Select countries

00:00 Жестоки судири меѓу полицијата и антифашистите во Италија (ФОТО)
00:00 Лукаку со два гола го однесе Манчестер јунајтед во четвртфинале (ВИДЕО)
00:00 Средби на Шекеринска со Готемолер и Каракачанов, поддршка на патот кон НАТО
00:00 Работнички преку Куманово до ново финале во Купот
00:00 Македонскиот не е „словенски дијалект“, туку јазик!
00:00 Итно оперирана ќерката на хрватската претседателка Грабар Китаровиќ
00:00 Оваа должина на пенисот е идеална, така велат жените едногласно
00:00 Николоски: СДСМ ги брка странските инвеститори, бидејќи странските инвестиции се конкуренција за олигарсите кои го поддржуваат СДСМ
00:00 Разочаран зошто го напуштила, 80 годишен старец и го запалил домот на партнерката
00:00 На Барса и лежи Ипуруа, нова сигурна победа на „Каталонците“
00:00 Ахмети на прославата за Косово во Скопје: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за законот за јазиците
00:00 Браќа и зет се испотепаа за имот во Бутел, извадени и пиштол и возило
00:00 МВР со детали за престрелката во Бутел: Четири лица повредени, еден приведен
00:00 Стопанствениците побараат од Иванов и Радев да се забрзаат инфраструктурните проекти
00:00 МВР со детали за инцидентот во Бутел: Повредени четири лица, еден приведен
00:00 Претседателот Радев го посети Бигорскиот манастир
00:00 Вељановски: Во програмата за книжевност финансирана е и книгата „Тумори на мочниот меур“
00:00 Шилегов: Ќе ги рушам галиите што ќе чини 5 милиони евра, пари за нови проекти нема
00:00 Ивор Мицковски: Култура, позор, крах…, 660 илјади денари за шефот на кабинет на државниот секретар во министерството за култура
00:00 Џафери-Радев: Договорот за добрососедство е во европски дух (Вечер)
00:00 Поранешниот директор на болницата во Охрид доби кривична пријава
00:00 Зошто читаме хороскоп?
00:00 Инспекторатот за земјоделство си се почестил со нов луксузен автомобил од 32.000 евра
00:00 Двајца повредени во престрелка со полициските Алфи во скопски Бутел
00:00 ЕУ потпиша договор за границата со Албанија
00:00 Две лица загинаа, три се тешко повредени во сообраќајка на патот Прилеп-Македонски Брод (Сител)
00:00 Девојче пронајдено мртво во двор од градинка во Москва- се смрзнало откако воспитувачките го заборавиле
00:00 Шилегов: Постапка за дислокација на галиите, реконструкцијата на Универзалната сала догодина
00:00 Румен Радев: Знам многу за Македонија, првпат ја посетувам но не и последен
00:00 Светот полуде по овој чај! Ги топи килограмите како луд
00:00 Отчет на градоначалничката на Македонска Каменица за првите 100 дена од работењето
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов 8-те милиона евра за дислокација на галиите да ги пренамени за ново училиште во Ченто
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Му порачуваме на Шилегов 8-те милиона евра за дислокација на галиите да ги пренамени за ново училиште во Ченто
00:00 Поради недостиг на работна сила во пензија на 70 години
00:00 Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста
00:00 ДУИ со свечена Академија за 10 години независно Косово – Ахмети вели По 150 години чекање, законот за јазици е донесен
00:00 Бремена жена го убила партнерот пред трите деца во Хрватска
00:00 Силен земјотрес го погоди Мексико – 7,2 степени по Рихтер ВИДЕО
00:00 Средба Џафери-Радев: Договорот за добрососедство отвора нови можности во односите меѓу двете земји
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Автобуската станица нема да го заживее ГТЦ
00:00 Вељановски: Годишната програма на Министерството за култура е објавена против законски
00:00 Галерија: Вистинска зимска идила на Попова Шапка
00:00 „50- ка“ се врати кај ГТЦ
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста очекува одговори за сексуално злоставување на малолетно девојче од ЈУ „25 мај”
00:00 Меј: Сакаме да се грижиме за безбедноста на Европа и по Брегзит; Јункер: Може, но само за безбедноста
