Macedonia

Јанушев: Фер и демократска кампања, комплетно поинаква за да се заштити здравјето на граѓаните

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува фер и демократска кампања за претстојните предвремени парламентарни избори, и најавува кампања комплетно поинаква од оние што биле организирани досега.

-Очекуваме фер и демократска кампања, иако целокупната јавноста беше и е сведок на начинот на кој СДСМ и Заев се обидуваат да влијаат и да вршат поткуп на граѓаните. Има тронка надеж дека ќе се вразумат и дека ќе престанат тоа да го прават, во спротивно имам да им порачам дека за многу брзо од сега, за нецели 20 дена, ќе има промена на власта и дека ќе одговараат за сето тоа што го прават, изјави генералниот секретар на партијата Игор Јанушев по денешното потпишување на Кодексот за фер и демократски избори во ДИК.

Изборната кампања за изборите на 15 јули започнува на 24 јуни.

-Кампањата која што ќе ја водиме дефинитвно ќе биде поинаква од она што сме го имале во минатото. Прв приоритет е да се погрижиме здравјето на граѓаните да остане како што беше наш прв приоритет и сите ние да се чуствуваме заштитени и безбедни. Нормално дека ќе има дел преку социјалните медиуми, телевизии и сите останати пишани медиуми. Факт е дека ќе има и теренски активности, во кој обем и во каков вид ќе бидат ќе видиме, големиѓ митинзи нема да се случуваат, барем не во таков обем. Секако дека ќе пробаме да пристапиме кон секој еден гласач почитувајќи ги мерките за заштита, истакна Јанушев. 

Football news:

Ferdinand on Liverpool's decline: it's a celebration. If there are no Champions League games ahead, you just relax
Chelsea are preparing their first offer for Havertz – 70 million euros plus bonuses
Conte wants to see Kante, Vidal and Emerson at Inter
Zinedine Zidane: Hames is an important player. I wish him a happy birthday
Atalanta controlled the ball for 8 minutes and 11 seconds before the first goal against Juventus
Jovic will be able to play with Villarreal if the third test for the virus is negative
Hodgson on Zaa threats: He did the right thing when he let people know. There is no excuse for this