logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите | А1 On

А1 On - пред: 21 мин

Според Договорот од Преспа вчера почна отстранувањето на сонцето од Кутлеш од шахтите, а министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, изјави дека одлуката се однесува на општините, државните и локални институции.

Макфакс - пред: 26 мин

Битолчанец ги враќа отстранетите „Ѕвезди од Кутлеш“ на шахтите во градот кои беа отстранети според Преспанскиот договор.Тој направил шаблон и повторно ги офарбал. Сликите беа објавени на неговиот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

Press24 - пред: 39 мин

Граѓаните ќе можат да го користат симболот со Сонцето од Вергина на своите приватни имоти и приватни ентитети, но државата ги охрабрува и поттикнува доследно да го почитуваат и да го применуваат во пракса Договорот од Преспа што помогна да ја ...

Слободен Печат - пред: 23 мин

Надлежните во државава вчера почнаа да го бришат сонцето од Вергина од градските шахти, како и од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, по што следеа бурни реакции на граѓаните.

+инфо - пред: 1 час

Откако вчера почна да се брише сонцето на Вергина од градските шахти, како и од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, се покренаа бура реакции кај дел од граѓаните.

Expres - пред: 43 мин

На социјалните мрежи се споделуваат фотографии на кои може да се види битолчанец, наводно, кој со спреј во златна боја „одговара“ на акцијата на властите за брусење на Сонцето од Кутлеш на ...

24Инфо - пред: 2 часа

Битолчанецот Горан Божиновски – Менгеле ги враќаа отстранетите „Ѕвезди од Кутлеш“ на шахтите во градот кои беа отстранети според Преспанскиот договор. Тој направил шаблон и повторно ги офарба.

Република - пред: 1 час

Тоа што ја бришат ѕвездата од Кутлеш, дури и од шахтите, ич да не ви чуе ….. Не е така како што изгледа во овој миг, (бришење на идентитет…) Тие, брусејќи ја, само ја гланцаат! Да л’сне… Да бл’сне… Да светне… Да сјае, посилно од порано! Ако, под ...

МКД - пред: 4 часа

Ај брусете сега! Ова е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во градот. ...

Магазин - пред: 2 часа

Откако пред неколку дена започна и бришењето на симболот на поранешното знаме – Сонцето од Кутлеш од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, впечатливо е дека тоа се менува и на шахтите во цела држава.

Нетпрес - пред: 11 часа

Граѓаните ја враќаат ѕвездата од Кутлеш! Денеска граѓани, самоиницијативно, во Скопје ги враќаа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според Преспанскиот договор, односно рок на употреба до 12 ...

Денешен - пред: 10 часа

Битолчанецот Горан Божиновски со индивидуална акција им одговорил на брусачите и брусилките од власта кои го уништуваат Сонцето од Кутлеш на уличната инфраструктура. Тие го уништуваат симболот, а досетливиот битолчанец направил шаблон и повторно со ...

Денешен - пред: 12 часа

Дел од приврзаниците и симпатизерите на власта, нејзиниот срамен атак со брусилки врз Сонцето од Кутлеш, го оправдуваат со образложение дека на таков симбол не му било место на капаци од шахти.

Тера - пред: 17 часа

13-те краци од Грбот и Знамето на општина Могила ги означуваат 13- те населени места во општината. Сонцето на Грбот на општината не е Сонцето од Кутлеш, вели градоначалничката на Могила Јасмина Гулевска.

Мета - пред: 20 часа

Деновиве српскиот портал „Информер“ објави текст со наслов со кој ја дезинформира јавноста: „КРАЈ ЗА СОНЦЕТО ОД ВЕРГИНА! Македонците го отстрануваат симболот од знамето заради договорот со Грците! ( KRAJ ZA SUNCE VERGINE! Makedonci uklanjaju i ...

Вечер - пред: 20 часа

Бугарска пејачка со интересен стајлинг, облечена во фустан со Сонцето од Кутлеш која пее патриотски песни на настан во кумановско е хит на социјалните мрежи. Се пренесува текст и видео кое го објави порталот дневно.мк на кој е напишано дека таа ...

Курир - пред: 20 часа

Пејачка од соседна Бугарија, која потекнувала од Пиринска Македонија, ја одушеви публиката на народниот собир, во кумановско Старо Нагоричане, како со песната така и со симболот на фустанот, пишува дневно.мк .

Expres - пред: 21 часа

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор. „Пошто гледам прикаски од типот – па шахтите и онака кич биле, – па на *Сонцето ...

+инфо - пред: 1 ден

Се брише сонцето на Вергина од градските шахти, како и од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини. По налог на Град Скопје, екипи на ЈП „Водовод и канализација“ со брусалица ги отстрануваат симболите од шахтите согласно ...