00:00 Поранешен директор на охридската болница набавил неупотреблива медицинска опрема од 700.000 денари
00:00 Министерот Филипче најави наградба на „Мој термин“
00:00 Од утре голема промена на времето
00:00 Нова цена на горивата - цената постојано расте, ќе има ли уште едно поскапување
00:00 Иванов-Радев:Македонија и Бугарија треба да ја унапредуваат севкупната соработка
00:00 Страшна сообраќајка утрово во Македонија - две лица загинаа на лице место
00:00 Врие од автомобили на Водно
00:00 Четири смртни казни за мажот кој го силуваше и уби шестгодишното девојче Заинаб Ансари
00:00 Запознајте го женскиот карлинг тим на Јужна Кореја во кој сите се викаат Ким
00:00 Градежен работник слушнал чудни звуци од под бетонска плоча – кога ја подигнал имал што да види (ВИДЕО)
00:00 Јункер: Со гранични спорови Западен Балкан не може во ЕУ
00:00 Димитров: Македонците се подготвени да прифатат географска одредница
00:00 Грешките при присилна наплата паднаа на товар на Град Скопје
00:00 За 7 дена со 3 годишно дете во болница дале 9.000
00:00 „Катимерини“: Преговорите меѓу Скопје и Атина влегуваат во непознати води
00:00 Академија Пандев ќе игра во Турново, поради тоа што не сакале да јадат на стадионот „Младост“! (ВИДЕО)
00:00 Уште две лица искасани од куче во Скопје
00:00 Полицијата изврши претрес на возило во Тетово - три лица приведени
00:00 Перкс: Случајот со девојчето од „25 мај“ покренува прашање како општеството ги штити децата
00:00 Коѕијас: Да бев јас кум, терминот Македонија немаше да се користи
00:00 ВИДЕО: Ова се најлошите крадци на светот, „грабеж“ во Кина со кој ќе се смеете цел ден
00:00 УНИЦЕФ за случајот со девојчето: Да го скршиме табуто и отворено да дискутираме за насилството врз децата
00:00 ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ се расфрла со парите на граѓаните
00:00 Министерството за култура само им доделува пари на Бернис Пропаганда, а потоа ги брка од министерството
00:00 Во Скопје и Софија оптимистични изјави за датум за преговори и за решавање на спорот со името
00:00 Димитров за БНТ1: Македонија и Бугарија не можат да ја сменат историјата,но заедно може да работат за подобра иднина
00:00 Делев: Законското решение за Планот за економски раст не смее да се донесе бидејќи ќе нанесе енормна катастрофа врз економијата
00:00 Жена со тешки повреди итно префрлена на Клиника
00:00 Жена прегазена во Неготино, со тешки повреди пренесена во Клинички центар
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ претера со расфрлање на парите на граѓаните, склучува сомнителни договори во четири очи тешки по неколку милиони евра
00:00 Николоски: Им судат на истакнати лица од ВМРО-ДПМНЕ, а немаат докази
00:00 Oд денеска автобус пак ќе сообраќа во ГТЦ
00:00 Во Скопје и Софија охрабрувачки изјави за датум за преговори и за проблемот со името
00:00 Се огласи сопругата на Оливер Ивановиќ еден месец по убиството
00:00 ВИДЕО: По земјотресот во Мексико се урна хелокоптерот во кој бил министерот за внатрешни работи
00:00 Хаос во Мексико: Силен земјотрес ја тресе земјата, регистрирани 60 последователни потреси (ВИДЕО)
00:00 „Живите мртовци“ избрани за принц и принцеза на Струмичкиот карневал
00:00 Автобусот со број 50 од денеска повторно ќе застанува во ГТЦ
00:00 Проблемите се зад нив: Ана и Раста се бакнуваат сред Скопје!
00:00 Сончево и топло време
00:00 Премиера на претставата „Коцкар“ од Достоевски, во режија на Дејан Пројковски
00:00 МАКЕДОНИЈА БИЛА И БУГАРСКА: Румен Радев не прифаќа Горна или Северна Македонија затоа што тоа биле бугарски територии! (Infomax)
00:00 Ова се сите детали од несреќата на Кајмакчалан (Весник)
00:00 Ќе се утврдува кој е одговорен за сексуалната злоупотреба на девојчето од дом (Вечер)
00:00 Невиден скандал во светскиот ракомет: Балканската селекција исфрлена од баражот за СП

