Macedonia

Дојче веле: Нова влада на Германија, нов надворешнополитички курс?

Русија

Надворешнополитичката тема број еден, која би можела да ѝ задава главоболки на идната германска влада е политиката кон Русија. Ангела Меркел се држеше до двојна стратегија: притисок плус дијалог. Исто така би продолжил и кандидатот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) Армин Лашет. И нему, а и на Социјалдемократската партија (СПД), тешко би им паднало на памет да го доведат во прашање завршувањето на изградбата на контроверзниот гасовод Северен тек 2 во Балтичкото Море.

Меркел на Минхенската конференција за безбедност изјави: „Врз основа на молекулите гас не можете да видите дали е транспортиран по копно или море. Во таа смисла во ред е да продолжи проектот“.

Зелените меѓутоа сметаат дека изградбата на тој гасовод е политичка грешка која ќе овозможи јакнење на Путин, а ослабување на ЕУ. Тој став не го сменија ни по договорот на германската влада со САД.

Либералната партија ФДП бара да се направи пауза во изградбата и затоа ќе биде интересно да се гледа како ќе се однесуваат скептиците ако евентуално станат дел од новата сојузна влада, а гасоводот веќе биде завршен.

Сè на сè: најмек курс кон Москва имаат Алтернатива за Германија (АфД) и Левица, а најтврд Зелените.

Не е исклучено и дека во изборната кампања уште еднаш ќе се ископаат старите твитови на кандидатот на ЦДУ за канцелар Лашет. Тој по анексијата на Крим од страна на Русија во 2014 зборуваше за „општ анти-путиновски популизам“ во Германија. И тоа не беше единствената изјава на Лашет која му донесе имиџ на човек кој „има разбирање за Путин“.

Кина

И во случајот на Кина се повторува истата шема, како и кај Русија. Заострување на курсот бараат пред сè Зелените, и тоа поради кршењето на човековите права. ЦДУ и СПД се за тоа да се продолжи по досегашните принципи.

Во односот кон Кина, која истовремено е и конкурент и партнер, најверојатно ќе се продолжи со балансирањето. Вашингтон бара од Берлин поостар однос кон Пекинг. Истовремено, тежнеењето да ѝ се попушта на таа земја е најизразена кај АфД и Левица, иако ни кај едната ни кај другата партија ставот всушност не е баш јасен.

Европската Унија

Шефот на АфД Јерг Мојтен и почесниот претседател на таа партија Александер Гауланд изјавија: За АфД целта на изборната програма е „дегзит“, односно излегување на Германија од Европската Унија. Сите други партии силна Германија гледаат само во рамки на ЕУ.

Демохристијаните, СПД, Зелените и ФДП сакаат ЕУ да ја направат поспособна за функционирање.

НАТО

Веднаш да се распушти НАТО – тоа одамна го бара Левица. Таа партија бара НАТО веднаш да се трансформира во, како што стои во нивниот изборен манифест, „колективен систем за безбедност со учество на Русија“. Но за такво нешто тешко дека можат да најдат партнери на германската политичка сцена, бидејќи ниедна друга партија не го доведува во прашање воениот пакт.

Но, кога станува збор за парите, тука мислењата се разликуваат. Демохристијаните и ФДП се категорично за тоа целта да биде за одбраната да се издвојуваат два отсто од бруто домашниот производ. Зелените го одбиваат тоа. СДП е поделена по тоа прашање, но интересно е што во оваа кампања тие не го осудуваат тоа, како што беше пред изборите во 2017.

Бундесвер

Дури и ако Бундесверот, откако заврши интервенцијата во Авганистан, се врати на „корените“, односно одбраната на земјата и сојузниците во НАТО, испраќањето на војниците во мисии во странство ќе продолжи, за жал на Левица, која би ставила крај на сите мисии. АфД не е толку категорична по тоа прашање, иако смета дека мисијата во Мали била грешка.

Сите други партии сметаат дека интервенциите во странство се неопходни. Особено е интересно тоа што Зелените во својата изборна програма го ублажија својот долгогодишен став околу прашањето за употреба на вооружени беспилотни летала. Тие во одредени ситуации би можеле подобро да ги заштитат војниците, се наведува во нивната програма. Некои тоа го сфаќаат како сигнал кој Зелените го испраќаат до ЦДУ, односно дека коалицијата на тие две партии не би требало да биде толку спорна кога станува збор за одбраната. Но, на внатрешен план, идејата за таква коалиција би предизвикала бурни расправи.

Football news:

Ivanov has been appointed chief referee of the Sociedad - Monaco Europa League match
UEFA will appeal against the decision of the Madrid court on the Super League and apply for the dismissal of the judge
Messi - in PSG's application for the match against Manchester City
Sheriff in the Champions League-the miracle of the year. The cancellation of the limit helped, but so far in Moldovan football it is terrible: neither fans, nor money
The son of Eto'o became a player of Vitoria Guimaraes
Donnarumma will be PSG's goalkeeper in the match against Man City. He will make his debut in the Champions League
Jorginho: I was worried about the talk that I would not have been at Chelsea without Sarri