případy na 100 000 obyvatel. V žádném jiném regionu České republiky tento ukazatel neklesl pod 400.

Jaká profese je mezi nakaženými nejčastější? Data Ústavu pro zdravotnické informace a statistiky ukazují, že největší podíl tvoří pracovníci v administrativě a kanceláři. 

V Německu za poslední den přibylo 8685 případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v posledních dnech. O víkendu ale bývají počty nově infikovaných nižší než obvykle, protože se méně testuje. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI).

Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci od tohoto pondělí žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Ministerstvo dopravy bude žádosti přijímat do 25. listopadu, o rozdělení peněz chce rozhodnout do konce roku.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Stát zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku.

Žákům a studentům základních a středních škol v pondělí začíná dvoudenní volno, které vyhlásilo ministerstvo školství kvůli šíření nového typu koronaviru. Navážou na něj státní svátek 28. října a dvoudenní podzimní prázdniny, takže děti celý týden nebudou mít výuku.

Kvůli nárůstu počtu nakažených s covidem-19 byly už v předchozích týdnech děti doma, protože vláda rozhodla o přechodu škol na distanční vzdělávání. Příští týden bude zřejmě kvůli nepříznivé epidemické situaci výuka na dálku pokračovat.

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: ČTK

Přehled nejdůležitějších událostí:

V neděli přibylo v Praze 745 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak sice klesl po šesti dnech pod tisíc, ale zároveň je to nejvyšší nedělní přírůstek od začátku epidemie. Hlavní město v tomto případě kopíruje vývoj v celé zemi. Nedělní nárůsty bývají nižší, méně se testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Laboratoře v Praze od března odhalily 40 557 nakažených, z nich se 16 845 lidí vyléčilo, obětí je 321.

Přírůstek nových potvrzených případů koronaviru v neděli v Česku po pěti dnech klesl pod deset tisíc. Laboratoře jich odhalily 7301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Dobrý den, vážené čtenářky a vážení čtenáři, 

vítáme vás u pokračování on-line přenosu k dění kolem koronavirové pandemie.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Francie dnes oznámila přes 52 tisíc nových případů, Itálie přes 21 tisíc. V Nizozemsku poprvé zaznamenali více než 10 tisíc nakažených za den a vysokou denní bilanci oznámila i Velká Británie, kde testy nákazu odhalily u téměř 20 tisíc lidí.

Indie se bojí další vlny koronaviru. Klesající počet nakažených v Indii mohou překazit nadcházející svátky a také zhoršující se stav ovzduší.

Do večera dnes v Česku přibylo 4577 případů koronaviru, zhruba o tři čtvrtiny více než minulou neděli za stejnou dobu. Počet úmrtí s nemocí covid-19 se od ranní statistiky zvýšil o 90 na 2167, počet pacientů ve vážném stavu vystoupal na 800. Vyplývá to z informací, které k nedělní 18. hodině na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Světlem na konci tunelu je z pohledu Andreje Babiše vakcína. "Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince," řekl premiér. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé nad 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 milionu obyvatel.

"Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném dnes na YouTube. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali. Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra "strašně moc" výjimek.

Babiš také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal.

Italský premiér Giuseppe Conte řekl, že přísnější opatření, která budou od pondělí v zemi platit, by měla dostat prudce stoupající křivku nových případů nákazy pod kontrolu v příštích týdnech.

"Domníváme se, že tento měsíc budeme trochu trpět, ale když při těchto restrikcích trochu zatneme zuby, budeme se moci v prosinci opět nadechnout," prohlásil na nedělní tiskové konferenci Conte.

Ujistil, že cílem vládních nařízení je ochránit jak veřejné zdraví, tak ekonomiku. Sektorům, které budou zpřísněním opatření trpět nejvíce, podle něj pomohou podpůrné nástroje, na nichž vláda nyní pracuje.

Španělská vláda dnes na mimořádné schůzce schválila kvůli nárůstu počtu případů nového koronaviru na dva týdny nouzový stav, schválila také zakáz cestování mezi autonomními regiony s výjimkou nutných cest, například do práce, a zákaz nočního vycházení. Informoval o tom deník El País. V dekretu o nouzovém stavu už vláda výslovně zmínila, že ho plánuje prodloužit o půl roku, což ale musí schválit dolní komora parlamentu. Zatím není jasné, od kdy budou opatření platit.

