Czech Republic

Vrátí se nám to! Ekonomka Šichtařová varuje před zadlužením a připomíná řecký scénář

Ekonomka Markéta Šichtařová varuje před aktuálním růstem zadlužení; do budoucna to dle ní „odskáčou“ mzdy, konkurenceschopnost a přijde i znehodnocení úspor. Ukazuje přitom, jak se cestou zadlužení vydalo Řecko a „jak bychom taky mohli my sami dopadnout“. Zmiňuje též rozhodnutí vlády přidat důchodcům. „Naivní radost,“ odsoudila tuto „slušnou sekyru“.

Vrátí se nám to! Ekonomka Šichtařová varuje před zadlužením a připomíná řecký scénář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

hlasovalo: 11012 lidí

Ekonomka na svém blogu připomíná, že Řecko mělo vysoký dluh vždy, a to zároveň i s problémy jej splácet. „Historické kořeny problému jdou několik staletí nazpět. V novodobé historii hospodařilo Řecko s permanentním deficitem od roku 1974 a od roku 1981 přesahoval roční deficit 3 % HDP,“ poznamenává.

Nevynechala ani vzpomínku na to, jak Řecko „fixlovalo“ statistiky a skrývalo extrémní zadlužení, aby se mohlo stát členem eurozóny, což by při jeho skutečných cílech bylo nemožné, vzhledem k přísným kritériím před přijmutí eura.

„Později se ukázalo, že podvody a manipulace s oficiálními statistikami byly běžné. Evropské úřady Řekům naletěly. Řecké úřady fixlovaly zásadní data o veřejných financích dlouhá léta. To se potom odráželo v uměle vyvolané důvěře na finančních trzích, kde je zvykem s daty pracovat a důvěřovat jim,“ dodává.

Nešlo přitom o vskutku zanedbatelné čísla: „Když se na podvod přišlo, ukázalo se, že Řeky odhadovaný deficit v roce 2009 nečinil 6 až 8 % HDP, ale rovnou 12,7 % HDP. A po použití metod Eurostatu dokonce 15,1 % HDP.“ „Jinými slovy, řecké problémy byly dvakrát horší, než Řekové světu tvrdili,“ píše Šichtařová.

Členství v eurozóně pak mělo Řecku umožnit si levněji půjčovat a to tak „s chutí využilo“ možnost předlužit se.

Ekonomka velkou roli v nárůstu řeckého dluhu spatřuje i v možnosti čerpat evropské dotace a s tím spojenou korupcí. „Podle Transparency International vnímali lidé v Řecku korupci nejhůř (míněno nejvíc) z celé EU. Pro představu – v roce 2018 byla ČR podle indexu korupce na 38. místě, zatímco Řecko na 67. místě. V roce 2018 přitom Řecko mělo 45 bodů a v roce 2012 mělo bodů jen 36, tedy méně než třeba Libérie nebo Zambie. Evropské dotace udělaly z Řecka eldorádo zkorumpovaných politiků,“ upozornila.

Bujela i šedá ekonomika a lidé si raději odkláněli z obav ze zmrazení účtů peníze do Švýcarska. „V rámci eurozóny ovšem ztratilo Řecko možnost podhodnocení své měny, na což bylo zvyklé. Řecko se tak najednou stalo drahou zemí s nízkou produktivitou. To znamenalo, že bylo v ohromné nerovnováze. Mělo hluboký obchodní deficit a hluboký deficit veřejných financí. Bez vlastní měny se nabízelo jen jedno řešení, takzvaná vnitřní depreciace – tedy pokles cen, a to včetně ceny práce, tedy mezd,“ ukazuje Šichtařová na dosti nepříznivé důsledky.

Varuje, že zadlužení se může ve zlém vrátit i nám. Dojít má na konkurenceschopnost, mzdy i znehodnocení úspor: „Nejpravděpodobnější kanál, skrze který se dluh u nás v průběhu let provalí, budou enormně nízké úrokové sazby v kombinaci s inflací, což povede ke znehodnocování úspor. A to i mnohaletých úspor nedobytně uzamčených třeba v penzijních fondech. Konkurenceschopnost a mzdy to nejspíš časem s vysokým veřejným dluhem odskáčou také.“

Dodává, že se nedá očekávat pozitivní posun v evropských investičních podmínkách, a stejně tak máme být nyní obezřetní před nasekáním zbytečných dluhů: „Radost z toho, že vláda dneska přidá kupříkladu důchodcům, a tím jen tak mimochodem vysekne slušnou sekyru, je naivní. O co víc na dluh přidá dneska, o to víc budeme všichni svorně v budoucnu dluhem potrestáni,“ uzavírá Šichtařová.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: rak

Football news:

Allardyce blabbed and told about the illegal transfer condition: West Brom took Snodgrass with the condition not to play against West Ham
Juve director: Ronaldo's charisma and character help us. We believe in Pirlo, there are no specific expectations
Ødegaard is close to the rent in Sociedad. Ajax are also Interested in the Real Madrid midfielder
Ronaldo is being unnecessarily criticized. His partners, including Morata, are even worse. Ex-Inter player about the match with Juve
Koeman on Leonardo's words about Messi: When asked if I am Interested in Neymar or Mbappe, I would also say yes
The Pope met with Spezia and congratulated them on their victory over Roma: You won 4:2. In Argentina, we dance the tango, and this is music 2/4
The coach of the Mexican Tigres lit a cigarette during the game. He was suspended for one match