Macedonia

Емилија Динева замина, но спаси три животи - прва трансплантација на срце во Македонија | Сител

Сител - пред: 2 часа

Згасна животот на Емилија Динева но нејзиното срце продолжи да чука. Хероината од Дојран и нејзиното семејство спасија три човечки животи. За прв пат во историјата на клиниката за Кардиологија успешно е извршена трансплантација на срце.

Бриф - пред: 2 часа

Емилија Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во трагична несреќа, но нејзиното семејство одлучило нејзините органи да спасаат нечии животи.

Канал5 - пред: 3 часа

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава, која ноќеска беше извршена на државната Kардиохирургија...Прераната смрт на Eмилија Динева им донесе огромна надеж на три семејства.. Трагедија која подари живот.

Сител - пред: 3 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

MakPress - пред: 2 часа

Емилија Динева со потекло од Јосифово а која живеела во Дојран е жената која трагично го заврши животот на 43 годишна возраст но воедно е и жената која ја обедини Македонија и во историјата ќе влезе како прв посмртен донот.

Frontline - пред: 4 часа

Преглед на настаните во 18,00 часот. ШАХПАСКА од СДСМ: Навремените реакции и соодветниот системски пристап направи епидемијата да биде ставена под контрола. Денес сите ние сме благодарни на сиот труд и пожртвуваност на нашите здравствени работници ...

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Телото на 43-годишната Емилија Динева од Стар Дојран, која ќе биде запишана во историјата на македонското здравство како прв донор на срце, попладнево беше предадено на нејзините најблиски во родното место.

МКД - пред: 6 часа

43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајка со својот нов мопед. Трајно го повредила мозокот и од понеделникот се борела за живот. Но, таа не издржа и синоќа почина. Не почина, велат сите. Таа продолжи да живее.

360 степени - пред: 6 часа

Емилија Динева е жената донор, чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгубила животот во сообраќајна несреќа. Голем број граѓани на социјалните мрежи изразуваат сочуство до семејството, посочувајќи ја Динева како херој.

Фокус - пред: 7 часа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

Магазин - пред: 4 часа

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса за живот! Откако на Емилија Динева и беше ...

Frontline - пред: 4 часа

Откако било констатирано дека кај настраданата нема мозочна активност по здобиените повреди, сопругот на починатата и двете деца, се одлучиле на хуман чекор за донирање на срцето на нивната сопруга и мајка.

Фокус - пред: 8 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

еМагазин - пред: 5 часа

Емилија Динева од Стар Дојран е жената која загина во сообраќајна несреќа, а чии што органи беа донирани за да се спасат тројца луѓе. Нејзиното срце беше донирано на 54-годишен пациент, кој долго чекал на ова.

Фактор - пред: 5 часа

Слика која оригинална е направена во Кина и на која се гледа како медицински персонал сссе поклонува кон болнички кревет на кој очигледно има мртов пациент кружи денеска на социјалните мрежи.

ММС - пред: 8 часа

Она што денес јавноста го живее и се поклонува на лекарите е заслуга на Емилија Динева. За жал, тоа е жената која животот го загуби во сообраќајна незгода, но нејзиното срце и двата бубрега, кои се донираа ќе продолжат во животот на други луѓе.

Денешен - пред: 6 часа

Марко ВИДЕНОВИЌ, Македонска филхармонија Посветено на Емилија Донева, која го подари своето срце, за друг да живее, а таа премина во вечноста. Ваквите ЛУЃЕ се: желбата, надежта, светлината… од таквите, како Емилија, кои се реткост, животов тука, ...

Курир - пред: 9 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Локално - пред: 8 часа

Емилија Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во трагична несреќа. Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата ...

365 - пред: 7 часа

Емилија Динева од Стар Дојран е пoчинатата пациeнтка чиј живот прерано и тpaгично згacна, но им го продолжи животот на тројца наши сограѓани . Емилија замина, но нејзиното срце продолжи да чука, а денеска забрзано чука и срцето на целата македонска ...

AKO - пред: 8 часа

45 годишната Емилија Динева вчера настрада во тешка сообраќајна несреќа по пад од мотор. Таа настрада по кобниот удар со главата во чешмата во дворот од семејната куќа, раскажуваат за ако.мк соседи на ова семејство од Стар Дојран.

Република - пред: 9 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголем херој е Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца ...

Нетпрес - пред: 9 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Магазин - пред: 8 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Денешен - пред: 8 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Како што објави Курир, Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе ...

Сител - пред: 8 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

4NEWS - пред: 8 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Вечер - пред: 8 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, пишува Фокус . Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Точка - пред: 7 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Press24 - пред: 7 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Магазин - пред: 7 часа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

+инфо - пред: 6 часа

Емилија Динева е жената за која денеска зборува цела Македонија и и оддава почит. Таа е жената чии органи, срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во сообраќајна несреќа.

Либертас - пред: 6 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Expres - пред: 6 часа

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгуби животот во сообраќајна несреќа. На социјалните мрежи, голем број граѓани изразуваат сочувство до семејството, а Динева го доби епитетот „херој“.

24Инфо - пред: 5 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, објави „ Фокус “ Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, ...

Фактор - пред: 5 часа

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, со кои денес се изврши трансплантација на срце. 43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајна несреќа со својот нов мопед.

Тера - пред: 3 часа

„Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса“, вака денеска се обрати министерот за здравство Венко ...

+инфо - пред: 3 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат три други животи, соопшти компанијата.

Мак. Весник - пред: 3 часа

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса.

Магазин - пред: 3 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

4NEWS - пред: 3 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

Expres - пред: 3 часа

Семејството Стајиќ, донира 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева , чии органи беа донирани за да се спасат други три животи, пренесе Сител. „Нашето семејство изразува длабоко сочувство до семејството Диневи и воедно им ...

Курир - пред: 3 часа

Посветено на Емилија Динева, која го подари своето срце, за друг да живее, а таа премина во вечноста. Ваквите ЛУЃЕ се: желбата, надежта, светлината… од таквите, како Емилија, кои се реткост, животов тука, среде пеколов земски, добива надеж и смисла.

Курир - пред: 3 часа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

Бриф - пред: 2 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија им подаруваат 1 милион денари на семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

Либертас - пред: 2 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

Вечер - пред: 2 часа

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса, напиша министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Press24 - пред: 2 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

ТВ21 - пред: 2 часа

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа донирани за да се спасат 3 други животи.

Press24 - пред: 2 часа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

Football news:

Barcelona offers 80 million euros and Firpo Inter for Lautaro
In Denmark, they rethought Matchday: they collected 8 thousand in a car theater and are sure that you can make money on it
Lallana is likely to move to Leicester on a free transfer
Long extended his contract with Southampton for 2 years. He is playing for the club for the 6th season
Sevilla want to sign Rakitic for free. Barcelona demands 15-20 million euros for him
Former Orenburg coach Yemelyanov: I Don't believe that the club is on the verge of bankruptcy
Tonali wants to move to Inter. The club is in talks with Brescia