V Římě se v noci na neděli střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií. Podle agentury DPA v centru italské metropole protestující na policisty házeli světlice, ničili automobily a zapalovali popelnice. Italská vláda v neděli mezitím vyhlásila další zpřísnění kroků proti šíření koronaviru. Bary a restaurace budou muset od pondělí zavřít už v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina.

Demonstrace proti epidemickým opatřením v Římě

Demonstrace proti epidemickým opatřením v Římě | Foto: Reuters

Slovensko v sobotu již třetí den za sebou vykázalo rekordní přírůstek počtu potvrzených případů nákazy koronavirem. Pětimilionová země zaznamenala 3042 nových případů infekce, o den dříve to bylo 2890. Vyplývá to z údajů, které dnes slovenská vláda zveřejnila na svých internetových stránkách. V Česku v sobotu přibylo 12 472 nakažených.

Česko podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí přesunulo makroekonomickou predikci z listopadu na leden, je nezodpovědné, řekl v neděli v pořadu Partie televize CNN Prima News bývalý viceguvernér ČNB.

Mojmír Hampl

Mojmír Hampl | Foto: Economia

Pokud v úterý neklesne počet nakažených koronavirem, budou namístě další opatření, řekl Prymula. Jinak by trval nestandardní režim až do Vánoc, dodal s tím, že nová opatření v týdnu může již navrhovat místo něj jeho nástupce.

Jednotky intenzivní péče, laboratoře, počítačový tomograf i rentgen. Vojáci v pražských Letňanech ladí poslední detaily při výstavbě záložní polní nemocnice. Podívejte se na záběry.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Podle Prymuly firmy dostatečně nenařizují home office, tedy práci z domova, a i to je důvodem, proč se nedaří nákazu tlumit.

Podle Prymuly je nevyhnutelné prodloužení nouzového stavu, a to až o měsíc. Podle Prymuly lidé nedodržují vládní opatření. O prodloužení stavu nouze již v sobotu mluvil také premiér Andrej Babiš. 

"Roušku jsem neměl pár sekund. To ať někdo posoudí, zda je nutné ji mít při nastupování do auta. Do restaurace jsem s rouškou vstupoval," uvedl Prymula.

"Byl jsem v šoku, celá ta schůzka byla pro mě trochu absurdní. Na ministerstvu jsme standardně od 6 do 22 hodin. Když jsem dostal pozvání na tuto schůzku, tak bylo celkem jisté, že v parlamentu to nejde, personál na ministerstvu také někdy musí jít domů, proto jsem souhlasil, že se sejdeme na této adrese," uvedl Prymula ke kauze, kvůli které nyní Babiš požaduje jeho rezignaci.

Prymula uvedl, že je po odchodu z čela ministerstva zdravotnictví připraven s epidemií jako nezávislý odborník. Babiš mu v pátek nabídl působení v expertní skupině epidemiologů.

"Jsem v tuto chvíli připraven okamžitě rezignovat," uvedl Prymula v pořadu Otázky Václava Moravce. Zdůraznil ale, že musí být znám jeho nástupce. "Nemůžeme ministerstvo nechat bez hlavy v době, která je velmi, velmi krizová," doplnil. Přímo se Zemanem ale od pátku o situaci nejednal.

Schillerová nemá k výměně ministra zdravotnictví žádné bližší informace než ty, které již v médiích zazněly. "Premiér navrhl odvolání ministra, navrhl jmenování nového. V rukou to má prezident," řekla Schillerová.

"Teď je potřeba mít co nejdříve nového ministra zdravotnictví. Je to škoda, Prymula je odborník na slovo vzatý, ale toto je nepřijatelné, zahrávat si s důvěrou," uvedla v neděli ministryně financí Alena Schillerová v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové.

Prymula se zatím nerozhodl, zda po odchodu z postu ministra zdravotnictví přijme místo v expertní skupině, které mu Babiš nabídl. "To taky ještě nemohu říct. Je to součástí rozhodovacího procesu," sdělil.

Prymula také pro iDNES.cz uvedl, že neví, kdo by ho měl ve funkci nahradit.  Dětského hematologa a náměstka ředitele brněnské fakultní nemocnice Jana Blatného, jehož jméno se v souvislosti s novým ministrem zdravotnictví skloňuje nejčastěji, podle svých slov nezná.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nevyloučil, že v pondělí sám rezignuje na funkci ministra zdravotnictví. Řekl to serveru iDNES.cz. Myslí si ale, že žádné nařízení ale neporušil.

