Macedonia

Третпат се чисти „дивата“ депонија пред кумановската населба „Перо Чичо“

Од: А1он

Трет пат месецов се чисти „дивата“ депонија пред влезот на кумановската населба  „Перо Чичо“. Во чистењето, вклучени се екипи на јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“ и механизација од општествено одговорни компании, објави на социјалните мрежи кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски.

– Оваа локација се чисти по трет пат месецов, од страна на екипите на Ј.П. „Чистота и зеленило” Куманово во заеднички акции со општествено одговорни компании, но за жал, несовесни граѓани и поединци продолжуваат со неодговорно однесување исфрлање на смет, создавање на диви депонии во и вон градот и нивно опожарување, стои во објавата на Димитриевски.

Тој повика на совесност на граѓаните и активен пристап на сите институции во надминување на овој проблем со создавање на „дивата“ депонија во овој дел од Куманово.

– И покрај редовните акции на комуналната инспекција која има мали законски можности за санкционирање на сторителите, односот на МВР кон овој голем проблем во градот е пасивен и се сведува на ниво на набљудувач, иако законот за јавна чистота и комунална хигиена ги обврзува да делуваат и водат постапки кон сторителите.Општината сама и со сопствени сили не може да се справи со овој проблем, потребна е активен пристап на сите институции и граѓанска соработка, напиша Димитриевски.

радоначалникот апелираше до совесните граѓани да ги пријавуваат случаите на исфрлање отпад од поединци, да ги фотодокументираат и  да ги проследат на службениот телефон на раководителот на општинските инспекциски служби, Бобан Бојковски 070757510 и повика да се пријават сите незаконски дејствија за незаконски градби, узурпации на државен имот и слично.

Football news:

Lyon midfielder AUAR wants to move to Juventus. Liverpool, PSG and Manchester City are Interested in him
Bayer has extended the contract with defender Wendell until 2022
Wasserman became the new agent for Fede Valverde
Kurzawa took part in a protest against racism in Paris. 20 thousand people took to the streets
Pedro will leave Chelsea in the summer. Roma-the favorite in the fight for the player (Calciomercato.it)
Liverpool, Chelsea and Manchester United have 12 days to buy Werner for 55 million euros. Then the discounts will end
Assistant Simeone Burgos announced his departure from Atletico at the end of the season and plans to become head coach