Last news

00:00 "Hiç 'Yardımcı' olmadılar!"
00:00 মেলায় ক্রেতা বাড়ছে
00:00 Man who murdered, raped 7-year-old Pakistani girl sentenced to death
00:00 Vildt Valencia-comeback sikrer sejr over bundprop
00:00 Прогноз заключительного дня группового этапа Олимпиады-2018 от украинского хоккеиста
00:00 Las fotos más impactantes del día en el mundo, 17/02/2018
00:00 Watch FA Cup highlights as Romelu Lukaku finds his form and the pressure increases on Alan Pardew
00:00 وفاة الممثل المصري محمد متولي عن عمر يناهز 73 عاما
00:00 Charlotte Crosby tweets that she’s told Joshua Ritchie she’s in love with him… but deletes it seconds later
00:00 Στρατηγος ΔΗΜ.ΜΑΤΑΦΙΑΣ, ο ΜΥΘΟΣ : «Πέρναγε απέναντι κι έσφαζε τους Τούρκους σαν τα κατσίκια». «Μπραδέρι» με τον Οτσαλάν και παντοτινός στόχος της ΜΙΤ που τον έψαχνει για να τον σκοτώσει
00:00 Android: como configurar sua música favorita como alarme no seu telefone
00:00 My Husband Did Not Put His Sperm In My Food; Rice Seller Cries Out (Photos)
00:00 3 facing drug, weapons charges after Halifax police search
00:00 Интер поражен од Ђенове
00:00 Евровидение 2018: результаты второго полуфинала и видео выступлений участников Нацотбора
00:00 TV-vært bad superstjerne om at holde kæft: Nu kommer reaktionen
00:00 Tangisan sambut amah
00:00 У ВМС заперечують, що морських піхотинців убили через позастатутні відносини
00:00 Πούλησαν κλοπιμαία από εργοτάξιο στον ιδιοκτήτη άλλου
00:00 Az AWS nyerte a második elődöntőt, ők is esélyesek az idei Eurovízióra
00:00 Пропуск приемов пищи может привести к быстрому набору веса
00:00 Willian: Menang atas Hull di Piala FA Bangkitkan Semangat Chelsea
00:00 Su mamá le dio una tarea, ella quería salir y desesperadamente hizo esto
00:00 Полиция начала патрулирование 7 автодорог в 5 областях Украины
00:00 Icefi advierte que desavenencias internas entre la OEA y la Maccih están debilitando el esfuerzo anticorrupción en Honduras
00:00 Авиакомпания «Победа» запустила новый рейс из Москвы в Карловы Вары из Внуково
00:00 Medie: Teenagepiger udskrevet fra sygehus i Esbjerg
00:00 Sex & Relationships: 4 out of 5 women want you to do this in bed
00:00 Tanpa USG, Jenis Kelamin Bayi Bisa Ditebak dengan Cara Ini
00:00 কী হয়েছে অর্থমন্ত্রীর?
00:00 Patín: mirá la performance de la pareja que emocionó y se llevó el oro en los Juegos Olímpicos de Invierno
00:00 Jonas em branco na Luz um ano depois (mas a “fortaleza aérea” resolveu)
00:00 Wales earthquake is biggest 'onshore UK event' in 10 years
00:00 Fahnenträger Frenzel - Von meiner Gold-Prämie kaufe ich mir einen Grill
00:00 Nach Platz 16 - Verzichtet Dahlmeier jetzt auf die Staffel?
00:00 Besuch im Niemandsland - BamS an der gefährlichsten Grenze der Welt
00:00 Er rannte 6km zum ersten Date - Aljonas Mann erzählt die Geschichte ihrer Liebe
00:00 Sakarya'da kayınbirader dehşet saçtı
00:00 REAL SCOOP: IHIT on the scene of Coquitlam murder
00:00 Pasticcio Skriniar-Ranocchia Poi Pandev, sprofondo Inter A Marassi il Genoa vince 2-0 La Roma è terza: la classifica
00:00 Embajador de Francia: Comunidad internacional está aquí para seguir apoyando la lucha contra la corrupción
00:00 So kommentiert Deutschland: Sicherheitskonferenz - "Nehmt Gabriel! In SPD ist weltpolitisches Format gerade nicht im Übermaß zu finden"
00:00 Η Ρίτα Όρα στο Κόσοβο για την «ημέρα ανεξαρτησίας»
00:00 Man United draws Brighton in FA Cup quarterfinals
00:00 Дмитрий Свищёв: «Не хочу участвовать в закрытии Игр под нейтральным флагом»
00:00 سلطات تاونات: مواطنون تسببوا في وفاة هذا المسن
