logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia
An article was changed on the original website

Вечерва протести пред Собрание против Законот за јазиците | Press24

Сѐ уште траат протестите ред Собранието на Република Македонија, каде собраните демонстранти протестираат против Законот за употреба на јазиците, кој денеска беше изгласан. Со 64 гласа „за“, претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го ...

По денешното изгласување на законот за употреба на јазиците, на социјалните мрежи се споделува петиција против овој закон, која до 20.30 часот ја имаа потпишано над 4.000 граѓани. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

Пред Собранието на Република Македонија се уште трае протестот против донесувањето на законот за употреба на ...

Прилепчани вечерва се собираат пред Камената бина каде организираат протест против Законот за употреба на јазиците. Граѓаните самоиницијативно излегуваат во центарот на градот за да го искажат својот револт, пишува порталот Маркукуле ...

Социјалните мрежи се преплавени од коментари за изгласувањето на Законот за јазиците, кој беше приоритет на агендата на ДУИ уште на парламентарните избори. Македонија стана жртва на 10 пратеници на ДУИ кои со уцени и рекет го држат во заложништво ...

По донесувањето на Законот за албански јазик, Али Ахмети на албански јазик им честиташе на останатите албански пратеници. Законот за јазиците денеска беше изгласан со 64 гласови „за“ без амандманска расправа.

Еден час пред најавената седница за законот за јазици, демонстранти се собраа пред законодавниот дом. Без официјален организатор, велат дека се собрале по повик на социјалните мрежи. Дел од демонстрантите изјавија дека не се прашани за законот и не ...

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

„Предавници“, „Народот не е на продажба“, „Не ја даваме Македонија“ извикуваа насобраните демонстранти пред Собранието, во знак на протест против гласањето на законот за употреба на јазиците.

Законот за употреба на јазиците по втор пат беше изгласан во Собранието со 64 гласа „за" од пратениците на владеачката коалиција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ова е неуставно. ...

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан законот за јазиците, без поддршка од ...

„Предавници“, „Народот не е на продажба“, „Не ја даваме Македонија“ скандираат насобраните демонстранти кои и попладнево продолжија да протестираат пред Собранието на Република Македонија, против донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

Со 64 гласа „За“, на денешната 32. седница на Собранието, по трето читање е изгласан Законот за употреба на јазиците. Законот беше претходно изгласан во Собранието, но претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во согласност со неговите ...

Веднаш по донесувањето на Законот за јазиците народот го крена својот глас. Бурните реакции и актот на донесување на законот создадоа борбен дух кај граѓаните кои покренаа петиција против Законот за јазиците.

„Денес имаме флагрантно кршење на Уставот. Денес СДСМ и Заев ја поништија волјата на граѓаните. Од оваа одлука никој нема да живее подобро. Само затоа што две партии се договориле, изгласаа неуставен и штетен закон.

Како што информиравме законот за јазици денес попладне е донесен.Законот за јазиците е донесен со 64 гласа . Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ бурно реагираа и му се нафрлија на собранискиот спикер а лидерот на ДУИ и коалиционен партнер во Владата на Заев ...

Граѓаните собрани на протест пред Собранието упатија писмо до претседателотм Иванов. Граѓаните бараат од Иванов да не го потпише Законот за јазиците . Протестот пред Собранието е мирен ,. Таму е Александар Видиновски ...

Пратениците на власта денес ја погребаа парламентарната демократија. На шверцерски начин, со сила изгласаа закон во собранието. Закон кој што ја доведе државата на чекор до федерализација.

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на Законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде што денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан Законот за јазиците, без поддршка ...

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

Граѓаните кои се противат на донесувањето на Законот за употреба на јазиците и кои протестираа денеска пред Собранието извикуваа „Предавници“, „Народот не е на продажба“, „Не ја даваме Македонија“.

Протест пред Собранието поради Законот за употреба на јазиците. Учесниците рекоа дека се против решението, кое според нив ја загрозува државава и предизвикува финансиски товар за земјава. Собирот се одржа под засилено полициско обезбедување...

Граѓани ја блокираа улицата пред Парламентот во знак на револт против намерата на пратениците повторно да го изгласаат Законот за јазици кој денеска е ставен на собраниска седница. Ова е непрадва, ние сме македонци и не дозволуваме двојазичност во ...

Директен пренос од седницата за Законот за јазици пренос: ...