Точка - тукушто објавено

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон и повторно ги офарбал. Сликите беа објавени на неговиот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Фејсбук статус на професор Димитар Апасиве по вчерашното убиство на малолетник во Ново Лисиче и верашната акција на комуналци кои го отстрануваа „Сонцето од Кутлеш“ од шахтите во центарот на градот која беше главна тема на социјалните ...

Скопје инфо - пред: 2 часа

Ај брусете сега! Ова е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во ...

Се брише сонцето на Вергина а процесот почна од градските шахти. Веќе две недели по налог на Градот, ЈП Водовод и Канализација со брусалица ги отстранува симболите согласно преспанскиот договор.

Шестмесеци по потпишувањето на Преспанскиот договор, симболот од Вергина денеска беше отстранет од шахтите кај МЕПСО во Скопје. Со договорот кој истече во понеделникот, власта се обврза симболот од Вергина да биде тргнат, а на спомениците што ...

Деца се колaт со ножeeви, нив до шахтите им дојде, пишува професорот Димитар Апасиев по тpaoрната вест за yбиcтвото на 17 годишниот кошаркар Никола и отстpaнувањето на сонцето од Кутлеш од шахтите ширум Скопје.

Истече шестмесечниот рок од договорот во кој Владата требаше да ги обележи спомениците за кои ќе се утврди дека припаѓаат на античката историја која е дел од грчкото културно-историско наследство, но спомениците досега не се обележани.

Владата издаде и наредба до општините да го отстранат Сонцето од Кутлеш на сите јавни места, па денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Симболот на првото знаме на независна Македонија, од понеделникот не ...

Нема понавредливо нешто за својата земја, да го ставиш знамето на шахта за канализација. Медиумите блиски до ВМРО ДПМНЕ денеска излегоа со написи дека власта го вадела сонцето од вергина од канализационите мрежи.

Сонцето од Кутлеш заминува во историја. Уште во понеделникот е донесена одлуката дека не смее да стои овој симбол на ниту еден споменик, ниту институција. Па ЈП Водовод и канализација почна со механичко остранување на сонцето од Куклеш од шахтите ...

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

Денеска почна вториот кадар од сапунската серија на „брусалка историјата“, што ја воведе премиерот Зоран Заев. Брусалките денес го отстрануваа шестнаесеткракото Сонце или Ѕвездата од Кутлеш од капаците на скопските шахти, елиминирајќи го на тој ...

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Во понеделникот владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат ...

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, работници го отстрануваа Сонцето од Кутлеш од шахтите поставени на плочникот, објави digitalnews.mk Рокот кој им е даден на институциите да приложат листа од објекти, но и јавен простор каде се истакнати ...

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, работници го отстрануваа Сонцето од Кутлеш од шахтите поставени на плочникот. Граѓани испратиле фотографии од кои се гледа како со машини, работници облечени во работничка униформа го отстрануваат симболот ...

Курир - пред: 20 часа

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор. „Пошто гледам прикаски од типот – па шахтите и онака кич биле, – па на *Сонцето ...

MakPress - пред: 23 часа

Започна и бришењето на симболот на поранешното знаме – Сонцето од Кутлеш од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини. Впечатливо е дека тоа се менува и на шахтите во главниот град.

Вечер - пред: 1 час

Битолчанецот Горан Божиновски со индивидуална акција им одговорил на брусачите и брусилките од власта кои го уништуваат Сонцето од Кутлеш на уличната инфраструктура. Ај брусете сега! -е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа ...

Таратур - пред: 2 часа

Ај брусете сега! Вака им порача на властите битолчанецот кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во ...

Се брише сонцето на Вергина а процесот почна од градските шахти. Веќе две недели по налог на Градот, ЈП Водовод и Канализација со брусалица ги отстранува симболите согласно преспанскиот договор.

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

16-кракото Сонце од Вергина го снема од шахтите на плоштадот Филип Втори. По насоките од Владата за почитување на одредбите од Прспанскиот договор, работници од утрово ги изгребаа сите обележја каде во најголем дел се наоѓаат и спомениците кои ...

Пулс24 - пред: 20 часа

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор. „Пошто гледам прикаски од типот – па шахтите и онака кич биле, – па на *Сонцето ...

Република - пред: 11 часа

Откако пред неколку дена започна и бришењето на симболот на поранешното знаме – Сонцето од Кутлеш од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, впечатливо е дека тоа се менува и на шахтите во цела држава.

Скопје1 - пред: 55 мин

Граѓаните пронајдоја начин да го вратат симболот од Кутлеш на металните капаци од шахтите. „Ај брусете сега“, ова е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во ...

ММС - пред: 1 час

Граѓанин на Битола со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во градот. ...

Според Преспанскиот договор што беше потпишан во јуни минатата година, рокот за бришење на шеснаесеткракото сонце од сите јавни места и институции е пробиен за неколку дена бидејќи истиот истече во понеделникот.

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO