Macedonia

Ниту карантин ниту тестови: Бугарија, Србија и Грција ги отвораат границите од 1 јуни – што е со Македонија?

Бугарија, Грција и Србија постигнале договор за отворање на границите од 1 јуни за секаков вид на патувања. При влез нема да се бараат тестови и нема да има никакви карантински мерки. Информацијата пред малку на прес-конференција ја соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој рече дека при влез во земјите ќе се пополнува формулар со кој патниците ќе потврдат дека во моментот на патувањето не се наоѓаат во карантин.

Кон овој договор како што рече Борисов веројатно ќе се приклучи и Романија.

Што ќе се случува со патувањата од и во Македонија се уште нема официјална информација. Министерот за здравство Венко Филипче минатата недела рече дека е во преговори со грчкиот колега кои треба да резултираат со договор а патување без карантин и здравствени пасоши.

Доколку Македонија остане надвор од овој договор тоа ќе биде силен удар и за македонската економија, особено ако се знае дека голем број туристи од Европа кои одат во Грција поминуваат токму низ нашата земја.

Football news:

Bellerin will pay for the mass planting of trees, despite the fact that Arsenal did not win against Leicester
Bayern claims 19-year-old left back Bara from Lyon
Jovich's friend has a coronavirus. The Real Madrid forward was isolated at home
Hazard has an ankle problem and may miss the game with Alaves
Agent Fedele: Manchester City are very close to buying Coulibaly
West ham Moyes can sign Lingard and Jones from Manchester United, if not relegated from the Premier League
Ennio Morricone's heart belonged to music and rum. The composer was asked to write the club's anthem, and Totti went to his hit