00:00 Biden, in public and private, tiptoes toward a 2020 run
00:00 В Москве электричка сбила мужчину
00:00 Petition circulating opposing Montreal’s plan to close part of Mount Royal to drivers
00:00 Они все время пытаются нас подловить
00:00 Τραγωδία στην Κρήτη - Τον καταπλάκωσε το τρακτέρ του και πέθανε
00:00 Presidente de Honduras junto con los países cooperantes reafirman la vigencia del convenio OEA-MACCIH
00:00 Se activa alerta sísmica en algunos puntos de la CDMX
00:00 Jerónimo quer "independência financeira" e prepara recrutamento de militantes
00:00 Blackface in Chinese Lunar New Year sketch draws criticism
00:00 Fraga, a nova dirigente do PSD, apresentou queixa-crime contra ministros de Passos
00:00 В Одесі під час пожежі житлового будинку загинуло 2 людини
00:00 Более десятка компаний заинтересовались украинской ГТС
00:00 Who was the second Survival Of The Fittest contestant to leave the show, how can you vote and who is still in the line-up?
00:00 Winter Olympics: Nigeria’s first skeleton athlete, Simidele ends race
00:00 Победителями второго полуфинала нацотбора на Евровидение-2018 стали Kadnay, Tayanna и Melovin
00:00 Groves vs Eubank Jr: What time is fight TONIGHT, what TV channel is it on, live stream and who is on undercard for the World Boxing Super Series clash?
00:00 Hamburg - Das muss weh tun!: Hier hängt Hamburgs krassester Piercer
00:00 6 قتلى في حادث اصدام قطار وسيارة لنقل المستخدمين في طنجة
00:00 Guy Smarts: Why your deodorant might be making you flabby, tired, and impotent
00:00 "Евровидение-2018": названы все финалисты Нацотбора
00:00 Waters’ field goal gives LSU 64-63 win over Missouri
00:00 Personil Disibukkan Side Project, Alter Bridge Tetap Targetkan Rilis Album Keenam Tahun Depan
00:00 India-Iran Sepakat Tingkatkan Upaya Stabilitas Afghanistan
00:00 Ученые рассказали, как люди воспримут встречу с инопланетянами
00:00 Eniştelerini ve ablasını vurup intihar etti
00:00 Sakarya’da iki grup arasında çatışma: 2 ölü 2 yaralı
00:00 Фанаты команды Ярмоленко едва не довели футболиста своего клуба до самоубийства
00:00 أسامة النجيفي ينفي طلبه من أمريكا تأجيل الانتخابات في بلاده 
00:00 Россия требует от ОБСЕ и Украины оперативной реакции на угрозы Россотрудничеству в Киеве, - Лукашевич
00:00 Κριστίν Λαγκάρντ: «Συνεργαστήκαμε πολύ καλά με την Ιρλανδία, την Πορτογαλία ή την Κύπρο, με την Ελλάδα ήταν πιο δύσκολο, αλλά εκεί όλα είναι δυσκολότερα»
00:00 [사진]청백전 선발로 나선 베렛
00:00 Florida student Emma Gonzalez to lawmakers and gun advocates: 'We call BS'
00:00 PPP Inginkan Cawapres Pendamping Jokowi dari Kalangan Santri
00:00 معارك شرسة بين الجيش اليمني والحوثيين بالحديدة.. والشرعية تتقدم
00:00 Нацотбор на Евровидение-2018: стали известны имена еще трех участников финала
00:00 Avaz.ba na licu mjesta / Banovići: U vrijeme eksplozije u diskoteci bilo mnogo mlađih osoba, među njima i Kukićev sin
00:00 প্রশ্নপত্র ফাঁস: পদত্যাগে গররাজি শিক্ষামন্ত্রী
00:00 Разочарование канцелярии президента Польши переговорами Розенко и Глинского необоснованно, - МИД
00:00 One must go: Labor condemns PM, Joyce spat
00:00 Comisión Permanente definirá agenda para este miércoles
00:00 مانشستر يونايتد إلى ربع نهائي كأس الاتحاد الانكليزي
00:00 Scientists create first human-sheep hybrids
00:00 شرطة المالديف تعتقل 25 شخصا بعد احتجاج يطالب باعتقال الرئيس  
00:00 Polisi: Selain Pemakai, Dhawiya dan Keluarganya Diduga Juga Jadi Pengedar Narkoba

Република моја земја, Наша земја, Земјата која ја претставувам...

