Macedonia

Чаир убедливо со најмногу активни случаи на заразени со коронавирус

Од: А1он

Од регистрираните нови 182 случаи со Ковид-19 во земјава, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, 107 се од Скопје, со што вкупниот број на активни случаи заразени од коронавирус се 1.507.

Најголем број активни случаи има во Општина Чаир, каде се регистрирани вкупно 336.

По завршување на епидемиолошките анкети, од Министерството за здравство велат дека може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје.

• Чаир – 336
• Аеродром – 125
• Бутел – 118
• Гази Баба – 128
• Центар – 121
• Карпош – 103
• Сарај – 105
• Кисела Вода – 80
• Ѓорче Петров – 62
• Студеничани – 71
• Шуто Оризари – 51
• Арачиново – 38
• Илинден – 24
• Петровец – 12
• Чучер Сандево – 8
• Сопиште – 12
• Зелениково- 1
• Странец – 3
• Нераспределен-4

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4664, бројката на оздравени пациенти е 1836, на починати е 216, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2612.

Football news:

Giroud has scored 6 goals in his last 10 Premier League games – the same number as in 51 games before
Liverpool leads its graduates through life. You'll Never Walk Alone in action
Ararat-Armenia won the Armenian championship for the second season in a row
Barcelona is ready to let Umtiti go. Lazio, Napoli, Roma and Torino are Interested in him
Dembele returned to training on the basis of Barcelona. He hasn't played since November
Milan will buy out Kjaer for 3.5 million euros
22 thousand tests before each match – so Union wants to return a full stadium. One game will cost more than a million euros