Macedonia

Апасиев: Законот за Собрание е противуставен, работата на законодавниот дом е уредена со Деловник | MakPress

MakPress - тукушто објавено

Законот за Собрание што во четвртокот помина во Собрание е противуставен и ако постојатвистински Уставни судии истиот треба веднаш да падне, смета професорот и претседател на Левица, Димитар Апасиев.

Фокус - пред: 4 часа

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека политичка грешка на ВМРО-ДПМНЕ е што не прифати брзи избори без техничка влада. -Имаше зафрканција во некој весник дека Владава е пиротехничка, а не ...

Фокус - пред: 4 часа

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во вечерашното гостување на телевизија Алфа рече дека црвена линија на Левица за правење коалиција за формирање влада е поништување на Преспанскиот договор.

Локално - пред: 4 часа

Лидерот на Левица и универзитетскиот професор Димитар Апасиев во вечерашната дебата на ТВ Алфа изјави дека ВМРО-ДПМНЕ во однос на промената на името се „легнати на брашното“ и дека тие да биле на власт и тие ќе го направеле истото.

Локално - пред: 4 часа

Обвинителството на Русковска е дефакто специјално. Природен след е обвинителите на СЈО да отидат таму. Фамата е во активните процеси кои се водат каде виси легитимацијата на тужител и тие процеси може да паднат по префрлувањето на предметите, изјави ...

365 - пред: 6 часа

Димитар Апасиев, кој неодамна беше избpaн за прв претседател на пapтијата „Левица“ , очекува најмалку четири до пет пpaтенички места на предвpeмените избopи во април, дури и со актуелниот избopен модел кој не им е во прилог на помалите пapтии.

Expres - пред: 10 часа

„Искрено се надевам да влезе целиот президиум или пратеничка група од пет пратеника. Значи носителите на листи од „единица“ до „петка“ се надевам дека имаат реални шанси да влезат во парламентот, бидејќи статистички за таа излезност ви требаат околу ...

Република - пред: 13 часа

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев предвидува дека СДСМ на овие избори ќе доживее вистински дебакл.Тој во интервју за „Лидер“ . Тој дури и предвидува дека власта ќе ја доживее судбината на партијата ПАСОК која речиси исчезна од политичката сцена во ...

PressingTV - пред: 13 часа

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев предвидува дека СДСМ на овие избори ќе доживее вистински дебакл.Тој во интервју за „Лидер“ . Тој дури и предвидува дека власта ќе ја доживее судбината на партијата ПАСОК која речиси исчезна од политичката сцена во ...

Нетпрес - пред: 12 часа

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев предвидува дека СДСМ на овие избори ќе доживее вистински дебакл. Тој во интервју за „Лидер“ дури и предвидува дека власта ќе ја доживее судбината на партијата ПАСОК која речиси исчезна од политичката сцена во ...

Фактор - пред: 12 часа

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев во интервју за Економски Лидер вели дека на изборите на 12-ти април очекуваат да освојат четири до пет пратенички места, и со постојниот изборен модел, за кој вели дека е скроен да им одговара само на поголемите ...

Expres - пред: 4 часа

„Ако фалат на некој нашите пратеници за формирање Влада, Левица на маса веднаш ќе го стави поништувањето на Преспансиот договор. Тоа е нашата црвена линија за коалиција и по цена да не се формира Влада, а и да сме вечно во опозиција“ , вели ...

24Инфо - пред: 2 часа

Претседателот на Левица, универзитетскиот професор Димитар Апасиев во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа рече дека црвена линија на Левица за правење коалиција за формирање влада е поништување на Преспанскиот ...