logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

На тест и владината коалиција | Deutsche Welle

Deutsche Welle - тукушто објавено

Заев ја повика ДКСК да ги испита имотите на судиите и обвинителите, ДУИ се консултира со правни експерти, а ВМРО-ДПМНЕ бара законски измени со кои на амнестирани лица ќе им се забрани занимавање со политика.

Слободен Печат - пред: 2 часа

Од Кабинетот на Џафери информираат дека барањето за автентично толкување што пристигнало во петокот веднаш е проследено до пратениците. Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка ...

Слободен Печат - пред: 8 часа

Во 2016 година, Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, за да го врати членот 11 од 1993 година со кој Иванов амнестираше 56 лица обвинети од СЈО.

Р.С.Европа - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев денеска порача дека судството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители. СДСМ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека стои зад иницијативата до Уставниот суд за помилувањата.

Алсат-М - пред: 19 часа

ВМРО – ДПМНЕ ќе даде поддршка на иницијативата за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Лидерот на опозицијата. Христијан Мицкоски денеска порача дека се против амнестија но и упати две барања – да се направат законски измени ...

Канал5 - пред: 19 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата за автентично толкување во Законодавниот дом на членот 11а од Законот за помилување што ја покрена СДСМ. Да се направат законски измени со кои ќе се забрани секое лице кое ќе добие амнестија да се занимава со ...

24Инфо - пред: 19 часа

П1: ВМРО-ДПМНЕ тврди дека има грешки во барањето што сте го доставиле, сте побарале толкување на член 11, а не на член 11а? Александар Николовски рече дека просто правата била грешка во оваа држава, мислејќи дека се врзуваат по однос на некоја ...

Нетпрес - пред: 20 часа

Премиерот и лидер на владејачките социјалдемократи Зоран Заев се очекува да одговори на денешната понуда од челникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоски, според која сите аболирани или амнестирани лица би требало да се повлечат од ...

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување што го бара владејачката СДСМ нема да влијае врз одлуката на Уставниот суд. Оттаму за Сител посочуваат дека предмет на нивната иницијатива е уставноста на членот 11 а од овој Закон донесен ...

Јавноста а ниту политичките експоненти не се смирени по најавите на Уставниот суд за разгледување на иницијативата за уставноста на членот 11 -а од Законот за аболиција . Трет ден не стивнуваат реакциите по најавата дека Уставниот суд ќе ја ...

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Уставниот суд на седницата закажана за среда ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија врз основа на кои беа амнестирани инволвирани лица во насилството во Собранието на 27 април 2017 ...

Од СДСМ денеска соопштија дека партијата поднела барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Целта на барањето, според СДСМ, е да се спречат најавите да се врати незаконската аболиција на поранешниот претседател Ѓорѓе ...

Иницијативата на шесте уставни судии што гласаа „за“ на дневен ред да биде ставен предлогот за оценувањето на одлуката на поранешниот претседател Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата од 2016 година, со која се аболицираа 56 политичари и нивни ...

– Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

ВМРО-ДПМНЕ стои зад иницијативата пред Уставниот суд која има за цел, како што велат од партијата, да ја оживее аболицијата на Ѓорге Иванов против која застанаа сите слободоумни граѓани освен режимската ВМРО-ДПМНЕ.

Уставниот суд на закажана редовна седница ќе одлучува дали екс-претседателот Иванов, имал право да ја повлече амнестијата која претходно ја дал за 56 лица меѓу кои и целото тогашнот раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Опозициската партија нема да ја прифати фрлената ракавица од страна на СДСМ кои пак поднесоа до Собранието иницијатива за автентично толкување на членот на 11. Овој член се однесува на правото на претседателот на државата да дава помилувања без ...

ДУИ не му нуди на СДСМ безусловна поддршка по поднесеното барање на коалициониот партнер за автентично толкување на членот од законот според кој треба да се спречи заживувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов преку Уставниот ...

Уставниот суд на седницата закажана за среда ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија врз основа на кои беа амнестирани инволвирани лица во насилството во Собранието на 27 април 2017 ...

Уривање на правната држава, на принципот на владеење на правото и директен удар на демократијата. Вака државните претставници и правните експерти ги оценуваат можните последици што може да ги предизвика евентуалната одлука на Уставниот суд за ...

СДСМ поднела барање за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Целта на барањето, според СДСМ, е да се спречат најавите да се врати незаконската аболиција на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов, соопштија денеска од партијата.

Јавноста а ниту политичките експоненти не се смирени по најавите на Уставниот суд за разгледување на иницијативата за уставноста на членот 11 -а од Законот за аболиција. Трет ден не стивнуваат реакциите по најавата дека Уставниот суд ќе ја ...

Опозициската партија нема да ја прифати фрлената ракавица од страна на СДСМ кои пак поднесоа до Собранието иницијатива за автентично толкување на членот на 11. Овој член се однесува на правото на претседателот на државата да дава помилувања без ...

Уставните судии во среда ке ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија врз основа на кои беа амнестирани инволвирани лица во насилството во Собранието на 27 април 2017 година.

Уставните судии во среда ке ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија врз основа на кои беа амнестирани инволвирани лица во насилството во Собранието на 27 април 2017 година.

Автентичното толкување на членот 11 од Законот за помилување што го бара владејачката СДСМ нема да влијае врз одлуката на Уставниот суд. Оттаму за Сител посочуваат дека предмет на нивната иницијатива е уставноста на членот 11 а од овој Закон донесен ...

Уставниот суд на седницата закажана за в среда ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на членот 1 и членот 2 од Законот за амнестија врз основа на кои беа амнестирани инволвирани лица во насилството во Собранието на 27 април 2017 ...

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

ДУИ ќе консултира меѓународни правни екперти и нема да даде бланко поддршка на иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, објави „АлсатМ“ . Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката ...

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Нема бланко поддршка од ДУИ за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал ...

Од ДУИ нема подршка за иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување. Коалиционите партнери засега се без усогласен став по одлуката Уставен да преиспитува дали поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов имал или ...

Курир - пред: 20 часа

„Ајде да донесеме измени со кои аболирани нема да се занимаваат со политика“ е предлог што денес Мицкоски му го испрати на Заев. Предлог со кој Мицкоски е на добар пат да му даде Шах Мат на Зоран Заев.

4NEWS - пред: 4 часа

Уставниот суд на закажана редовна седница ќе одлучува дали екс-претседателот Иванов, имал право да ја повлече амнестијата која претходно ја дал за 56 лица меѓу кои и целото тогашнот раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Press24 - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

24Инфо - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Вечер - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Сител - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

А1 On - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

ММС - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Опсервер - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

МКД - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Канал5 - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ Претседателот на ...

Фокус - пред: 1 час

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Нова ТВ - пред: 1 час

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи на редовната средба денеска треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично толкување на ...

Алсат-М - пред: 1 час

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Локално - пред: 1 час

Целосно демолирана Канцеларијата на Претседателот и Министерството за правда, жестоки судири со полицијата и приведени демонстранти, беше епилогот од протестите против тогашната одлука на Иванов за прекинување на сите кривични постапки против лица ...

ТВ21 - пред: 1 час

Претседателот на Собранието Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи денеска на редовната понеделничка средба треба да се договорат дали и кога Законодавно-правната комисија ќе заседава и ќе го разгледа барањето на СДСМ за автентично ...

Themes
ICO