"Myslím si, že tam žádné porušení nebylo. Ještě přes víkend si to rozmyslím. Není vyloučeno, že zítra (v pondělí - pozn. red.) oznámím rezignaci sám," uvedl.

Prymula ještě v pátek uvedl, že nehodlá sám rezignovat na svou funkci. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho k tomu vyzval poté, co deník Blesk vydal fotografie, které ministra zachytily bez roušky při nočním odchodu z restaurace

Vláda se chystá v pondělí rozhodovat o případném pokračování podpory z programu Antivirus pro firmy, které musely kvůli výpadku poptávky či surovin omezit výrobu a služby. Jednat bude o příspěvku B, který dorovnává 60 procent náhrady výdělku do 29 000 korun superhrubé mzdy. Zatím ho má stát poskytovat do konce října. Odboráři a zaměstnavatelé opakovaně žádali, aby se program Antivirus prodloužil aspoň do konce roku.

Polní nemocnice v Letňanech je téměř dokončena. "Doufejme, že záložní nemocnice nebude nikdy potřeba. Ale kdyby ano, jsme připraveni. Jako vždycky," zní z armády.

V Kolumbii se přehoupl počet zaznamenaných infekcí koronavirem přes milion. V neděli o tom informovala agentura AFP s odvoláním na sobotní aktualizaci tamního ministerstva zdravotnictví. Dosud zde zemřelo 30 000 pacientů s nemocí covid-19.

Za posledních 24 hodin v této jihoamerické zemi, kde žije necelých 50 milionů obyvatel, přibylo 8769 nakažených koronavirem a zemřelo 198 pacientů s nemocí covid-19.

Německé zdravotní úřady hlásí 11 176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku pandemie jich zachytily dohromady 429 181. Zemřelých s covidem-19 za poslední den přibylo 29 na celkových 10 032. Vyplývá to údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI), aktualizovaných v neděli ráno.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek velmi pravděpodobně jmenuje do funkce nového ministra zdravotnictví, který nahradí dosavadního šéfa resortu Romana Prymulu. V sobotu to v České televizi uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Doposud nebylo zřejmé, zda Zeman návrh premiéra na odvolání Prymuly přijme.

"V tuto chvíli se zdá, že není jiné možné řešení než výměna na postu ministra zdravotnictví. Pan prezident vyšel maximálně vstříc panu premiérovi (Andreji Babišovi - pozn. red.). V úterý ve 14:00 se pan prezident setká s kandidátem a lze předpokládat, že ve čtvrtek dojde ke jmenování nového ministra," řekl Ovčáček.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Podívejte se na přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v ČR od začátku pandemie (sobotní přírůstek 12 472 nakažených výrazně překonal rekord z minulého víkendu, kdy se v sobotu 17. října nakazilo 8712 lidí).

DenPočet potvrzených případů
Sobota 24. října12 472
Sobota 17. října8712
Neděle 18. října5059
Sobota 10. října4636
Neděle 11. října3104
Sobota 3. října2555
Sobota 19. září2046
Sobota 26. září1981
Neděle 4. října1840
Sobota 12. září1537
Neděle 27. září1304
Neděle 20. září984
Neděle 13. září791
Sobota 5. září505
Neděle 6. září410
Sobota 29. srpna320
Neděle 28. června305

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

V sobotu byl zároveň dosud čtvrtý nejvyšší denní přírůstek nakažených, tři vyšší údaje jsou z předchozích tří dnů. Z 250 797 dosud nakažených se vyléčilo 94 902 lidí. Z aktivních 153 818 případů nemoci má většina mírný průběh, do nemocnice muselo podle údajů ke čtvrtku 5314 lidí, 772 bylo ve vážném stavu.

Čeští hasiči vyrazili v neděli kolem druhé ráno do Maďarska. Vyzvednou tu celkem 150 plicních ventilátorů, které dá tato země Čechům kvůli zhoršující se situaci kolem pandemie.

Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni. Bylo jich 12 472, zhruba o polovinu víc než o týden dřív. Nemocných je nyní téměř 154 000 lidí, počet úmrtí se dále zvýšil na 2077. Pátek se zařadil mezi čtveřici dní se sto a více zemřelými s nemocí covid-19. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dobrý den, vážené čtenářky a vážení čtenáři,

vítáme vás u pokračování on-line přenosu k dění kolem koronaviru.

Vážení čtenáři, sobotní on-line reportáž sledující dění kolem koronaviru končí. Aktuální zpravodajství vám zase nabídneme v neděli od 7 hodin. Dobrou noc. 

