Macedonia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Даштевски за МИА: Очекувам овие избори да бидат многу подобри од кои било досега | 365

365 - пред: 55 мин

Скопје, 16 октомври 2021 (МИА) – Државната изборна комисија (ДИК) е максимално подготвена за Локалните избори, изјави во интервју за МИА претседателот на Комисијата Александар Даштевски, и нагласува дека идеални избори не постојат, но се надева дека ...

Алсат-М - пред: 3 часа

Државната изборна комисија е подготвена за изборен процес. Од оваа институција соопштуваат дека изборниот материјал е дистрибуиран во Општинските изборни комисии за да може да се дистрибуира во избирачките места.

Сител - пред: 4 часа

Иако беше услов за одржување на избори, сепак во недела ќе може да се гласа и без отпечаток од прст. Од Државната изборна комисија потврдуваат дека е можно фингер принтовите да не го препознаат секој отисок.

Телма - пред: 5 часа

Со блиндирани комбиња на Пошта се разнесува доверливиот избирачки материјал до гласачките места. Избирачки ливчиња, изводи од списоците и фингерпринт апаратите, спакувани во кутии подготевни за во недела.

Скопје24 - пред: 5 часа

Со блиндирани комбиња на Пошта се разнесува доверливиот избирачки материјал до гласачките места. Избирачки ливчиња, изводи од списоците и фингерпринт апаратите, спакувани во кутии подготвени за во недела.

Слободен Печат - пред: 9 часа

Државната изборна комисија уверува дека има капацитет брзо да реагира при изборни нерегуларности. Секаде каде што ќе се утврди повреда на гласачкото право изборите ќе бидат поништени, вели претседателот на ДИК, Александар Даштевски за Утрински ...

Фокус - пред: 9 часа

Државната изборна комисија уверува дека има капацитет брзо да реагира при изборни нерегуларности. Секаде каде што ќе се утврди повреда на гласачкото право изборите ќе бидат поништени, вели претседателот на ДИК, Александар Даштевски за Утрински ...

ТВ21 - пред: 10 часа

Изборниот материјал како што се апарати за отисоци од прсти, гласачки кутии и другите материјали, денеска почна да се рапсределува до сите гласачки места низ земјава. ТВ21 беше на лице место за да види како оди испраќањето на материјалите, и засега ...

Курир - пред: 8 часа

Државната изборна комисија е подготвена за спроведување на локалните избори што ќе се одржат во недела, вели за Курир претседателот на ДИК, Александар Даштевски. Доверливиот материјал кој содржи гласачки ливчиња и изводи од избирачкиот список вчера ...

Фактор - пред: 10 часа

Фото: ТВ21 Терминалите што ќе служат за идентификување на гласачите со отпечатоци од прст, веќе се испраќаат до избирачките места, пренесува ТВ21 . Претходно, избирачките места беа дезинфицирани и тоа ќе се направи и по завршувањето на изборниот ...

Нетпрес - пред: 8 часа

Државната изборна комисија е подготвена за спроведување на локалните избори што ќе се одржат во недела, вели за Курир претседателот на ДИК, Александар Даштевски. Доверливиот материјал кој содржи гласачки ливчиња и изводи од избирачкиот список вчера ...

Република - пред: 8 часа

Државната изборна комисија е подготвена за спроведување на локалните избори што ќе се одржат во недела, вели за „Курир“ претседателот на ДИК, Александар Даштевски. Доверливиот материјал кој содржи гласачки ливчиња и изводи од избирачкиот список ...

Опсервер - пред: 6 часа

– Во Општинската изборна комисија (ОИК)-Штип денеска со комбиња пристигна последниот доверлив избирачки материјал и во присуство на полициски службеници предадени се апаратите за отпечаток од прст.

Локално - пред: 11 часа

Досега не сме учествувале во процес на гласање со фингерпринти. Но, ние обезбедивме софтвер и ги предадовме до ДИК нашите податоци за отисоци од прсти на гласачите. ДИК по изборите ќе има обврска да ги врати овие податоци.

Шеесет тони хартија беа потребни за да се испечатат 4,5 милиони гласачки ливчиња, изводи од избирачките списоци и друг доверлив материјал кој денеска со помош на полицијата, беше дистрибуиран од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола до 80 општински ...