logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Битолчанец го враќа сонцето од Вергина на шахите | +инфо

+инфо - пред: 27 мин

Откако вчера почна да се брише сонцето на Вергина од градските шахти, како и од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, се покренаа бура реакции кај дел од граѓаните.

МКД - пред: 3 часа

Ај брусете сега! Ова е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во градот. ...

Магазин - пред: 57 мин

Откако пред неколку дена започна и бришењето на симболот на поранешното знаме – Сонцето од Кутлеш од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, впечатливо е дека тоа се менува и на шахтите во цела држава.

Нетпрес - пред: 10 часа

Граѓаните ја враќаат ѕвездата од Кутлеш! Денеска граѓани, самоиницијативно, во Скопје ги враќаа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според Преспанскиот договор, односно рок на употреба до 12 ...

Денешен - пред: 10 часа

Битолчанецот Горан Божиновски со индивидуална акција им одговорил на брусачите и брусилките од власта кои го уништуваат Сонцето од Кутлеш на уличната инфраструктура. Тие го уништуваат симболот, а досетливиот битолчанец направил шаблон и повторно со ...

Денешен - пред: 11 часа

Дел од приврзаниците и симпатизерите на власта, нејзиниот срамен атак со брусилки врз Сонцето од Кутлеш, го оправдуваат со образложение дека на таков симбол не му било место на капаци од шахти.

Тера - пред: 16 часа

13-те краци од Грбот и Знамето на општина Могила ги означуваат 13- те населени места во општината. Сонцето на Грбот на општината не е Сонцето од Кутлеш, вели градоначалничката на Могила Јасмина Гулевска.

Мета - пред: 19 часа

Деновиве српскиот портал „Информер“ објави текст со наслов со кој ја дезинформира јавноста: „КРАЈ ЗА СОНЦЕТО ОД ВЕРГИНА! Македонците го отстрануваат симболот од знамето заради договорот со Грците! ( KRAJ ZA SUNCE VERGINE! Makedonci uklanjaju i ...

Вечер - пред: 19 часа

Бугарска пејачка со интересен стајлинг, облечена во фустан со Сонцето од Кутлеш која пее патриотски песни на настан во кумановско е хит на социјалните мрежи. Се пренесува текст и видео кое го објави порталот дневно.мк на кој е напишано дека таа ...

Курир - пред: 19 часа

Пејачка од соседна Бугарија, која потекнувала од Пиринска Македонија, ја одушеви публиката на народниот собир, во кумановско Старо Нагоричане, како со песната така и со симболот на фустанот, пишува дневно.мк .

Expres - пред: 20 часа

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор. „Пошто гледам прикаски од типот – па шахтите и онака кич биле, – па на *Сонцето ...

+инфо - пред: 23 часа

Се брише сонцето на Вергина од градските шахти, како и од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини. По налог на Град Скопје, екипи на ЈП „Водовод и канализација“ со брусалица ги отстрануваат симболите од шахтите согласно ...

Фејсбук статус на професор Димитар Апасиве по вчерашното убиство на малолетник во Ново Лисиче и верашната акција на комуналци кои го отстрануваа „Сонцето од Кутлеш“ од шахтите во центарот на градот која беше главна тема на социјалните ...

Скопје инфо - пред: 1 час

Ај брусете сега! Ова е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во ...

Деца се колaт со ножeeви, нив до шахтите им дојде, пишува професорот Димитар Апасиев по тpaoрната вест за yбиcтвото на 17 годишниот кошаркар Никола и отстpaнувањето на сонцето од Кутлеш од шахтите ширум Скопје.

Се брише сонцето на Вергина а процесот почна од градските шахти. Веќе две недели по налог на Градот, ЈП Водовод и Канализација со брусалица ги отстранува симболите согласно преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Шестмесеци по потпишувањето на Преспанскиот договор, симболот од Вергина денеска беше отстранет од шахтите кај МЕПСО во Скопје. Со договорот кој истече во понеделникот, власта се обврза симболот од Вергина да биде тргнат, а на спомениците што ...

Преспанскиот договор не создава обврски за приватни лица и за приватни ентитети, вели министерот за локална самоуправа Горан Милевски на прашањето дали се предвидени казни за граѓаните кои го употребуваат сонцето од Вергина.