На 24 јануари на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, лидерот на марионетската влада на Македонија, поставена од странски земји, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, да разговара за грчко-македонските односи и за ирационалното грчко противење на историското и вистинско име на Република Македонија.

На заедничката прес-конференција одржана по средбата, Заев, во понижувачки обид да му се додвори на премиерот на земја која не ја крие својата желба да го избрише македонскиот идентитет, се надмина себе си во досегашните напори за „усогласување“ со своето сервилно и потчинето однесување. Покрај понижувачката изјава дека Македонија ќе го смени името на аеродромот Александар Велики и на главниот автопат во Македонија, кој исто така го носи името на Александар Македонски (постојат наводи дека новото име ќе биде „Автопат Пријателство“, но нема да коментираме за иронијата на ова), како гест на „добра волја“, Заев отворено индицира дека името на неговата земја, Македонија, ќе се промени за да се задоволи грчкото расистичко противење и да се олесни патот на Македонија кон „евро-атлантските интеграции“. Како поинаку да се протолкува фактот што во текот на целата прес-конференција, Заев, стоејќи покрај својот господар Ципрас, ниту еднаш не го спомна зборот „Македонија“ како име на земјата?

Додека лажниот левичар Ципрас арогантно постојано ја нарекуваше Македонија „Скопје“ и „ФИРОМ“, Заев ниту еднаш не смогна храброст - како да е воопшто потребна храброст за лидер на една нација да го употреби името на земјата која ја претставува - да го употреби името „Македонија“, нарекувајќи ја, наместо тоа, неразумно и сервилно, „мојата земја“, „нашата земја“ и „земјата која ја претставувам“. И во минатото постапувал вака, како во најскорешниот пример, минатата недела кога во Македонија го интервјуираше новинар на грчкиот ТВ канал „Алфа“. Неволноста, па дури и опсесивното одбивање на Заев да го каже името на својата земја пред грчките политичари е непромашлив доказ дека тој и неговата квинслиншка влада се подготвени да го сменат името на Македонија и со тоа да им зададат конечен удар на македонскиот идентитет, историја, јазик и култура, и со самото тоа, на македонското постоење како национална држава на македонскиот народ. Во исто време, Ципрас недвосмислено изјави дека покрај името, Македонија ќе мора да го смени и својот национален идентитет и јазик за Грција да ги „поддржи“ нејзините евроатлантски стремежи. Заев не ги оспори барањата на Ципрас, туку послушно климаше со главата како учениче кого го кара директорот на училиштето.

Го повикувам Заев да одговори на следните прашања: На која земја сте Вие наводниот лидер? Кое е името на таа земја во Уставот кој се заколнавте да го почитувате? Ќе продолжите ли да бидете лидер на „Република Моја земја / Наша земја / Земјата која ја претставувам“, или на Република Македонија? Кога ќе престанете да бидете сервилен пион на САД, НАТО, ЕУ, Грција, Бугарија и Албанија? Имате ли грам македонска национална гордост во себе, или ќе продолжите да бидете единствениот шеф на влада во светот кој одбива да го употребува официјалното име на земјата и да го изусти името на својот јазик и името на својот народ кога и да излезе од земјата и, сѐ почесто, дури и во неа?

Неволноста на Заев да го употреби официјалното име на Македонија е несоборлив доказ дека тој и неговата инсталирана влада се подготвени да го сменат името на Македонија по секоја цена, за да ги задоволат расистичките барања на Грција и на нејзините сојузници од ЕУ/НАТО/САД. Сепак, тој и неговото црно сценарио можат да се спречат преку соединето дејствување на Македонците од и надвор од Македонија. Затоа, ги повикуваме Македонците од целиот свет одлучно и истрајно да го одбранат вековното име на Македонија. Сите Македонци треба да се соединат во одбрана на нашето име. Придружете се на кампањата на ММДЧП „Нашето име е Македонија“ и на нашиот повик да ги прекинеме анти-македонските преговори за името. Одбранете го нашето право да постоиме како Македонци. Не му дозволувајте на Заев и на Западот да го денационализираат македонскиот народ. Македонија е сѐ што имаме!

Бил Николов, Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП)