Macedonia

Маса: Знам каква е состојбата на Шумахер, имам информации

Малку се знае за состојбата на Михаел Шумахер по инцидентот во 2013 година и тешката повреда заработена на скијање на Алпите. Семејството на Германецот забранува да се споделуваат информации и на прсти се бројат поранешните соработници кои добија дозвола го посетат легендарниот возач.

Неговиот поранешен тимски колега од Ферари, Фелипе Маса е еден од тие кои имаa прилика да го посетат домот на Михаел Шумахер. Бразилецот признава дека ситуацијата е деликатна, но не сака да открива детали.

„Знам каква е состојбата на Шумахер, имам информации. Имавме близок однос. Со неговата сопруга Корина не бев толку близок бидејќи таа не се појавуваше премногу на трките. Ситуацијата не е лесна, се наоѓа во деликатна фаза, но мораме да ги почитуваме желбите на неговото семејство. Кога тие не сакаат да откриваат информации, зошто пак јас да го сторам тоа?“ – вели Фелипе Маса.

„Се молам секој ден да му се подобри состојбата, да може одново да се појави крај патеката, особено сега кога неговиот син се трка... сакам да во гидам како го бодри. Се молам ова да се случи што поскоро“.

Football news:

Arsenal is ready to pay 25 million euros for 19-year-old Feyenoord midfielder Kekcu
Real were denied the transfer of Havertz for 80 million euros. Bayer wants 100 million (Bild)
Balotelli on skipping training: I'm still sick
CEO Of The Homeland: Information about merging with Khimki is incorrect
Liverpool offered Werner the same salary as Chelsea, but dropped out of the competition as Leipzig refused to make a discount
A large number of games play into the hands of Real Madrid. Their composition is better than that of Barca. Ex-Madrid player Pirri on the La Liga calendar
The referee in Latvia showed a black football player a red card and a FAK. This is a very awkward situation