Macedonia

Скопје лидер на ковид листата со 1.507 активни случаи, најмногу во Чаир 336 | Нова ТВ

Нова ТВ - тукушто објавено

Од новите 182 случаи со Ковид-19 што се регистрирани во државава во последните 24 часа, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), 107 се од Скопје, со што вкупниот број заболени во главниот град достигна 2.243, а активни се ...

Фокус - тукушто објавено

Уште еден позитивен случај на корона вирус е регистриран во Општина Неготино, информираат од Министерството за здравство. Се работи за маж на возраст од 64 години, жител на Тимјаник. -Новорегистрираниот пациент се наоѓа во Скопје.

Канал5 - тукушто објавено

Од регистрираните нови 182 случаи со Ковид-19 во државава, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, 107 се од Скопје, со што вкупниот број заболени во градот достигна 2.243, а активни се 1.507 случаи.

МКД - тукушто објавено

Бројот на активни случаи на ковид-19 во скопската општина Чаир се зголеми на 336, а следна на листата е Гази Баба со 128 случаи, па Аеродром со 125. Листата на активни случаи по скопските општини заклучно со вчера е следна: Чаир – 336 Гази Баба - ...

Р.С.Европа - пред: 26 мин

Во изминатите 24 часа се регистрирани нови 182 случаи на коронавирус во Македонија, а шестмина луѓе починаа, информира Министерството за здравство. Најголем број од случаите се во Скопје – 107.

Фокус - пред: 22 мин

Mинистерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-107, Куманово-14, Штип-4, Тетово-23, Струга-5, Битола-2, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-1, ...

А1 On - пред: 30 мин

Од регистрираните нови 182 случаи со Ковид-19 во земјава, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, 107 се од Скопје, со што вкупниот број на активни случаи заразени од коронавирус се 1.507.

Глас на Америка - пред: 26 мин

Нов Зеланд денеска го објави својот трет потврден случај на коронавирус во текот на оваа недела, што ја поттикна владата да ги засили рестрикциите за оние што влегуваат во државата, откако претходно прогласи дека локалниот пренос на вирусот е ...

Независен - пред: 18 мин

Во последните 24 ласа, во Србија почина едно лице од последиците на корона вирусот, а заразени се нови 94 луѓе, два помалку од вчера. Податоците се објавени на covid19.rs. Вкупно до сега регистрирани се 12.616 на заразени од корона вирусот, а има ...

Курир - пред: 22 мин

Во последните 24 часа се направени 1.348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи со Ковид-19 од кои во Скопје се 107 ново заразени лица. Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има ...

ТВ21 - пред: 49 мин

Иако со мерките за изолација и физичка дистанца се доби време за борба против пандемијата на коронавирус, таа сè уште не е завршена, а подготовките за евентуален нов удар на есен сега се приоритет на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, изјави ...

Тера - тукушто објавено

Во последните 24 часа во Битола е регистриран еден нов случа на Ковид-19. По грешна е објавено денеска дека во Битола се два нови. Еден случа од Ресен е напишан како во Битола. Институтот за јавно здравје регистрира и еден оздравен пациент во Битола.

Слободен Печат - пред: 1 час

Текстилниот кластер во Штип и натаму останува најпогоден со Ковид-19, поради што затворена е уште една конфекција каде се регистрирани нови позитивни случаи на коронавирус. Како што дознаваме, станува збор за конфекцијата „Гранд текс“, каде еден од ...

еМагазин - пред: 24 мин

Министерство за здравство информираше дека има 182 нови заболени од корона вирусот од кои 107 се во Скопје. Состојбата со активни случаи по општини заклучно со вчера е следна: • Чаир – 336 • Аеродром – 125 • Бутел – 118 • Гази Баба – 128 • Центар – ...

CivilMedia - пред: 22 мин

Во последните 24 часа регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19, a направени се 1.348 тестирања, информира министерот за здравство Венко Филипче. Скопје 107, Куманово 14, Штип 4, Т етово 23, Струга 5, Битола 2, Охрид 6, Гостивар 4, Струмица 1, ...

Локално - пред: 26 мин

Во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19, од кои 107 се од Скопје. Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во ...

+инфо - пред: 2 часа

Денес очекувам во Штип да имаме и двоцифрен број на оздравени граѓани. Имаме и 440 граѓани кои се во самоизолација. Во клиничката болница во Штип, имаме 20 граѓани позитивни на вирусот. За непочитување на препораките за заштита од коронавирусот се ...

Тера - пред: 28 мин

Во последните 24 часа во Битола се регистрирани нови два случаи на Ковид-19. Институтот за јавно здравје регистрира и еден оздравен пациент во Битола. Со денешните нови два случаи, вкупниот број во Битола регистрирани од почетокот на кризата се ...

