Macedonia

Палестинските и иранските власти го осудија договорот меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати

„Палестинското водство ја отфрла и осудува трилатералната ненадејна објава на Обединетите Арапски Емирати, Израел и Соединетите Држави“, рече Набил Абу Рудинех, советник на Абас.

Читајќи изјава пред канцеларијата на Абас во Рамалах на окупираниот Западен Брег, Абу Рудинех истакна дека договорот е „предавство на Ерусалим, Ал-Акса и палестинската борба“.

Високиот ирански функционер процени дека договорот нема да донесе мир во регионот.

„Новиот пристап на ОАЕ за нормализирање на односите со измислениот, криминален Израел не придонесува за мир и безбедност, туку е во служба на ционистичките злосторства“, напиша на Твитер Хусеин Амир-Абдулахиан, заменик министер за надворешни работи на Иран.

„Однесувањето на Абу Даби нема оправдување и ѝ го врти грбот на палестинската борба. Со таква стратешка грешка, ОАЕ ќе бидат проголтани од ционистичкиот оган“, додаде тој.

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор во четвртокот со посредство на Соединетите Држави, што ќе доведе до целосна нормализација на дипломатските односи меѓу двете земји.

Во заедничката изјава на американскиот претседател Доналд Трамп, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и престолонаследникот на Абу Даби, Мухамед бин Зајед ал Нахјан се вели дека се надеваат дека „историскиот пресврт ќе придонесе за воспоставување мир на Блискиот исток“.

Football news:

Koeman Pro 3:0 with Celta: Proud of the team. The results show that we are on the right track
Milan extended their unbeaten streak to 18 games by beating Rio Ave on penalties in the Europa League qualifier
Arteta on Manchester City in the League Cup: Arsenal are not very lucky with the draw. This is another test
Klopp about losing to Arsenal and Liverpool in the country of dreams, you have to score. Last pass failed
Muller held the UEFA ceremony in the stable. There had Neuer, Kimmich and Evangeliski
Liverpool 4 seasons in a row, cannot get past the 5th round of the League Cup and 2012 wins the tournament
Leno - first Arsenal goalkeeper in 8 years not to miss at Anfield