Fakultní nemocnice Brno potřebuje navýšit personál pečující o pacienty s covid-19, proto omezuje od pondělí 26. října fungování některých lůžkových oddělení v Dětské nemocnici. 

V Německu zemřelo s covidem-19 již přes 10.000 lidí. Za posledních 24 hodin do statistik přibylo 14.714 nakažených virem, což je dosud nejvyšší denní počet. Kancléřka Angela Merkelová vyzvala, aby lidé co nejvíce omezili kontakty. Německo podle posledních údajů registruje 10.003 zemřelých s covidem-19, od počátku epidemie se nákaza potvrdila u 418.005 lidí. Více než 314.000 lidí se viru již zbavilo. 

Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od počátku pandemie. Ve Francii se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u více než 45.000 lidí, v Itálii u téměř 20.000. Vysokou denní bilanci oznámila opět i Británie, kde testy nákazu odhalily u více než 23.000 lidí. Evropa se stala po Latinské Americe druhým kontinentem s více než 250.000 zemřelými s nemocí covid-19.

Šéf České pošty Roman Knapp podruhé onemocněl koronavirem. Uvedl, že se cítí dobře a vzkázal, že pošta funguje stejně jako na jaře. 

Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala letos v srpnu dotaci více než 650.000 korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Napsal to dnes server Euro.cz, podle kterého byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost. Karolína Prymulová i její otec se podle týdeníku k věci nevyjádřili. Dotaci přidělila firmě výběrová komise ministerstva průmyslu a obchodu a podle mluvčí úřadu Štěpánky Filipové tvoří polovinu plánované investice. V době přidělení dotace byl Prymula vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Technické vybavení pro dálkovou výuku má školákům z chudších rodin pomoci zajistit nový portál Darujnotebook.cz. Školy na něm mohou požádat o potřebné počítače, dárci jim mohou nové či starší notebooky nabídnout. Web zprovoznil Český červený kříž (ČČK). Poptávku po noteboocích zadalo zatím 142 škol. Školy jsou zavřené kvůli šíření koronaviru od 14. října, kdy přešly na výuku na dálku. 

Už jen pár hodin a polní nemocnice v Letňanech bude připravená pro pacienty s onemocněním covid-19. 

Podle premiéra Andreje Babiše překročil jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek na tajné schůzce s dosavadním ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou své kompetence. Odmítl spekulace o tom, že se schůzka týkala ovlivnění nákupu testovacích přístrojů na koronavirus v Moravskoslezském kraji. Podle něj se setkání v restauraci Rio´s, kterého se zúčastnil i ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant, týkalo testování obyvatel na covid-19 formou antigenních testů. Babiš to uvedl v rozhovoru pro Radio Z. "U pana Faltýnka jsem opakovaně řekl, že to není možné. On vůbec se do toho nemá montovat, to není vůbec jeho byznys. Já si na to dohlížím sám," řekl premiér.

Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 2000, zdvojnásobil se za dva týdny. Nemocných je aktuálně víc než 152.000 lidí. U většiny z nich má onemocnění mírný průběh, v nemocnicích ale za den přibylo 270 lidí. Nyní je v péči lékařů 5314 pacientů. Za dnešek zhruba do 18 hodin hygienici potvrdili 7698 nových případů koronaviru, což je méně než v pátek nebo ve středu, kdy byla čísla rekordní, ale víc než ve čtvrtek.

O víkendu se přitom obvykle méně testuje. Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 246.022 lidí, vyléčilo se 91.922 z nich. Počet úmrtí se vyšplhal na 2047, od ranní statistiky se zvýšil o 76. Počet testů včetně opakovaných přesáhl dva miliony.

DatumPočet úmrtí s covid-19Počet lidí s onemocněním
22. března21165
2. dubna503865
8. dubna1085324
13. dubna1586071
21. dubna2057045
1. května2507750
18. května3008603
4. července35012.458
15. srpna40019.890
17. září50144.141
26. září61063.285
1. října70274.258
6. října82990.026
8. října903100.758
10. října1014114.011
12. října1122121.424
14. října1231139.292
16. října1358160.118
17. října1433168.830
18. října1506173.889
19. října1607181.965
20. října1700193.949
21. října1821208.917
22. října1924223.072
23. října2017238.324