24 Вести - пред: 1 час

Во Велика Британија има речиси 300.000 случаи на коронавирусот, додека повеќе од 42.000 лица починале, покажуваат податоците на британската Влада. Меѓутоа, овие бројки вклучуваат само луѓе кои биле тестирани за коронавирусот, така што бројот на ...

Макфакс - пред: 3 часа

Уште најмалку 130.000 луѓе починале од коронавирус ширум светот, покрај 450.000 официјално пријавени смртни случаи, покажува новата студија на Би-би-си . Прегледот на прелиминарните податоци за смртоност од 27 земји покажува дека на многу места ...

Тера - пред: 36 мин

Во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19. – Скопје 107 – Куманово 14 – Штип 4 – Тетово 23 – Струга 5 – Битола 2 – Охрид 6 – Гостивар 4 – Струмица 1 – Кочани 1 – Берово 1 – Ресен 13 – Неготино ...

Frontline - пред: 38 мин

Во последните 24 часа се направени 1.348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ...

Макфакс - пред: 3 часа

Осум нови случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во Словенија во последните 24 часа, објави словенечката Влада во четвртокот, најавувајќи мерки за спречување на ширење на инфекцијата.

Битола Њуз - пред: 22 мин

Според Министерството за здравство, во последните 24 часа се направени 1.348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19, од кои во Битола се новозаболени 2 лица. По градови, и денес, најповеќе има во Скопје 107, Куманово 14, Штип 4, ...

+инфо - пред: 3 часа

Имено, во Словенија, по отворањето на границите по првиот бран на пандемијата, се појавија нови случаи на инфекција, кои според словенечките власти се поврзани со луѓе кои доаѓаат од други земји, пред се од Балканот.

Макфакс - пред: 4 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во Перу надмина 240.000, со што оваа јужноамериканска земја ја премина Италија по бројот на заболени, објавија властите. Перу е на второто место по број на потврдени случаи на коронавирус во Латинска Америка, зад ...

ММС - пред: 4 часа

64 годишен жител на селото Тимјаник – Неготино е позитивен на Ковид 19, потврдија денеска од Центарот за јавно здравје Кавадарци. Пациентот е хоспитализиран на скопските клиники поради лекување на други здравствени проблеми, каде е утврдено дека е ...

Макфакс - пред: 6 часа

Бројот на заразени со коронавирус во Перу надмина 240.000, со што ја престигна Италија по бројот на заболени, објави владата на јужноамериканската земја. Перу е на второто место по бројот на потврдени случаи на коронавирус во Латинска Америка, зад ...

Сител - пред: 4 часа

Нов позитивен случај на коронавирус е регистриран во Тиквешко, за МИА потврдуваат од Центар за јавно здравје Кавадарци. -Се работи за 64-годишен пензионер од неготинското село Тимјаник, кој, според неговите кажувања, од 20 мај се лекувал на скопски ...

Press24 - пред: 6 часа

Бројот на заразени со коронавирус во Перу надмина над 240.000, со што таа земја ја премина Италија по бројот на заболени, соопштила владата на таа јужноамериканска држава. Перу е на второ место по бројот на потврдени случаи на коронавирус во ...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Олабавувањето на мерките против ширењето на коронавирусот и непридржувањето кон препораките од здравствените власти влијаеше на зголемување на бројот на нови случаи на заразени во земјите од Западен Балкан.

Макфакс - пред: 7 часа

Бројот на заразени со коронавирус во Црна Гора се зголеми на девет во средата, откако црногорскиот Институт за јавно здравје потврди седум нови случаи на инфекција. Претходно, црногорските здравствени власти, откако немаше регистрирано ниту еден ...

Кајгана - пред: 6 часа

Бројот на заразени со коронавирус во Перу се искачи над 240.000 илјади, со што оваа земја ја надмина Италија по бројот на заразени со COVID-19. Перу е на второ место по бројот на потврдени случаи од коронавирус во Јужна Америка, а на седмо место во ...

ТВ21 - пред: 7 часа

Бројот на заразени со коронавирус во Црна Гора се зголеми на девет лица во текот на вчерашниот ден, откако црногорскиот Институт за јавно здравје потврди седум нови случаи на инфекција. 42 последоватални денови Црна Гора немаше регистрирано ниту ...

Локално - пред: 5 часа

Перу има регистрирано повеќе од 240.000 вкупно луѓе заразени со коронавирусот, надминувајќи ја Италија, која е тешко погодена, објави владата на таа јужноамериканска земја, пренесува Ројтерс.

