Macedonia

Средба Шарл Mишел-Зоран Заев: Мотивирани сме да продолжиме со европскиот курс | Република

Република - пред: 39 мин

По средбата со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Заев на својот фејсбук профил напиша: Мотивирани сме да продолжиме со европскиот курс со цел заокружување на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ.

24 Вести - пред: 6 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев е уверен дека сите заедно можеме да го задржиме вистинскиот курс на реформи како неопходност за влез на Македонија во Европската Унија. Ваквото уверување Заев денеска, му го пренел и на претседателот на Европскиот ...

24 Вести - пред: 6 часа

Не е случајна посетата на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел на земјава, вели политичкиот аналитичар Александар Јовановски од Хелсиншкиот комиетет по средбите на Мишел со претседателот на државата Стево Пендаровски и лидерите на СДСМ и ...

Алсат-М - пред: 7 часа

Законот за Јавно обвинителство, изборите на 12 април и целосното спроведување на реформите беа тема на разговор и на одвоените средби на лидерите на СДСМ и ВМРО, Заев и Мицковски со претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел.

Канал5 - пред: 9 часа

Со пораки на силна посветеност, но и без гаранции дека Македонија може да се надева на сигурен почеток на преговори на пролет, првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел ја заврши посетата на земјава..

MakPress - пред: 9 часа

Единствена Македонија го осудува дрското и безобзирно лажење на Зоран Заев, кој на денешната средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел рече дека цел на сите граѓани на Република Северна Македонија е заокружување на интеграциите во НАТО ...

24Инфо - пред: 11 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со Шарл Мишел, претседател на Европскиот Совет. На средбата се разговараше за процесот на реформи, потребата од носење на Законот за јавно обвинителство, евроинтегративниот процес, како и за новата ...

ТВ21 - пред: 12 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, утринава имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел кој е во посета на нашата земја. Тој истакна дека со Мишел зборувале за актуелните теми, и дека првиот човек на Советот на Европа дал уверување ...

360 степени - пред: 12 часа

Европската перспектива на земјата и што треба да се направи да се добие датум за преговори и понатаму членство во ЕУ биле темите на кои утрово на работен појадок разговарале претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Локално - пред: 13 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со претседателот на Европскиот Совет – Шарл Мишел. На работниот појадок било разговарано за европската перспектива на земјата и тоа што треба да се направи за државава да добие датум за ...

Без конкретни ставови околу методологијата, но со најава дека на Европскиот Совет во март ќе се водат тешки разговори по ова прашање, но и за самиот процес на проширување, претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, попладнево меѓу редови најави ...

Претседателот на Советот на Европа потенцираше дека во неговиот мандат ќе се залага за преговори со Македонија и во таа насока ќе предложи стратегија која се базира на три столба. Низвесноста околу проширувањето, методолгијата и одлуката за старт на ...

Првиот столб е да работиме во следните недели и месеци, да се усогласиме околу една реформа на процесот на проширување и негова модернизација. Констатирав дека има повеќе европски земји кои сметаат дека треба да дадат поголемо лидерство на овој ...

Новиот претседател на Советот на Европа, Шарл Мишел, вели дека во неговиот мандат на новата позиција ќе се залага за преговори со Северна Македонија, но дека и нашата држава треба да продолжи со реформите.

Судбината на Македонија е европска, порача претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на заедничката прес конференција со претседателот Пендаровски. Тој најави дека очекува на состанокот на 26 март, членките на Унијата да усогласат заеднички став ...

И новиот претседател на Европскиот совет, Шарл Мишел, како и еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, на средбите со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Оливер Спасовски вечерва во Скопје, рекол дека работи на стратегија за ...

Иднината на Македонија е европска.Дебатата на самитот во Март треба да продолжи во таа насока, порача вечерва претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, по средбата со претседателот Пендаровски.

Новиот претседател на Советот на Европа, Шарл Мишел, кој е во работна посета на официјално Скопје, вели дека во неговиот мандат на новата позиција ќе се залага за преговори со Северна Македонија, но дека и нашата држава треба да продолжи со ...

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел кој престојува во работна посета на Република Северна Македонија.

Договорот за излез на Велика Британија од ЕУ денеска го потпишаа претседателите на Европската комисија и на Европскиот Совет, Урсула Фон Дер Лајен и Шарл Мишел. Со тоа тој може да оди на ратификација во Европскиот парламент.

Мојата посета тука после неколку недели од преземањето на функцијата претседател на Европскиот совет има за цел да даде многу силна порака, убедување кое го споделив и со вас, дека иднината и судбината на Северна Македонија е европска.

Во овие моменти според најавата, во Владата се очекува средбата на премиерот Спасовски со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, кој во земјава доаѓа на покана од претседателот Пендаровски.. Пред доагањето во Скопје ,Мишел беше во Тирана.

Методологијата и моменталното расположение во Европскиот совет околу пристапниот процес за земјава ќе биде темата на која претседателот на Советот, Шарл Мишел, ќе разговара со државиот и политички врв на земјава.

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски го прими претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел кој допатува во работна посета на нашата земја на покана на претседателот на Република Северна Македонија, Стево ...

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска доаѓа во работна посета на Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за текот на реформскиот ...

Новиот претседател на Советот на ЕУ денес во Скопје СКОПЈЕ — Државниот врв и партиските лидери очекуваат новиот претседател на Советот на ЕУ да го појасни изгледот на најавената промена на методологијата за пристапување.

Шефот на државата Стево Пендаровски, по средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел изјави дека ние сме подготвени да ја прифатиме новата методологија. Вели дека процесот мора да биде одржлив.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во дводневна посета на Скопје и тоа само неколку дена по посетата на еврокомесарот за проширување Вархеји. Аналитичарите велат дека интересот на ЕУ за Западен Балкан е очигледен, но оти и земјава треба ...

Можеби најекспонирана личност денеска беше претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој одговори на повеќе актуелни теми, пренесувајќи го својот и ставот на партијата на темите: избори, Закон за Јавно обвинителство и посетата на Шарл Мишел, претседател на ...

Двајцата највисоки претставници на ЕИ, претседателите на Европската Комисија и на европскиот совет, Урсула Дон Дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од унијата.

Новата методологија на ЕУ на преговарање и текот на реформскиот процес се очекува да бидат главните теми за кои ќе се разговарана средбите на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел со високи македонски претставници за време на неговата прва ...

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, го потпишаа договорот за излегување на Велика Британија од Европската Унија, седум дена пред тоа официјално да се реализира.

Претседателката на Европската комисија Урсула вод дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска го потпишаа договорот за излегување на Обединетото кралство од Европската унија следната недела.

Денеска во Македонија ќе допатува претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Според најавите, високиот европски челник ќе оствари средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање со ЕУ, ...

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува да добие детали за новата методологија, за деталите како и за односот на земјите членки кон самата ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел доцна попладне ќе допатува во работна посета на Република Северна Македонија. Тој ќе се сретне со шефот на државата Стево Пендаровски, со кого потоа ќе одржи заедничка прес конференција.

Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека Унијата во следните седмици ќе води интензивни разговори за тоа на кој начин во иднина ќе биде воден процесот за проширување на ЕУ.

Новата методологија на ЕУ за водење преговори ќе се објави на 29 јануари, рече Зоран Заев и посочи дека очекува од новиот претседател на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој денеска доаѓа во посета на земјава, да добие потврда дека паралелно може да ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Албанија. Тој ќе се сретне со премиерот Еди Рама, со кого потоа ќе одржат заедничка прес конференција, а потоа првиот човек на Европскот совет ќе отпатува за ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да стане збор за новата методологија за почеток на преговорите со Европската ...

Претседателката на Европската комисија Фон дер Лајен и Шарл Мишел, претседател на Советот на ЕУ, денеска го потпишаа договорот за излез на Велика Британија од Европската унија, со што се отвора можноста за ратификација од страна на Европскиот ...

Денеска Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, двајцата највисоки ЕУ претставници, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од Унијата.

„Шарл Мишел и јас тукушто го потпишавме Договорот за повлекувањето на Обединетото Кралство од ЕУ, што го отвара патот за негово ратификување од Европскиот парламент”, напиша на Твитер шефицата на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

Двајцата највисоки претставници на Европската Унија, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за „развод“ со Велика Британија.

Верувам дека ќе може да ни даде информација повеќе во однос на тоа кога се планира усвојувањето на самата методологија, за односот на земјите членки кон самата метолодогија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за ...

Претседателката на Европската комисија Урсула ВоN Дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска го потпишаа договорот за излегување на обединетото кралство од Европската унија следната недела.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува да добие детали за новата методологија, за деталите како и за односот на земјите членки кон самата ...

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува да добие детали за новата методологија, за деталите како и за односот на земјите членки кон самата ...

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за ...