Macedonia

„Храбро срце“: Донирајте органи како начин за спасување животи | Алфа

Алфа - пред: 24 мин

Членовите на Здружението на пациенти со механичка потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро Срце“, силно ја поздравија првата трансплантација на срце во Македонија. За нив, тоа значи надеж за втор живот на пациентите на кои им е ...

Deutsche Welle - пред: 3 часа

Огромен успех за македонското здравство, оцени министерот Венко Филипче. Тој денеска во државната клиника за кардиохирургија го посети пациентот кому му беше направена трансплантација на срце, прва досега во земјата.

Факултети - пред: 2 часа

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес и тоа се случи. Пресаденото срце работеше со очекуван ритам Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во ...

Frontline - пред: 3 часа

Преглед на вестите на пладне ПРВАТА трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче МИНИСТЕРОТ за здравство Венко Филипче, претпладнево го ...

Курир - пред: 3 часа

Честитки до целокупниот тим на доктори и медицински лица кои ја направија првата трансплантацијата на срце. Воедно и како општество должиме благодарност до донорското семејство за одлуката.

360 степени - пред: 4 часа

Првото трансплантирано срце од синоќа чука во телото на 54 годишен пациент. Во моментов во тек е трансплантација на бубрези од истиот донор Министерот за здравство Венко Филипче го посети пациентот на кого синоќа успешно му беше трансплантирано срце ...

ТВ21 - пред: 5 часа

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

ТВ21 - пред: 5 часа

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во моментов е во посета на пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Скопје1 - пред: 4 часа

ФБ Статус: По успешната трансплантација на неговото донирано срце, во моментов на Клиниката за урологија се врши трансплантација и на неговите донирани бубрези. Тој човек не е “донор”, туку личност со големо ИМЕ и ПРЕЗИМЕ, кој направи похуман чин од ...

AKO - пред: 5 часа

,,Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги“-напиша министерот за здравство, Венко Филипче на својот ФБ профил. Тој постави фотографија од ЕКГ апаратот на чиј екран се регистрирааат ...

ТВ21 - пред: 20 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил посочи дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Frontline - пред: 19 часа

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче зборуваше за корона кризата и мерките за нејзино надминување, но ја искористи можноста да открие дека во Северна Македонија за прв пат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација ...

Влошена е здравствената состојба на 31 Христијан Неделковски кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин.

Пациентот Христијан Неделковски, кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба и бараме Фондот за здравство да дозволи трансплантација на срце во странство на овој 32-годишник.

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Влошена е здравствената состојба на Христијан Неделковски (31) кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин.

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Слободен Печат - пред: 20 часа

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче.

Република - пред: 20 часа

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче. -Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе ...

Вечер - пред: 20 часа

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Тој на својот ФБ профил напиша дека се поготвува тим во Државната кардиохирургија кој што ќе ја направи ...

Независен - пред: 20 часа

Фото: Б. Грданоски „Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја“, најави предмалку министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбиук профил.

+инфо - пред: 19 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче, информира дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Тој на својот Фејсбук профил напиша дека се поготвува тим во джавната Кардиохирургија кој ќе ја ...

Кајгана - пред: 19 часа

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја, извести министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго ...

Локално - пред: 19 часа

Министерот за здравство Венко Филипче за ТВ 24 изјави дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, а ...

24Инфо - пред: 19 часа

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче.

Магазин - пред: 19 часа

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор, објави министерот за здравство ...

Нова ТВ - пред: 18 часа

Вечерва за првпат ќе се изведе трансплантација на срце, откри при гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче, каде што беше повикан да зборува за состојбата со корона кризата и мерките за нејзино надминување.

Канал5 - пред: 18 часа

Филипче на Фејсбук објави дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја.Имаме, за жал, почината пациентка ...

Фокус - пред: 18 часа

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека доколку клиничката сосстојба на пациентот дозволи, вечерва ќе биде изведена првата трасплатација на срце во Македонија. -Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во ...

еМагазин - пред: 18 часа

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе ...

iPortal - пред: 18 часа

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго ...

Скопје1 - пред: 18 часа

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор.

Фактор - пред: 7 часа

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

еМагазин - пред: 5 часа

Два бубрега од донорот на срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа на дијализа. „Во моментов на Клиниката за Урологија на трансплантациите на бубрезите работат ...

Centar - пред: 5 часа

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

+инфо - пред: 5 часа

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

iPortal - пред: 5 часа

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за ...

А1 On - пред: 5 часа

Два бубрега од истиот донор кој донираше срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа на дијализа, информираат од Министерството за здравство.

Press24 - пред: 5 часа

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за ...

Опсервер - пред: 5 часа

Скопје, 23 мај 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

AKO - пред: 5 часа

На Клиниката за Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца ...

Сакам да кажам - пред: 5 часа

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, ноќва во 2 часот беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент, соопшти Министерството за здравство. Два бубрега од истиот донор во моментов на Клиниката за ...

24Инфо - пред: 5 часа

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Локално - пред: 5 часа

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за ...

24 Вести - пред: 5 часа

На Клиниката за Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца ...

Денешен - пред: 5 часа

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Република - пред: 5 часа

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

360 степени - пред: 5 часа

Првата трансплантација на срце во земјава која синоќа се изведе на Клиниката за кардиохирургија во Скопје траела повеќе од шест часа, по што почнало да чука срцето во телото на 54 годишниот пациент.

Слободен Печат - пред: 5 часа

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Football news:

Director Of Tambov: If we move to Nizhny Novgorod, we will have to change the name
Director of Leipzig on Werner's departure: Chelsea and I haven't had any contact yet
Sancho needs to grow up. Jan on the penalty of Jadon for a haircut
Karpin is definitely not diplomatic. Shove for him-at all quietly, as Hello. Makeev about the coach of Rostov
Real are ahead of Manchester United in the fight for Kamavinga. Rennes demands 80 million euros for it
Bale and Mariano Diaz missed real's two-way game as a precaution. The Welshman is overworked
Ex-coach of the Kazanka river Klyuyev can lead Dinamo St. Petersburg