Курир - пред: 8 часа

Здравствените власти во земјава вчера повторно регистрираа високи бројки на заболени од КОВИД 19. Вкупно беа евидентирани 193 нови случаи и девет починати. Капацитетите во болниците се полнат, а медицинскиот персонал е преморен.

Н.Македонија - пред: 6 часа

Еден од десет граѓани во Македонија смета дека не постои коронавирус, а еден од дваесет верува дека коронавирусот е поврзан со телекомуникациската мрежа5Г. Тоа беа сензационалистички откритија на деновиве објавеното истражување на јавното мислење, ...

Локално - пред: 6 часа

Седум нови случаи на коронавирус биле регистрирани во Црна Гора во средата. „Од вчера до денес во 21 часот, лабораториите на институтот анализирале 200 примероци, од кои 193 беа негативни и седум позитивни Четири нови пациенти се контакти на ...

Фактор - пред: 8 часа

Скапо ќе не чинат грешките кои се направија во водењето на оваа епидемија, а почнаа со објавување на изборната кампања, некаде на почетокот на месец мај, кога се разлабавија мерките во услови на флагрантно кршење на законите и прописите за заштита ...

Точка - пред: 7 часа

Мексиканската влада призна дека реалниот број на заразени веројатно е поголем од бројката на официјално потврдени случаи. Мексиканското Министерство за здравство во текот на вчерашниот ден соопшти дека во земјата се потврдени 4,930 нови случаи на ...

Опсервер - пред: 8 часа

Москва, 18 јуни 2020 () – Повеќе од 50 проценти од руските граѓани заразени со коронавирусот не покажуваат никакви симптоми, изјави Ана Попова, раководител на руската Федерална служба за мониторинг на правата на потрошувачите и благосостојба на ...

А1 On - пред: 17 часа

Црногорските здравствени власти соопштија дека во текот на изминатите 24 часа во земјата се откриени седум нови случаи на заразени со коронавирус, две недели откако во земјата беше прогласен крај на епидемијата.

360 степени - пред: 19 часа

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани 9 смртни случаи како последица на ковид-19. Во болницата во Куманово почина пациент на 81 година, во Охрид пациент на 83 години, во „8 Септември“ четири лица на возраст од 61 до 69 години.

360 степени - пред: 18 часа

По олабавувањето на рестрикциите земјите од соседството бележат пораст во дневните статистики за бројот на нови случаи. Србија денеска регистрираше 96 случаи, додека вчера имаше 59 новозаразени. Ден претходно – на 15 јуни, имаше 57.

Слободен Печат - пред: 17 часа

Вкупниот број на починати од коронавирус во Велика Британија порасна на 42.153, односно за 184 повеќе смртни случаи од вчера, покажуваат податоците достапни од британската влада, објавени од Гардијан.

Р.С.Европа - пред: 20 часа

Во општина Центар Жупа, каде што беа регистрирани првите два случаи на болни од коронавирус на 26 февруари, по повеќе од 100 дена е регистриран нов случај на заразен. Раководителот на Заводот за јавно здравје- единица во Дебар, Ментор Мела за РСЕ ...

Локално - пред: 16 часа

Во лабораториите на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) се регистрирани седум нови случаи на коронавирус. Така, сегашниот број заразени во Црна Гора се искачи на девет. „Од вчерашниот пресек до 21:00 часот, лабораториите на Институтот анализираа 200 ...

24 Вести - пред: 19 часа

Девет пациенти починаа од коронавирусот, а сто деведесет и три се новодијагностицирани во изминативе 24 часа, информираат од Министерството за здравство. Од новите потврдени случаи најмногу се од Скопје односно 140, 19 се од Тетово а 11 од Охрид.

+инфо - пред: 20 часа

Казахстанските власти ја алармираа јавноста поради новиот пораст на заразени со коронавирус во главниот град Нур-Султан. Шефот на државата Касим-Јомарт Токаев се обидува да го смири народот, нагласувајќи дека епидемијата е под контрола, а Владата е ...

Република - пред: 19 часа

Шпанското Министерство за здравство објави дека во изминатите 24 часа се регистрирани 141 нови случаи на Ковид-19 во земјата, што е значителен пораст од 76 заразени што беше објавен во вторникот. Земјата брои вкупно 244.683 инфицирани.

Football news:

Kike Setien: Griezmann played a great match, understood Messi well, scored a great goal. We changed something
Barca President on the Real Madrid match: VAR always favours one team. I have an unpleasant feeling
Faty scored the 9,000 th goal in the history of Barcelona
Griezmann scored in La Liga for the first time since February with a pass from Messi
Suarez came out on the 3rd place in the list of the best Barca Goalscorers in history
Guardiola lost 3 away games in a row in the League for the first time in his career
About Lautaro Marotta: He has not shown the slightest desire to leave