Macedonia

Герила акции, блокади и бојкот на избори до целосно решавање на проблемот со рудникот, најави Здрава котлина | Радио МОФ

Радио МОФ - пред: 26 мин

Бојкот на изборите, спремање групна жалба и герила акции, како и блокади, се дел од активностите кои здружението „Здрава котлина“ ги најави по вчерашното заедничко собрание со уште неколку локални еко-организации и граѓани.

24 Вести - пред: 27 мин

Бојкот на изборите и минирање на сите предизборни активности на политичките партии со герила акции ако не се реши проблемот со рудникот за бакар и злато „Иловица“ на Огражден. Вака одлучиле активистите од „Здрава котлина“ од Струмица откако ...

Сакам да кажам - пред: 2 часа

Активистите против отворање на рудници од Струмичко ќе ги бојкотираат претстојните избори, но и сите предизборни активности на политичките партии во овој регион со герила акции ако не се реши проблемот со рудникот Иловица на планината Огражден.

Со жив штит мештаните на Иловица и Штука ќе го бранат местото каде што компанијата Еуромакс рисорс сака да отвори рудник за бакар и злато. Гневни на одлуката на управниот суд донесена во полза на компанијата, селаните на овие две села во подножјето ...

Управниот суд во Скопје смета дека тужбата на поранешниот концесионер за рудниците за злато и бакар во Иловица и Штука, „Еуромакс Рисоурсес“ била „од итен карактер“ па затоа по тој предмет требало да се решава за време на вондредна состојба.

Football news:

Lampard on 3-0 with Watford: a dry Win at home, three goals scored-Chelsea played very well
Pulisic on 3-0 with Watford: Chelsea needed this win. We are confident that we can get into the top 4
Rebic scored 9 goals for Milan in 11 Serie A matches
Mikel Arteta: getting Arsenal into the Champions League seemed impossible a few weeks ago
Бав Bayern won the gold double in Germany for the 13th time
Neuer provided an assist in the German Cup final with Bayer
Sarri about 4:1 with Torino: Juve had a false sense of security after a couple of goals