Macedonia

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, Голем човек, велат сите

Социјалните мрежи се „запалија“ од пораките за благодарност за големиот потег на Емилија Динева и нејзиното семејство, сопругот Миле и децата Влатко и Викторија, со одлуката за донирање на органите. Трогателни се пораките помешани од тага по прерано изгубениот живот, но и невидената гордост кои сите ја искажуваат за потегот на Диневи.

Во Македонија рано утрово заврши првата трансплантација на срце од починат донор. Во тек е и трансплантација на бубрезите, кои ќе ги добијат двајца пациенти.

И синот на 54-годишниот Иван Огненовски кој успешно се опоравува по успешната операција и со ново срце,  изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

„Ќе кажам само едно големо благодарам што со донирањето се спасија три животи. Еднаш докторите го вратија татко ми во живот, сега ова е вторпат. Да стивне болката и очекуваме да се запознаеме со семејството на Емилија. Да изразиме сочуство и да знаат дека срцето на нивната ќерка, мајка, сестра, се уште чука. Тоа не поврзува“, рече Васил Огненовски.

Football news:

Mertens will extend his contract with Napoli until 2022. He turned Chelsea down
Crouch, Ronaldo, Ramos and bale were included in the symbolic van der Vaart team
In Serie A, the rule of 5 substitutions per match was approved
Agent: in 2018, Lautaro could have moved to Roma for 8 million euros, but they refused
Shevchenko will extend his contract with the Ukrainian national team for 2.5 years
Flick about Havertz in Bayern: Few people will not want to see him in their team
Liverpool were evaluated by Werner above Sancho and Caverta. Klopp personally informed the player about the disruption of the transfer (the Athletic)