Macedonia

САД: Средбата во Вашингтон отвора нови можности за Косово и Србија

Од: А1он

Средбата на српските и косовските делегации во Белата куќа на крајот на месецов дава можност и ја отвора вратата за економски развој и инвестиции, изјави Ричард Гренел, специјален претставник на американскиот претседател за преговорите меѓу Белград и Приштина, осврнувајќи се на состанокот закажа за 27 јуни во Вашингтон.

„Соединетите Американски Држави се надеваат дека лидерите на Косово и Србија ќе ја искористат оваа можност да му се вратат на дијалогот и да започнат нова ера на стабилност и просперитет. Народите од овој регион не заслужуваат помалку од тоа,“ изјави Ричард Гренел за српските медиуми.

Делегацијата на Европската унија во Србија најави дека специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, ќе го посети српскиот главен град на 22 и 23 јуни.

„За време на посетата, Лајчак ќе се сретне со клучните српски претставници со кои ќе размени мислења за конкретни следни чекори и модалитети за брзо продолжување на дијалогот со помош на ЕУ,“ се наведува во соопштението.

Лајчак во Приштина изјави дека се создадени услови за продолжување на дијалогот.

Football news:

Micah Richards: Arsenal need to keep the Forward. It can attract other top players
York on Keane's criticism of De Gea and Maguire: Roy himself was not perfect when he played. He should be more restrained
Setien on Griezmann: When he plays, I am asked about Fathi, and Vice versa. Antoine is important to Barca
Setien on the situation with Messi: I haven't heard anything from him. Everything else is speculation
Sane did not pose in the number 10 shirt out of respect for Coutinho
Alvaro Morata: Atletico are close to the level of top clubs. We beat the best team in Europe to the Champions League
Sneijder can resume his career in Utrecht