Španělská vláda nejspíš v neděli na své mimořádné schůzi vyhlásí nouzový stav kvůli koronaviru. K tomuto kroku vyzvalo vládu několik španělských regionů, aby mohly vyhlásit noční zákazy vycházení, aniž by hrozilo, že opatření odmítnou soudy. Celonárodnímu omezení volného pohybu, jaké zažilo Španělsko na jaře, se ale podle místních médií vláda chce vyhnout. "Čekají nás velmi těžké týdny a měsíce," prohlásil v pátek španělský premiér Pedro Sánchez. Vyzval také Španěly, aby dodržovali stávající opatření, zejména nosili roušky, vyhýbali se většímu shlukování a udržovali sociální rozestupy. Ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo na 1,046 milionu případů nákazy koronavirem, z toho 34.752 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo. 

V Belgii překonal denní přírůstek počtu nakažených koronavirem poprvé hranici 15 tisíc. V úterý přibylo 15.432 potvrzených případů nákazy. Belgie má kolem 11,5 milionu obyvatel. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených pocházel z neděle, kdy mělo pozitivní test 12.969 lidí. Kvůli šíření nákazy se bruselská regionální vláda rozhodla v hlavním městě a okolních obcích zavést nová opatření. Od pondělí se budou muset ve veřejných prostorech opět nosit roušky, obchody se budou muset zavírat ve 20:00 a od 22:00 bude platit noční zákaz vycházení. 

Nemocnice Na Bulovce zveřejnila aktuální čísla pacientů s onemocněním covid-19. 

Slovinsko od pondělka zavře hranice s Itálií. Italům ale umožní tranzit přes zemi, který nesmí trvat déle než 12 hodin, či cesty za prací nebo rodinou. Důvodem opatření je vysoký nárůst nakažených koronavirem v italském pohraničí. Počet nákaz roste i ve Slovinsku. Obě země už zpřísnily opatření proti šíření koronaviru.

Počet lidí zemřelých v USA po nákaze koronavirem by mohl do února dosáhnout hranice půl milionu, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Vyplývá to z uznávaného modelu Washingtonské univerzity, který se v minulosti již několikrát ukázal jako poměrně přesný. Spojené státy nyní registrují necelých 224.000 úmrtí přičítaných koronaviru a bezmála 8,5 milionu pozitivních nálezů nákazy. "Směřujeme do velmi významného podzimního/zimního nárůstu," prohlásil spoluautor studie Chris Murray. Nejnovější denní údaj o nově nakažených je 83.757 případů, což je více než dosavadní nejvyšší přírůstek z poloviny července, kdy za jediný den měly USA 77.362 případů. 

Aktuální čísla z aplikace eRouška, která zaznamenává anonymní data o setkáních s ostatními uživateli. Když se u některého z nich testem prokáže onemocnění covid-19, aplikace zobrazí anonymní upozornění na možné riziko nákazy koronavirem a doporučí další řešení.

Další lidé na tajné schůzce na Vyšehradě? Podle vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly pro týdeník Respekt byly na schůzce v restauraci Rio's další čtyři osoby. Vedle Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO a ředitele ostravské fakultní nemocnice Jiřího Havrlanta tedy ještě dva neznámí lidé. Okolnosti podle serveru Seznam zprávy nasvědčují tomu, že tito dva lidé nemají formálně nic společného s politikou a zdravotnictvím, a tudíž ani nemají mandát řešit aktuální politické otázky související s epidemií covid-19, které byly podle obou aktérů tématem schůzky.

Podle premiéra Andreje Babiše bude zřejmě nutné prodloužit nouzový stav v zemi. Nyní platí do 3. listopadu. Jeho případné prodloužení musí odsouhlasit poslanci. Premiér také vyzval firmy, aby poslali na home office zaměstnance, jejichž náplň práce to umožňuje. 

Do České republiky před pár hodinami dorazilo z Rumunska 30 plicních ventilátorů v rámci pomoci od Evropské komise. 

V Rakousku překonal denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem poprvé hranici tří tisíc. Testy odhalily 3614 infikovaných, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Poprvé je v alpské zemi také více než 20.000 aktivních případů nákazy.

Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha, která spravuje pražské náplavky, v pátek doporučily provozovateli farmářských trhů na Rašínově nábřeží, aby je zrušil. I tak se dnes konaly a přišlo na ně stovky lidí. Velký zájem byl také o bleší trhy v pražském Hloubětíně. Na rozdíl od jara se ale nyní na trhy vládní opatření nevztahují a konat se mohou. 

Podle údajů deníku The New York Times je Česko podle počtu úmrtí na 100.000 obyvatel za uplynulý týden už na druhém místě na světě za malou Andorrou. Celkově je ČR v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100.000 obyvatel na 46. místě (ještě minulý týden byla na 61. místě) na světě, v rámci Evropské unie pak na 11. místě (minulý týden byla na 14. místě). Nejhůře jsou na tom v EU Belgie a Španělsko.

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se zastal Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka, kteří jsou kritizováni za svou středeční schůzku v restauraci na Vyšehradě. Podle něj se kvůli zákazu návštěv ve sněmovně neměli možnost jinak setkat. "Účastníci schůzky se prokazatelně potkali pracovně a řešili v těchto vypjatých časech věci související s pandemií," napsal na svou facebookovou stránku.

Přehled nejdůležitějších událostí:

Slovensko zaznamenalo v pátek druhý den v řadě rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V pětimilionové zemi přibylo 2890 nakažených, ve čtvrtek laboratorní vyšetření zjistila 2581 infikovaných. Ode dneška platí na Slovensku výrazné omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla v zájmu zpomalení šíření koronavirové nákazy.

Zmíněná čísla pozitivně testovaných nezahrnují údaje z plošného testování obyvatel na koronavirus, jehož úvodní fáze začala v pátek ve čtyřech okresech na severním a východním Slovensku. První den bylo otestováno téměř 62 000 lidí, z toho bylo 2225 infekčních. Na plošné testování lidí používají zdravotníci antigenové testy, které sice ukážou výsledek již během zhruba čtvrt hodiny, jsou ale méně přesné než laboratorní vyšetření vzorků z PCR testu.

Polský prezident Andrzej Duda se nakazil koronavirem. Oznámil to dnes na Twitteru jeho mluvčí Blažej Spychalski. Dodal, že hlava státu se cítí dobře. V zemi ode dneška začínají platit další restriktivní opatření, která mají zastavit současné rychlé šíření nákazy.

Pokles produktivity práce zaměstnanců při práci z domova není tak velký jako na jaře, v průměru činí 10 až 20 procent. Firmy, kde bylo zavedení home officu alespoň trochu možné, se na tento způsob práce postupně adaptovaly. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic, podle které v prvních měsících pandemie klesla efektivita práce až o třetinu.

Česko je na tom s více než 730 případy na 100 000 obyvatel ve srovnání se sousedy nejhůře, a to s velkým náskokem. Vykazuje v přepočtu na 100 000 lidí zhruba desetinásobek proti Německu, které má za uplynulý týden 74 nových případů na 100 000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí států V4.

 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v důsledku vládních omezení souvisejících s pandemií nemoci covid-19 za zhruba 4,8 miliardy korun. Na úřad se dosud obrátilo 69 lidí a 291 firem. 

Koronavirus už se v celé ČR šíří komunitně, všechny kraje jsou v semaforu rizika nákazy červené. Před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů.

Rakouská pošta chce se rozhodla vydat známku s motivem koronaviru. Vytištěná bude na toaletním papíře, jednom z druhů zboží, které lidé během pandemie nakupují do zásoby, informovala agentura APA.

Denní přírůstek případů koronaviru v Praze po třech dnech nárůstů na nové rekordy klesl pod 1500. V pátek jich bylo potvrzeno 1489.

Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku poprvé překročil 15 000. Pátečních 15 252 případů nákazy překonalo zhruba o 300 dosavadní rekord ze středy. Nemocných je aktuálně 144 701 lidí, u většiny má onemocnění covid-19 mírný průběh. Hospitalizovaných už je ale víc než 5000 a počet úmrtí se blíží dvěma tisícům. Obě čísla rychle rostou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu.

Football news:

Mahrez on Burnley's hat-trick: the Third goal is the best - I don't often score with my head. But city's victory is more important
Mourinho against Chelsea is always powerful. How will it be this time?
Real Madrid is the leader in students in the top-5 leagues. Spain generally dominates, and the supplier from Germany is only Stuttgart
Thomas Muller: What do they say, you need to prove yourself on a windy evening in Stoke? Stuttgart is not Stoke, but their team is good
Atletico won the sixth consecutive game in La Liga, a winless streak - 25 games
Jordan Henderson: I would prefer to play without VAR. All the time we talk about individual episodes, not about football
Antonio Conte: People can't wait to vent their negativity on Inter. We must close ourselves off from those who want to throw mud at us or something worse