Стотина граѓани се собраа напладнe пред Собранието на протест против гласањето за Законот за јазиците што денеска е на дневен ред. СПоред изјавите на присутните, протестото е најавен преку Фејбук и нема официјално кој е организатор.

Пред почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, граѓани протестираат пред Собранието против негово донесување. Улицата пред Собранието е затворена за сообраќај и има полициско обезбедување. Продолжението на 32.

Додека во Собранието се одржува 32 собраниска седница на која на дневен ред е третото читање на Законот за употреба за јазиците, односно над 35.000 амандмани поднесени ВМРО-ДПМНЕ, пред Собранието се одржува протест.

Пратеникот Амди Бајрам изјави дека не се согласува со протестите пред Собранието. Бајрам вели дека денеска ќе гласа за уставно неуставниот закон за јазиците зашто треба да биде изгласан. „Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега, следен ...

Пратеникот Амди Бајрам вели денес ќе гласа за уставно-неустсвнит закон, зошто треба еднаш да се изгласа. – Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега следен пат ќе го изгласаме законот, рече Бајрам пред да влезе во Собранието.

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собраа граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за на јазиците.Тие извикуваат „Во Македонија на македонски“. Продолжението на 32.

Пратениците на своите места, се чекаат лидерите Пратениците влегоа во собраниската сала каде што го очекуваат почетотот на седницата на која на дневен ред е законот за јазици. Според последните информации, за почеток на седницата се чека ...

Пратеникот Амди Бајрам изјави дека не се согласува со протестите пред Собранието. - „Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега, следен пат ќе го изгласаме законот“, вели Амди Бајрам.

Повеќе граѓани денеска напладне се собраа пред македонското Собранието во знак на револт против носењето на Законот за употреба на јазиците. За денеска во 13 часот е најавено продолжението на 32.

Пред Собранието на протест се собираат граѓани во пресрет на закажаната седница на која се очекува да биде ставен на гласање Законот за употреба на јазиците. Демонстрантите се против донесување на законот и извикуваат „Во Македонија на македонски“.

Пратениците влегоа во Собранието за седницата закажана за 13 часот за Законот за јазиците. Пред седницата секоја паретеничка група имаше координација. Пред Собранието има протести, а врие и од полиција.

Во живо: Еве што се случува во собрание во моментов Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието. Видео пренос од седницата за јазиците. ...

Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието. извор: ...

Пред Собранието на Република Македонија врие од полиција пред почетокот на седницата за Законот за јазиците. Се собраа и демонстранти пред Собранието, а седницата која е закажана за 13 часот ќе покаже дали ќе ќе се гласа за законот со заобиколување ...

Галерија: Протест против законот за јазици пред Собранието Група на граѓани се наоѓа пред Собранието, на протестот против законот за јазиците, кој е на дневен ред на денешната седница закажана за 13 часот.

Околу Собранието на Република Македонија забележливо е засилено полициско присувство во пресрет на гласањето на Законот за употреба на јазиците. Позади Собранието присутни се 11 полициски автомобили и едно возило на итната медицинска помош.

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Со клетви и закани дека крв ќе се лее, прашувајќи ги пратениците дали им е срам за Законот за јазици, предмалку почна протестот пред Собранието. Неколку стотици граѓани ја блокираа улицата пред Парламентот за да го изразат својот револт против ...

Денес во 12 часот ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија против носењето на Законот за употреба на јазиците кој откако доби вето од претседателот на државата Иванов треба по втор пат да биде ставен на гласање.

Големо присуство на полициско обезбедување пред Собранието на Република Македонија. Речиси и да нема простор што не е покријан од полицијата. Од што се плаши владиното мнозинство?! Дали се планира донесување на Законот за употреба на јазиците без ...

Солза Грчева испрати отворено писмо до македонските пратеници по повод ставањето на гласање на Законот за употреба на јазиците. „Новата политичката партија „Глас за Македонија“ им се обраќа на пратениците на Македонското Собрание, по повод ...

По денешното изгласување на законот за употреба на јазиците на социјалните мрежи се споделува петиција против овој закон, која до 20:30 часот ја имаа потпишано над 4.000 граѓани. „Денес имаме флагрантно кршење на Уставот.

По донесувањето на Законот за албански јазик, Али Ахмети на албански јазик им честиташе на останатите албански пратеници. Законот за јазиците денеска беше изгласан со 64 гласови „за" без амандманска расправа.

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан законот за јазиците, без поддршка од ...

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

Themes
ICO