Macedonia

Пандемијата ја отежнува борбата на Мексико со нарко-картелите

Од: А1он

Пандемијата на коронавирусот се заканува целосно да ја запре борбата на мексиканските власти против најопасните нарко-картели, откако голем број полицајци и службеници се заразиле.

Моќниот картел Халиско и неговите ривали ги користат ослабените безбедносни сили за да ја интензивираат борбата за контрола врз трговијата со дрога во Мексико, велат безбедносни службеници и аналитичари.

Од друга страна, армијата исто така е вклучена во борбата против коронавирусот, а касарните се претворени во клиники за лекување на Ковид-19.

Полицајците кои се со прекумерна тежина или имаат некои претходни заболувања се отстранети од улиците во одредени области, затоа што се смета дека се изложени на поголем ризик од заразување, информираат мексиканските власти.

Според властите на мексиканската држава Гереро, каде што се активни околу 40 вооружени групи, полициските сили се сериозно оштетени од пандемијата.

Тие додаваат дека, кога еден полицаец ќе се разболи, во просек уште четворица треба да одат во изолација на две недели и истакнуваат дека некои полицајци кажуваат и сомнителни изговори за да избегнат работа.

Со повеќе од 19.000 смртни случаи, Мексико е на седмото место во светот по бројот на починати од Ковид-19.

Во земјата се регистрирани вкупно 159.793 случаи на заразени со коронавирус, покажуваат податоци на Ворлдметерс.

Football news:

Josep Bartomeu: Setien is doing a great job. We have full confidence in him
Pique on La Liga: Barca do not like to fall behind, but we have made every effort to change the situation
Pep Pro 0:1 with Southampton: city liked the Game, but it's not enough to win
Mandzukic is Interesting to Fenerbahce and Galatasaray. It is also claimed by Loco and Milan
Messi wants to finish his career at Barca. Bartomeu believes that Leo will not leave in a year
Gasperini about Atalanta: we Want to reach the Champions League and break the club's record for points in Serie A
Hames can leave Real Madrid for the Premier League for 25 million euros. A year ago, Atletico and Napoli offered 45-50 million euros for him. Real Madrid Midfielder Hames Rodriguez is likely to change clubs at the end of the season