Macedonia

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава | Канал5

Канал5 - пред: 17 мин

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава, која ноќеска беше извршена на државната Kардиохирургија...Прераната смрт на Eмилија Динева им донесе огромна надеж на три семејства.. Трагедија која подари живот.

Frontline - пред: 19 мин

Преглед на настаните во 18,00 часот. ШАХПАСКА од СДСМ: Навремените реакции и соодветниот системски пристап направи епидемијата да биде ставена под контрола. Денес сите ние сме благодарни на сиот труд и пожртвуваност на нашите здравствени работници ...

Сакам да кажам - пред: 57 мин

Телото на 43-годишната Емилија Динева од Стар Дојран, која ќе биде запишана во историјата на македонското здравство како прв донор на срце, попладнево беше предадено на нејзините најблиски во родното место.

Женски магазин - пред: 31 мин

Вестта дека за прв пат во историјата на нашата земја се изврши трансплантација на срце од починат донор ја сплоти земјава. Синоќа, доцна во ноќта околу 02:00 часот се слушна силно ракоплескање по успешниот операционен зафат на тимот кардиолози од ...

360 степени - пред: 2 часа

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева. „Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам ...

Телма - пред: 3 часа

Доцна по полноќ. 6 часа надчовечки напори, воодушевување, но и солзи, а потоа аплауз за срцето кое зачука додека градот спиеше. 54 годишен пациент доби донирано срце, а тимот македонски лекари успешно ја завршија првата трансплантација на клиниката ...

ММС - пред: 2 часа

По ноќешната прва трансплантација на срце од донор, сите видовме, по реакциите, колку јавноста го прифати тоа тоа органодарителство. Докторката Маја Мојсова вака почна да го образложува приемот на веста што што ја обиколу државата.

Магазин - пред: 26 мин

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса за живот! Откако на Емилија Динева и беше ...

360 степени - пред: 3 часа

Емилија Динева е жената донор, чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгубила животот во сообраќајна несреќа. Голем број граѓани на социјалните мрежи изразуваат сочуство до семејството, посочувајќи ја Динева како херој.

Frontline - пред: 1 час

Откако било констатирано дека кај настраданата нема мозочна активност по здобиените повреди, сопругот на починатата и двете деца, се одлучиле на хуман чекор за донирање на срцето на нивната сопруга и мајка.

Фокус - пред: 3 часа

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

еМагазин - пред: 2 часа

Емилија Динева од Стар Дојран е жената која загина во сообраќајна несреќа, но чии што органи беа донирани за да се спасат тројца луѓе. Нејзиното срце беше донирано на 54-годишен пациент, кој долго чекал на ова.

Локално - пред: 2 часа

Васил Огњановски, синот на пациентот кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на починатата жена од кое неговиот татко го доби срцето. -Пред се едно големо сочуство и големо благодарам до фамилијата што со ...

Фактор - пред: 2 часа

Слика која оригинална е направена во Кина и на која се гледа како медицински персонал сссе поклонува кон болнички кревет на кој очигледно има мртов пациент кружи денеска на социјалните мрежи.

Фокус - пред: 4 часа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

AKO - пред: 1 час

Синот на Иван Огњановски, пациентот кај кого е донирано срцето при првата трансплантација во Македонија, Васил Огњановски, денеска во изјава за медиумите упати големо сочувство до фамилијата и голема благодарност затоа што со донирањето спасиле три ...

Фокус - пред: 5 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

ММС - пред: 4 часа

Она што денес јавноста го живее и се поклонува на лекарите е заслуга на Емилија Динева. За жал, тоа е жената која животот го загуби во сообраќајна незгода, но нејзиното срце и двата бубрега, кои се донираа ќе продолжат во животот на други луѓе.

365 - пред: 3 часа

Емилија Динева од Стар Дојран е пoчинатата пациeнтка чиј живот прерано и тpaгично згacна, но им го продолжи животот на тројца наши сограѓани . Емилија замина, но нејзиното срце продолжи да чука, а денеска забрзано чука и срцето на целата македонска ...

Курир - пред: 6 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Локално - пред: 5 часа

Емилија Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во трагична несреќа. Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата ...

AKO - пред: 5 часа

45 годишната Емилија Динева вчера настрада во тешка сообраќајна несреќа по пад од мотор. Таа настрада по кобниот удар со главата во чешмата во дворот од семејната куќа, раскажуваат за ако.мк соседи на ова семејство од Стар Дојран.

Република - пред: 5 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголем херој е Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца ...

Нетпрес - пред: 5 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Магазин - пред: 5 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Денешен - пред: 5 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Како што објави Курир, Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе ...

Сител - пред: 5 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

4NEWS - пред: 5 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи,едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Вечер - пред: 4 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, пишува Фокус . Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Точка - пред: 4 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Press24 - пред: 4 часа

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема е жртвата на Емилија Динева. Динева е жената чии органи, едно срце и два бубрези ќе го продолжат животот на ...

Магазин - пред: 3 часа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите работи, уживаше во времето минато со семејството и пријателите.

+инфо - пред: 3 часа

Емилија Динева е жената за која денеска зборува цела Македонија и и оддава почит. Таа е жената чии органи, срце и два бубрези ќе го продолжат животот на тројца други луѓе. Таа го загуби својот живот во сообраќајна несреќа.

Либертас - пред: 2 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. Веста за случајот предизвика бура од емоции кај целата нација.

Expres - пред: 2 часа

Емилија Динева е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, откако го изгуби животот во сообраќајна несреќа. На социјалните мрежи, голем број граѓани изразуваат сочувство до семејството, а Динева го доби епитетот „херој“.

МКД - пред: 2 часа

43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајка со својот нов мопед. Трајно го повредила мозокот и од понеделникот се борела за живот. Но, таа не издржа и синоќа почина. Не почина, велат сите. Таа продолжи да живее.

Мак. Весник - пред: 2 часа

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

Press24 - пред: 2 часа

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран, ...

24Инфо - пред: 2 часа

Емилија Динева по потекло од Јосифово, а која со сопругот и фамилијата живееше во Дојран, е жената чие срце и бубрези се донирани на тројца пациенти, објави „ Фокус “ Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, ...

Скопје24 - пред: 2 часа

По ноќешната прва трансплантација на срце од донор, сите видовме, по реакциите, колку јавноста го прифати тоа органодарителство. Докторката Маја Мојсова вака почна да го образложува приемот на веста што што ја обиколи државата.

Слободен Печат - пред: 2 часа

Васил Огненовски, синот на човекот што доби срце од починат донор не ја криеше радоста што неговиот татко успеа повторно да ја добие најважната битка. Тој изрази голема благодарност и сочуство до семејството на починатата Емилија од Дојран.

Фактор - пред: 2 часа

Емилија Динева од Дојран е донорот на органите, со кои денес се изврши трансплантација на срце. 43 – годишната Емилија Динева од Стар Дојран минатата недела направила сообраќајна несреќа со својот нов мопед.

Курир - пред: 2 часа

инот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева. „Сакам да изразам големо сочуство до фамилијата и едно големо благодарам ...

Нова ТВ - пред: 1 час

Емилија Динева, жената која загина во сообраќајна несреќа, е починатиот донор чии срце и бубрези се донирани на тројца пациенти. По сообраќајната несреќа со мопед и бил повреден мозокот и од понеделникот се борела за живот.

еМагазин - пред: 57 мин

Васил Огњановски, синот на Иван Огњановски кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на Емилија Динева жената од која неговиот татко го доби срцето. „Пред се едно големо сочуство и големо благодарам до ...

24Инфо - пред: 38 мин

Синот на 54-годишниот пациент кој е првиот на кому му беше трансплантирано срце во земјава, денеска изрази сочуство и благодарност до семејството на донорот – Емилија Динева, објави „ 360степени “.

Либертас - пред: 27 мин

Васил Огњановски, синот на пациентот кому ноќеска му беше трансплантирано срце изрази големо сочуство до семејството на починатата жена од кое неговиот татко го доби срцето. -Пред се едно големо сочуство и големо благодарам до фамилијата што со ...

Тера - тукушто објавено

„Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата сакана мајка и сопруга, Емилија Динева, за семејството Огненовски чиј татко и сопруг доби втора шанса“, вака денеска се обрати министерот за здравство Венко ...

Football news:

Lautaro's compensation will only be valid from July 1 to 15. Barcelona must pay 111 million euros in one tranche
Florentin pogba signed a 3-year contract with Sochaux
Troy Deeney: People wrote about my son: I Hope he gets the coronavirus. This is the hardest part
Angelo Di Livio: Ronaldo is a super champion, he never creates problems. Hats off to you
Chelsea offered to buy Tagliafico from Ajax for 22.4 million pounds. For Chilwell, Leicester are asking for over $ 40 million. Ajax Left-back Nicolas Tagliafico could move to Chelsea in the summer
Nagelsmann after 2:2 draw with Hertha Again got a shit schedule. I don't know how it's made up
Bale will not leave Real Madrid in the summer. The club did not receive any offers