Истече шестмесечниот рок од договорот во кој Владата требаше да ги обележи спомениците за кои ќе се утврди дека припаѓаат на античката историја која е дел од грчкото културно-историско наследство, но спомениците досега не се обележани.

Нема понавредливо нешто за својата земја, да го ставиш знамето на шахта за канализација. Медиумите блиски до ВМРО ДПМНЕ денеска излегоа со написи дека власта го вадела сонцето од вергина од канализационите мрежи.

Сонцето од Кутлеш заминува во историја. Уште во понеделникот е донесена одлуката дека не смее да стои овој симбол на ниту еден споменик, ниту институција. Па ЈП Водовод и канализација почна со механичко остранување на сонцето од Куклеш од шахтите ...

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

Денеска почна вториот кадар од сапунската серија на „брусалка историјата“, што ја воведе премиерот Зоран Заев. Брусалките денес го отстрануваа шестнаесеткракото Сонце или Ѕвездата од Кутлеш од капаците на скопските шахти, елиминирајќи го на тој ...

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, работници го отстрануваа Сонцето од Кутлеш од шахтите поставени на плочникот, објави digitalnews.mk Рокот кој им е даден на институциите да приложат листа од објекти, но и јавен простор каде се истакнати ...

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат обврската од член 8 став (3) од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на ОН за престанување на ...

Утрово во Скопје, на плоштадот Филип Втори, работници го отстрануваа Сонцето од Кутлеш од шахтите поставени на плочникот. Граѓани испратиле фотографии од кои се гледа како со машини, работници облечени во работничка униформа го отстрануваат симболот ...

Курир - пред: 20 часа

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор. „Пошто гледам прикаски од типот – па шахтите и онака кич биле, – па на *Сонцето ...

MakPress - пред: 22 часа

Започна и бришењето на симболот на поранешното знаме – Сонцето од Кутлеш од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини. Впечатливо е дека тоа се менува и на шахтите во главниот град.

Вечер - пред: 33 мин

Битолчанецот Горан Божиновски со индивидуална акција им одговорил на брусачите и брусилките од власта кои го уништуваат Сонцето од Кутлеш на уличната инфраструктура. Ај брусете сега! -е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа ...

Таратур - пред: 57 мин

Ај брусете сега! Вака им порача на властите битолчанецот кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во ...

Се брише сонцето на Вергина а процесот почна од градските шахти. Веќе две недели по налог на Градот, ЈП Водовод и Канализација со брусалица ги отстранува симболите согласно преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина важи за општините, државните и локални институции и оти се имплементира сега согласно Преспанскиот договор.

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од понеделникот не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место. Ова е „запечатено“ со договорот од Нивици на кој се согласи македонската Влада во јуни ...

Владата издаде и наредба до општините да го отстранат Сонцето од Кутлеш на сите јавни места, па денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Симболот на првото знаме на независна Македонија, од понеделникот не ...

Пулс24 - пред: 19 часа

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор. „Пошто гледам прикаски од типот – па шахтите и онака кич биле, – па на *Сонцето ...

Република - пред: 11 часа

Откако пред неколку дена започна и бришењето на симболот на поранешното знаме – Сонцето од Кутлеш од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, впечатливо е дека тоа се менува и на шахтите во цела држава.

Скопје1 - тукушто објавено

Граѓаните пронајдоја начин да го вратат симболот од Кутлеш на металните капаци од шахтите. „Ај брусете сега“, ова е пораката на граѓанин на Битола кој со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во ...

ММС - тукушто објавено

Граѓанин на Битола со шаблон и боја го враќа симболот од Кутлеш на металните капаци од уличната инфраструктура во градот. ...

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Во понеделникот владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат ...

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Кутлеш е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните и локални институции и оти се импелементира сега согласно Преспанскиот договор.

Одлуката на Владата за отстранување на овој симбол важи за локалната самоуправа, објаснува министерот.. Министерот за локална самоуправа Горан Милевски објаснува дека одлуката на Владата за отстранување на Сонцето на Вергина важи за локалната ...

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO