Macedonia

Учениците, родителите и наставниците во очекување како и кога ќе почне учебната година | Опсервер

Опсервер - тукушто објавено

Прилеп, 13 август 2020 Како и кога ќе почне учебната година? Родителите, учениците и наставниците сѐ уште чекаат да се изјаснат Министерството за образование и здравствените експерти. Фактот дека сѐ зависи од епидемиолошката состојба и ситуацијата ...

Деца - пред: 37 мин

Како што училиштата на Флорида планираат повторно да се отворат за неколку недели, иако коронавирусот продолжува да се шири – едно видео објавено од училиште покажува како ќе изгледаат училниците оваа есен. Видеото привлекло големо внимание.

Опсервер - пред: 29 мин

Вашингтон, 14 август 2020 ( ) – Претседателот на САД, Донал Трамп, повеќемина гувернери, но и некои експерти одамна повикуват дека отварањето на училиштат во земјата е „морална одговорност“ за најмладите да не заостанат во психофизичкиот развој, ...

Женски магазин - пред: 57 мин

Стартот на учебната година низ светот ќе се одвива на најразлични начини, од преземање на најдрастични мерки, се' до нормална настава. “Mестото на децата е во училиште, а не дома пред компјутер.

Фактор - пред: 10 часа

Остануваат уште малку повеќе од три недели до почетокот на учебната година, а Министерството за наука и образование сè уште не започнало со изработка на планови за отворање и работење на училиштата во екстремно тешки околности без преседан.

360 степени - пред: 11 часа

Министерот за образование, Арбер Адеми изјави дека постои предлог во училиштата каде има мал број ученици, наставата да се одвива со физичко присуство, со почитување на мерките за заштита.

ТВ21 - пред: 12 часа

Комисијата за заразни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во училишните клупи. Другите генерации да продолжат со онлајн настава. Министерот за образование, Арбр Адеми, во врска со предлогот на ...

Алсат-М - пред: 15 часа

Учениците од прво заклучно со трето одделение ќе ја започнат новата учебна година со физичко присуство. Останатиот дел од основното и средно образование ќе ја следат наставата од далечина или онлајн.

Сител - пред: 12 часа

До трето одделение во училишните клупи, за останатите он лајн настава. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести по неколкудневните дебати со претставници од МОН кој модел е најбезбеден за учениците.

Канал5 - пред: 14 часа

Министерот за образование стои на ставот дека најдобра настава е во училишните клупи. Арбр Адеми вели дека во оние училишта каде има услови треба учениците да одат во училиште. Засега се уште продолжуваат консултациите за каков старт на учебната ...

Локално - пред: 11 часа

Министерот за здравство, Арбер Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека во училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се одвива со физичко присуство, почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид-19.

Телма - пред: 16 часа

Училишното ѕвонче да заѕвони за децата до трето одделение и тие физички, на растојание, да присуствуваат на часовите во училишните згради. Останатите ученици од дома, онлајн да добиваат задачи и да слушаат предавања.

Frontline - пред: 11 часа

Комисијата за заразни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во училишните клупи, а другите генерации да продолжат со онлајн настава. „Се истакнува – наставата да се одвива од дистанца, онлајн, со две ...

Канал5 - пред: 17 часа

Учениците до трето одделение во училишните клупи, останатите да следат настава од дома, е предлогот на Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за образование и наука.

24 Вести - пред: 18 часа

Во клупа или пред компјутер. Се уште е неизвесно дали, но и како учениците ќе ја стартуваат годината. На две и пол недели до старто на школската година Комисијата за заразни болести предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за ...

Сакам да кажам - пред: 19 часа

Комисијата за заразни болести денес на претставници на Министерството за образование и наука (МОН) им предложила учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, објави МИА.

Опсервер - пред: 15 часа

Берлин, 13 август 2020 () – Голем број од наставниците во Германија, кои спаѓаат во ризични здравствени групи, побарале да бидат поштедени од работа во училиштата, но биле одбиени, објави порталот на германскиот угледен неделен весник „Дер Шпигел“.

Скопје1 - пред: 12 часа

Деновиве актуелна е темата за почетокот на наставата во основните и средните училишта. Дали треба да почне новата школска година, кога треба да почне, како, дали со физичко присуство, дали со онлајн настава.

Канал5 - пред: 19 часа

Учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, предложи Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со претставници на Министерството за образование и наука.

Фокус - пред: 20 часа

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова го предлага Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок со претставници на МОН, пренесува Сител .

+инфо - пред: 20 часа

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести кој произлегол од утринскиот состанок – пренесе телевизија Сител Дали овој предлог ќе биде прифатен во целост ...

Точка - пред: 19 часа

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со претставници на Министерството за образование и наука предложи учениците до 3-то одделение да одат во училиште, додека пак останатите да учат од дома преку онлајн настава.

Хаштаг - пред: 21 часа

Постојат три сценарија како ќе изгледа наставата на универзитетите оваа година. Првиот е класичната настава, која би се одржувала како и досега, а другиот е т.н. хибридно сценарио каде предавањата ќе бидат онлајн, а практичната настава во помали ...

Сител - пред: 20 часа

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова, според инфорамциите на Сител е предлогот на Комисијата за заразни болести кој произлегол од утринскиот состанок.

Република - пред: 19 часа

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. ...

Expres - пред: 18 часа

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести на денешиот состанок се согласила да предложи учениците до трето одделение да ја следат наставата во ...

Н.Македонија - пред: 22 часа

На денот на годишнината на Охридскиот рамковен договор тоа не е тема број еден, па се чини ниту барањето на ДУИ за премиер етнички Албанец, туку тема број еден е започнувањето на учебната година во услови на корона.

Вечер - пред: 22 часа

Наставникот во ОУ ,,Кочо Рацин“ во Прилеп, Гоце Бумбароски кој преку својата Фејсбук страница ,,Наставник Гоце Бумбароски“ има повеќе од 5.000 следачи, вели дека е подготвен своите деца да ги испрати во училиште и градинка.

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Моделите што веќе ги подготви Министерството за образование ќе бидат разгледани уште еднаш на состанок на Комисијата за заразни болести, изјави министерот Арбер Адеми кој, како што објави ТВ Алсат М смета дека новата ...

Изутрината имавме заеднички состанок на Комисијата за заразни болести со претставници на МОН, присуствуваше и министерот Арбер Адеми. Апсолутно Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик по здравјето и на учениците, нивните родителите ...

Скопје, 13 август 2020 () – Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за ...

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Србија – Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по ...

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Алсат-М - пред: 1 ден

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

24Инфо - пред: 1 ден

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Слободен Печат - пред: 1 ден

Како што изјави министерот за образование, Младен Шарчевиќ, министерството изработило препораки за сите сегменти на наставата, меѓутоа, училиштата ќе имаат одреден степен на автономија. Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе ...

24Инфо - пред: 1 ден

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

360 степени - пред: 1 ден

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Frontline - пред: 1 ден

Досега нема одлука за отворање на градинките. Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе ...

Скопје инфо - пред: 1 ден

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Фокус - пред: 23 часа

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Сител - пред: 23 часа

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Курир - пред: 23 часа

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Република - пред: 23 часа

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

+инфо - пред: 23 часа

Во анализата што ја направи дописникот на МИА од Белград за изгледот на образовниот процес во престојната учебна година, основно е тоа што – школскиот час ќе трае 30 минути, посебен акцент е ставен на најмладите од прво до петто одделение, затоа што ...

ТВ21 - пред: 23 часа

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Либертас - пред: 23 часа

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Локално - пред: 23 часа

Во изминатите три дена и на помалку од три недели до почетокот на училишната година се уште нема одлука за тоа какво модел ќе се примени. Сите ученици, освен првооделенците, од 1 септември наместо на училиште ќе ја следат наставата од дома онлајн.

24 Вести - пред: 23 часа

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Football news:

Koeman Pro 3:0 with Celta: Proud of the team. The results show that we are on the right track
Milan extended their unbeaten streak to 18 games by beating Rio Ave on penalties in the Europa League qualifier
Arteta on Manchester City in the League Cup: Arsenal are not very lucky with the draw. This is another test
Klopp about losing to Arsenal and Liverpool in the country of dreams, you have to score. Last pass failed
Muller held the UEFA ceremony in the stable. There had Neuer, Kimmich and Evangeliski
Liverpool 4 seasons in a row, cannot get past the 5th round of the League Cup and 2012 wins the tournament
Leno - first Arsenal goalkeeper in 8 years not to miss at Anfield